cover test
b1
خانه » ۱۰ آرامگاه مشهور در جهان!

۱۰ آرامگاه مشهور در جهان!

b3

مقبره موسُلوس (ماسولوس) یا آرامگاه هالیکارناسوس، مقبره‌ای است که در هالیکارناسوس (Halicarnassus) برای موسُلوس فرماندار امپراتوری فارسی ساخته شده است. این آرامگاه به عنوان پیروزی زیبایی در نظر گرفته می‌شود که آنتی پاتر از صیدا آن را به عنوان یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان‌شناسی معرفی می‌کند. در اینجا برخی از ویژگی‌های ۱۰ آرامگاه معروف وجود دارد. متاسفانه مقبره مشهور موسُلوس در این لیست قرار ندارد. این اثر توسط زلزله آسیب دید و در نهایت توسط صلیبییون اروپا در قرن ۱۵ جدا شد.

10- آرامگاه کورش ( Tomb of Cyrus)

10tombofcyrus

کورش کبیر بنیانگذار و فرمانروای امپراتوری وسیع فارس در قرن ۶ قبل از میلاد بود. تاریخچه آرامگاه کورش مهم‌ترین اثر تاریخی پاسارگاد، پایتخت باستانی فارسی در ایران امروز بود. هنگامی که اسکندر به غارت برد و تخت جمشید را نابود کرد، او از آرامگاه کورش دیدن کرد و به یکی از مبارزان خود فرمان داد تا به این بنای تاریخی وارد شود. او در داخل مقبره یک تخت طلا، میزی با عرق‌های آشامیدنی، تابوت طلا، زیورآلات با سنگ‌های قیمتی و کتیبه‌ای که روی آن نوشته شده بود: ای رهگذر، من کورش هستم، که به ایرانیان امپراتوری داد، و پادشاه آسیا بود. متاسفانه هیچ اثری از این کتیبه در دوران مدرن سالم نمانده است.

9- آرامگاه لنین (Lenin Mausoleum)

9leninmausoleum

آرامگاه لنین در مسکو به عنوان محل استراحت فعلی ولادیمیر لنین در نظر گرفته می‌شود. بدن مومیایی شده او از سال ۱۹۲۴ در معرض نمایش عمومی قرار دارد. گروهی روزانه مواد مرطوبی را زیر لباس او تزریق می‌کنند. تابوت لنین در دمای ۱۶ درجه و رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد نگهداری می‌شود. هر هجده ماه جسد برداشته می‌شود و تحت یک حمام شیمیایی خاص قرار می‌گیرد. بازدید کنندگان اجازه گرفتن عکس یا فیلم و همچنین صحبت کردن و سیگار کشیدن را در مقبره ندارند.

8-  آرامگاه همایون (Humaun`s Tomb)

8humayunstomb

آرامگاه امپراتور همایون مغول، توسط همسرش در سال ۱۵۶۲ میلادی تأسیس شد. این اولین باغ آرامگاه در شبه قاره هند و مجموعه‌ای از یک پیشینه برای معماری مغول بود. این آرامگاه در دهلی نو، هند واقع شده است. این آرامگاه از معماری فارسی الهام گرفته است؛ ارتفاع آن ۴۷ متر می‌باشد. لایه بیرونی دو گنبد از قسمت خارجی سنگ مرمر سفید پشتیبانی می‌کند. برای تضاد با گنبد خارجی سفید، بقیه ساختمان از سنگ ماسه قرمز ساخته شده است. زمان ساخت مقبره اصلی بیش از هشت سال طول کشید که در مرکز باغی ۳۰ هکتاری به سبک فارسی قرار دارد.

7- قلعه سنت آنجلو (Castle Sant`Angelo)

7castelsantangelo

آرامگاه هادریان، معمولاً به عنوان قلعه سنت آنجلو شناخته شده است، یک ساختمان استوانه‌ای مستحکم در روم که در ابتدا توسط امپراتور هادریان به عنوان یک مقبره برای خود و خانواده‌اش سفارش داده شده بود. خاکستر هادریان یک سال پس از مرگش در اینجا قرار داده شد، به همراه همسرش سابینا و اولین پسر خوانده‌اش. پس از این، باقی مانده امپراتوران بعدی در اینجا قرار داده شد، آخرین رسوب ثبت شده متعلق به کاراکالا (Caracalla) در سال ۲۱۷ بود. این ساختمان بعدها به عنوان قلعه مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر موزه می‌باشد.

 6- آرامگاه جهانگیر (Tomb of Jahangir)

6tombofjahangir

آرامگاه جهانگیر مقبره ساخته شده برای جهانگیر امپراتور مغول است که از سال ۱۶۰۵ تا ۱۶۲۷ حکومت می‌کرد. این مقبره معروف در لاهور، پاکستان قرار دارد. پسر او مقبره را ده سال پس از مرگ پدرش ساخت. این آرامگاه در یک باغ جذاب با چهار مناره ۳۰ متری قرار دارد. داخل با نقاشی‌های دیواری و سنگ مرمر رنگی آراسته شده است. داخل مقبره تابوتی از سنگ مرمر سفید است که هر دو طرف آن را کاشی‌هایی با طرح گل تشکیل داده است.

