cover domes
b1
خانه » ۱۴ تا از مشهورترین گنبد های جهان!

۱۴ تا از مشهورترین گنبد های جهان!

b3

گنبد ساختاری نیم‌کره‌ای است که سقف را می‌سازد. ساختارهای گنبد ساخته شده از مواد متنوع در طول تاریخ توسط تمدن‌های متفاوت بسیاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در شرق باستان گنبدها به عنوان مقبره‌های ماهوری ساخته می‌شدند. اینویت‌های قطب شمال (گروهی از مردم بومی نزدیک به قطب شمال)، ایگلوهای‌شان را از آجرهای برف فشرده و معمولاً به شکل یک گنبد می‌ساختند. گنبدها با معرفی نیم‌کره‌های سنگی توسط رومیان باستان شهرت یافتند. امپراتوری ساسانی در ایران ساخت اولین گنبدهای مقیاس بزرگ در ایران را آغاز کرد در حالیکه این بناها در دوره‌های رونسانس و باروک شهرت خود را بازیافتند که منجر به ساخت برخی از مشهورترین گنبدهای دنیا شد.

14- عمارت پارلمان آمریکا

عمارت پارلمان آمریکا عمارت پارلمان آمریکا

عمارت پارلمان، واقع بر بالای تپهٔ کاپیتول در شهر واشنگتن، محل برگزاری کنگرهٔ آمریکا است. اولین جلسهٔ کنگره، روز ۱۷ نوامبر ۱۸۰۰ با وجود نیمه ساخت بودن عمارت، در آن برگزار شد. گنبد چدنی عمارت پارلمان اولین گنبد قرار گرفته بر روی ساختمان نیست، بلکه دومین است. گنبد اولیه پس از گسترش عمارت در دههٔ ۱۸۵۰ میلادی برای جا دادن قانون‌گذاران روزافزون ایالت‌های جدید، با گنبد تازه‌ای جایگزین شد. این گسترش، طول عمارت را دو برابر، اما گنبد چوبی اولیه را کوچک‌تر کرد.

13- کلیسای جامع سنت پاول

کلیسای جامع سنت پاول کلیسای جامع سنت پاول

کلیسای سنت پاول که در قرن ۱۷ ساخته شده، یکی از مشهورترین جاذبه‌های لندن است. این کلیسای جامع طی بمباران‌های جنگ جهانی دوم، به طور قهرمانانه‌ای توسط آتشنشانان از کام آتش نجات پیدا کرد. گنبد تحسین برانگیزش از قصر سلطنتی سنت پیتر در رم الهام گرفته و ارتفاع آن به ۱۰۸ متر می‌رسد. گنبد بلند بیرونی باعث شگفتی می‌شود، در حالیکه دو گنبد درونی کوتاه به معماری داخلی توازن می‌بخشند.

12- گنبد بزرگ سانچی

گنبد بزرگ سانچی گنبد بزرگ سانچی

گنبد بزرگ سانچی قدیمی‌ترین ساختار سنگی هند است و اصالتاً به سفارش امپراتور آشوکای عظیم در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شد. هستهٔ ساختمان یک گنبد آجری است که روی مجسمه‌های بودا ساخته شده است. یک قرن بعد این گنبد با صفحات سنگی تا تقریباً دوبرابر اندازهٔ اصلی‌اش گسترش یافت. بالای گنبد صاف شده و بر روی آن سه چتر قرار دارد.

11- پروژهٔ عدن

پروژه‌ی عدن پروژه‌ی عدن

پروژهٔ عدن واقع در کورنوال، بزرگ‌ترین گلخانهٔ دنیا است. ساخت این پروژه دو سال و نیم طول کشید و در سال ۲۰۰۱ درهایش را به روی عموم گشود. پروژهٔ عدن تحت سلطهٔ دو ضمیمهٔ بزرگ شامل گنبدهای به هم متصلی است که جایگاه گونه‌های گیاهی سرتاسر دنیا است. ضمیمهٔ اول مدل‌ساز محیط استوایی و دومی دارای محیط مدیترانه‌ای است. این گنبدها دارای صدها سلول شش و پنج گوش با قاب‌های فولادی است.

10- مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله که در قرن ۱۶ در اصفهان ساخته شده، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. برخلاف مسجد شاه، اینجا به عنوان مسجدی خصوصی برای خانوادهٔ سلطنتی ساخته شده بود. به همین دلیل، این مسجد مناره‌ای ندارد و اندازه‌اش کوچکتر است. به دلیل گنبد زیبا و عریض‌اش، اغلب در طول تاریخ، از مسجد شیخ لطف‌الله به عنوان مسجد گنبد دار نام برده شده است.

9- ریشستاگ (Reichstag)

ریشستاگ (reichstag) ریشستاگ (reichstag)

ریشستاگ در اصل سال ۱۸۹۴ برای پاسخ دادن به نیاز امپراتوری آلمانی تازه متحد شده به یک ساختمان پارلمانی بزرگتر ساخته شد. معمارش، پاول والوت قصد داشت که ریشستاگ یادآور قصر رنسانسی باشد. در سال ۱۹۳۳ این ساختمان به شدت در آتش سوزی که توسط کمونیست‌های هلندی به پا شد، شدیداً آسیب دید. پس از اتحاد دوبارهٔ آلمان این مکان تبدیل به محل ملاقات پارلمان مدرن آلمان، بوندستاگ شد. ریشستاگ در نتیجه بازسازی، دچار تغییرات قابل توجهی شده، مانند گنبد شیشه‌ای جدیدی که توسط معمار انگلیسی، نورمان فاستر طراحی شده است. گنبد دارای منظرهٔ ۳۶۰ درجه‌ای از اطراف شهر برلین است.

8- سانتا ماریا دِل فیوره (Santa Maria del Fiore)

سانتا ماریا دِل فیوره (santa maria del fiore) سانتا ماریا دِل فیوره (santa maria del fiore)

ساخت قصر سلطنتی سانتا ماریا دِل فیوره در سال ۱۲۹۶ به سبک گوتیک آغاز و در سال ۱۴۳۶ به پایان رسید. این قصر کلیسای جامع زیبای فلورانس و نماد این شهر است. این قصر سلطنتی یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا است و تا زمان مدرن، گنبد مشهورش بزرگترین گنبد دنیا بود. این بنا همچنان یکی از بزرگترین گنبدهای آجری دنیا است.

7- مسجد شاه

مسجد شاه مسجد شاه

مسجد شاه (یا مسجد امام) در اصفهان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. ساخت آن در سال ۱۶۱۱ آغاز شد و شکوه جلالش بیشتر به دلیل زیبایی موزاییک‌های هفت رنگ و خطوط نستعلیق آن است. سلسلهٔ صفوی ساخت گنبد ایرانی رنسانسی را آغاز کردند و گنبد مسجد شاه با ارتفاع ۵۳ متر، بلندترین گنبد اصفهان بود. ویژگی بارز گنبدهای ایرانی، موزاییک‌های رنگی آن است که خارج گنبدها را مانند داخل آنها می‌پوشاند.

6- گنبد سنگ

گنبد سنگ گنبد سنگ

این گنبد که ساخت آن در اصل سال ۶۹۱ پس از میلاد مسیح به پایان رسید، یکی از ابتدایی‌ترین موفقیت‌های معماری اسلامی است. این گنبد در بالای معبد ماونت، یکی از بزرگترین مکان‌های مذهبی دنیا قرار دارد. با وجود مفهوم مشترک‌شان، گنبد سنگ مسجد نیست، بلکه آرامگاهی است که در زیر سقف بلندش از یک سنگ مقدس حفاظت می‌کند. احتمالاً این گنبد شگفت‌انگیزترین ساختمان در شهر قدیم است که بالای آن با طلا پوشیده شده و از دور قابل رویت است. داخل این گنبد نیز پوشیده از سرامیک، موزائیک و خطاطی عربی زرق و برق‌دار است.

5- پانتئون

پانتئونپانتئون

پانتئون در رم سال ۱۲۶ پس از میلاد به عنوان معبدی برای خدایان رومی ساخته شد و از قرن ۷ به عنوان کلیسای کاتولیک رومی مورد استفاده قرار گرفته است. معبد دارای گنبدی بتونی است که بخش بالایی آن باز است و این بخش از گنبد به «چشم» شهرت دارد. حدوداً ۲ هزار سال پس از ساخت این معبد، گنبد مشهور پانتئون هم چنین بزرگترین گنبد تقویت‌نشدهٔ دنیا است.

4- کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر کلیسای سنت پیتر

ساخت کلیسای سنت پیتر در سال ۱۵۰۶ آغاز و در سال ۱۶۱۵ به پایان رسید. معماران کلیسای سنت پیتر با الهام گرفتن از گنبدهای مشهور پانتئون و دووموی فلورانس به دنبال راه‌حل‌های ساخت عظیم‌ترین گنبد مسیحیت بودند. در سال ۱۵۴۷ میکلانژ با در نظر گرفتن معماری اصلی گنبد آن را دوباره طراحی کرد. گنبد سنت پیتر از کف کلیسا تا بالای صلیب روی آن، ارتفاعی حدود ۱۳۶ متر دارد و بلندترین گنبد دنیا به شمار می‌رود.

3- مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه مسجد ایاصوفیه

ایاصوفیه در استانبول که مربوط به قرن ششم است، در اصل کلیسای جامع قسطنطنیه بود که بعداً در قرن ۱۵ با قرار گرفتن شهر تحت سلطهٔ عثمانی، تبدیل به مسجد شد. امروزه ایاصوفیه یک موزه است. گنبد عظیم (۳۲ متر) که شاهکاری از معماری رومی است، فضایی را پوشانده که به مدت ۱۰۰۰ سال بزرگترین فضای سرپوشیدهٔ دنیا به شمار می‌رود.

2- تاج محل

تاج محل تاج محل

تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراتور گورکانیان هند، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. شگفت‌انگیزترین ویژگی تاج محل گنبد مرمری آن است که مقبرهٔ درون آن را پوشانده است. ارتفاع آن حدود ۳۵ متر و اندازهٔ طول پایهٔ همان اندازه است و با قرار گرفتن بر روی یک ستون، برجسته شده است. بالای این گنبد مشهور با طراحی‌های گل‌های نیلوفر تزئین شده است.

1- کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع رنگارنگ سنت باسیل بین سال‌های ۱۵۳۴ و ۱۵۶۱ توسط ایوان مخوف برای بزرگداشت تسخیر پایگاه‌های تاتار کازان و آستاراخان ساخته شد. طراحی ساختمان در معماری روسی همتایی ندارد. کلیسای جامع سنت باسیل دارای ۹ گنبد پیازی است، نوعی گنبد که شکل غالب گنبدهای کلیساهای روسیه است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTouropia

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علی احمدی
علی احمدی
۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸

مطلب تون از پایه پوچه وقتی توش مسجد شاه و شیخ لطف اله رو نام میبرید. در صورتی که بزرگترین گنبد آجری جهان سلطانیه توش نیس. همین کلیسای معروف ایتالیارو صد سال بعد سلطانیه از روش الگو برداری کردن

ali
ali
۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۴۶

کاشکی بزرگترین گنبد طلائی جهان اسلام را هم مینوشتید به هر حال ممنون از اطلاعاتتون

b1