5-  حرم امام حسین (ع) (Imam Husayn Shrine)

5imamhusaynshrine

آرامگاه حسین بن علی (ع) در شهر کربلا، عراق واقع شده است، این آرامگاه در نزدیکی مکانی که حسین (ع) در طول نبرد کربلا شهید شد قرار دارد. این آرامگاه یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای شیعیان است که بسیاری آن را زیارت می‌کنند. دروازه‌های چوبی با دکوراسیون شیشه‌ای، دیوار مرز حرم را احاطه کرده است. دروازه به یک حیاط با ۶۵ اتاق کوچکتر که به خوبی از داخل و خارج تزئین شده‌اند باز می‌شود. قبر امام حسین (ع) به طور مستقیم در زیر یک گنبد طلایی قرار دارد.

4- آرامگاه شیروانشاه (Mausoleum of Shirvanshahs)

4mausoleumoftheshirvanshahs

آرامگاه شیروانشاه بخشی از کاخ شیروانشاه، بزرگ‌ترین بنای تاریخی شیروان-آبشرون از معماری آذربایجان، واقع در شهر درونی باکو است. علاوه بر آرامگاه شیروانشاه این مجموعه شامل ساختمان اصلی کاخ، غرفه سنگی کوچک، خزانه‌های دفن، مسجد و بقایای حمام‌ها می‌شود. این آرامگاه شکلی مستطیلی دارد و دارای گنبدهای شش گوشه‌ای که از بیرون با ستاره‌های چند شعاعی تزئین شده‌اند می‌باشد. سلطان خلیل الله در قرن ۱۵ دستور ساخت این طاق نورانی را برای مادر و فرزندش داد.

3-  شاه زنده (Shah-I-Zinda)

3shahiznda

شاه زنده یکی از معروف‌ترین آرامگاه‌های آسیای مرکزی می‌باشد که در بخش شمال شرقی ازبکستان قرار دارد. این مجموعه شامل سه ساختار متصل شده به هم توسط چهار گذرگاه گنبدی شکل است. قدمت اولین ساختمان‌ها به قرن ۱۱ و ۱۲ باز می‌گردد. با این حال برخی از ساختمان به قرن ۱۴ و ۱۵ هم باز می‌گردند. نام "پادشاه زند" به افسانه قاسم بن عباس پسر عموی حضرت محمد (ص) متصل می‌شود. بر اساس افسانه‌ها گردن او زده شد اما سرش به چاه عمیقی (باغ بهشت) که هنوز هم در آن زندگی می‌کند آورده شد.

2- ارتش سفالین (Terracotta Army)

2terracottaarmy

آرامگاه امپراتور اول سلسله شین، که با موفقیت تمام کشورهای رقیب و متحد چین را شکست داد، در نزدیکی شهر شیان واقع شده است. آرامگاه امپراتور هنوز کاوش باستان شناسی نشده است، اما ارتش سفالین در نزدیکی آن به خاک سپرده شده‌اند و در حال حاظر این مکان به یکی از جاذبه‌های توریستی برتر در چین تبدیل شده است. تخمین زده می‌شود که در سه گودال بیش از ۸۰۰۰ سرباز، ۱۳۰ ارابه با ۵۲۰ اسب، ۱۵۰ اسب سواره نظام دفن شده است. رنگ لاکی، ویژگی‌های فردی صورت و سلاح‌های واقعی که در ساخت این اشکال مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ظاهری واقع بینانه را ایجاد می‌کنند. اگرچه سلاح‌ها به سرقت رفتند و رنگ آمیزی‌ها تا حد زیادی کم رنگ شدند اما وجود آن‌ها نشانه‌ای از کار و مهارت در ساخت و سازشان می‌باشد.

1-  تاج محل (Taj Mahal)

1tajmahal

تاج محل در آگرا آرامگاهی از سنگ مرمر سفید می‌باشد که بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به دستور شاه جهان امپراتور مغول برای یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شد. تاج یکی از مقبره‌هایی است که به خوبی حفظ شده و معماری زیبایی دارد و یکی از شاهکارهای معماری مغول و از عجایب بزرگ هند است. این اثر تاریخی را "اشک بر گونه ابدیت" می‌نامند که در واقع یک مجموعه یکپارچه از ساختارها می‌باشد. علاوه بر مقبره سنگ مرمر سفید گنبدی شکل این محل شامل چندین ساختمان زیبا، استخرهای منعکس کننده و باغ گسترده زینتی با درختان گل و بوته می‌باشد.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیtouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1