cover test
b1
خانه » ۱۰ دیوار مشهور جهان!

۱۰ دیوار مشهور جهان!

b3

دیوار عبارتست از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع، نازک می‌باشد. دیوار ساختمان یا محوطه را محصور و محافظت می‌نماید یا به عنوان مجزاکننده فضاها از یکدیگر عمل می‌کند. دیوار از دوران باستان ساخته شده است، برای نشان دادن مرزها، حفظ دشمنان و نگه‌داشتن مردم شهر. در زمان‌های اخیر، دیوارها به عنوان یادبود و سازه‌های هنری ساخته می‌شدند. اما بدون توجه به هدف ساخت آنها، دیوارها در هر کجا که باشند به چشم‌انداز شهر تسلط دارند.

10-  دیوار استُن (Wall of Ston)

10دیوار استن

دیوار استُن یک سری دیوار سنگی دفاعی واقع در جزیره پلجزاک در جنوب کرواسی می‌باشند. در باریک‌ترین نقطه شبه‌جزیره درست قبل از پیوستن به خشکی، یک دیوار از شهرهای استُن تا مالی استُن (Mali Ston) ساخته شده است. دیواری به طول ۵٫۵ کیلومتر این دو جامعه کوچک را به هم پیوند داد و در قرن ۱۵ همراه با ۴۰ برج و ۵ قلعه به پایان رسید. این دیوار به معنای خط دوم دفاع از شهر دوبرونیک (Dubrovnik) و دفاع از نمک گران‌بها که ثروت دوبرونیک بود می‌باشد. این دومین دیوار طولانی در اروپا است که تنها از دیوار هادریان بین اسکاتلند و انگلستان پیشی گرفته است.

9- دیوار یادبود سربازان ویتنام (Vietnam Veterans Memorial Wall)

9دیوار یادبود سربازان ویتنام

بنای یادبود سربازان ویتنام، یادبود جنگ ملی در واشنگتن است. این بنای یادبود ویتنام به عنوان ادای احترام به کسانی که کشته یا مفقود شدند در نظر گرفته می‌شود و به یاد سربازان که نهایت فداکاری را کردند فراتر از جنجال‌های سیاسی است. این دیوار یادبود توسط مایا لین طراحی شده است و از دو دیوار گرانیتی سیاه که نام ۵۸۲۵۶ سرباز بر روی آن‌ها حکاکی شده، ساخته شده است.

8- دیوارهای تروی (Walls of Troy)

8دیوارهای تروی

تروی یک شهر افسانه‌ای در شمال غربی ترکیه می‌باشد که در شعر حماسی هومر، ایلیاد معروف شده است. با توجه به ایلیاد، این جا مکانی است که جنگ تراوا در آن صورت گرفته است. مکان باستان‌شناسی تروی شامل چندین لایه از ویرانه‌ها می‌باشد. تروی هومر به اواسط تا اواخر قرن ۱۳ پیش از میلاد بازمی گردد. بخش‌هایی از دیوارهای معروف تروی هنوز هم قابل مشاهده می‌باشند. امروزه تعداد زیادی از گردشگران هر ساله از تروی بازدید می‌کنند. بازدیدکنندگان یک مکان تجاری بزرگ به همراه اسب چوبی در زمین بازی بچه‌ها و مغازه‌ها و موزه را می‌بینند.

7- دیوار هادریان (Hadrian Wall)

7دیوار هادریان

دیوار هادریان توسط رومی‌ها برای محافظت از انگلستان مستعمره خودشان در برابر قبایل اسکاتلندی ساخته شد. این دیوار به طول ۱۱۷ کیلومتر در سراسر شمال انگلستان از دریای ایرلند به دریای شمالی امتداد دارد. ساخت و ساز آن پس از سفر امپراتور روم هادریان در سال ۱۲۲ میلادی آغاز شد و تا حد زیادی در طول ۶ سال کامل شد. این دیوارِ پادگانی با حدود ۹۰۰۰ سرباز از جمله پیاده‌نظام و سواره‌نظام بود. اگرچه تنها امتدادی از این دیوار امروزه قابل مشاهده است اما هنوز هم در میان محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی انگلستان قرار دارد.

6- دیوار برلین (Berlin Wall)

6دیوار برلین

ساخت و ساز دیوار برلین در سال ۱۹۶۱ آغاز شد. این ناامیدانه بود، اما حرکتی مؤثر توسط آلمان شرقی برای جلوگیری از فرار برلینی‌ها از دولت آلمان شرقی به شهر غربی بود که توسط آمریکایی‌ها، بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها اشغال شده بود. با وجود این دیوار، حدود ۵۰۰۰ نفر اقدام به فرار کردن کردند و نتایج مرگ و میر مختلفی بین ۹۸ تا ۲۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. زمانی که بخش آهنی دیوار در سال ۱۹۸۹ ترک خورد، صدها تن از شهروندان شروع به تخریب بخش بتنی دیوار کردند. امروزه بقایای دیوار معروف برلین را می‌توانید در خیابان برناور و مقابل پارلمان سابق پروس و پارلمان فعلی برلین پیدا کنید.

5- دیوارهای زیمبابوه بزرگ (Great Zimbabwe Walls)

5دیوارهای زیمبابوه بزرگ

زیمبابوه بزرگ مجموعه‌ای از ویرانه‌های سنگی است که در بیش از یک منطقه بزرگ در زیمبابوه معاصر گسترش یافتند. کلمه "بزرگ" این مکان را از بسیاری از صد خرابه کوچک دیگر متمایز می‌کند، و نام آن به عنوان زیمبابوه در سراسر کشور شناخته شده می‌باشد. این شهر توسط مردم بومی بانتو ساخته شد و ساخت و ساز آن در قرن ۱۱ آغاز گردید و بیش از ۳۰۰ سال ادامه یافت. در اوج خود، تخمین زده می‌شود که زیمبابوه بزرگ بیش از ۱۸۰۰۰ نفر جمعیت داشته است. عمارت قدرتمند آن که معمولاً به عنوان محافظی بزرگ به آن اشاره شده است، دارای دیوارهایی به ارتفاع ۱۱ متر هستند که حدود ۲۵۰ متر طول دارند و بزرگ‌ترین ساختار باستانی جنوب صحرای آفریقا می‌باشد.

4- سکسایهیومن (Sacsayhuaman)

4سکسایهیومن

سکسایهیومن مجموعه‌ای از دیوارهای بلند بالای شهر کوزکو (Cusco) می‌باشد. شهر امپراتوری کوزکو، در قالب یک یوزپلنگ، نماد سلسله اینکا است. قلب یوزپلنگ میدان اصلی شهر، رودخانه تولومایو ستون فقرات آن، و تپه سکسایهیومن سر آن می‌باشد. سه دیوار موازی در سطوح مختلف، با سنگ‌های آهکی در اندازه‌های عظیم ساخته شده است. گفته می‌شود که دیواره‌های مارپیچ، نماد دندان‌های یوزپلنگ است. دیوارهای اینکا به گونه‌ای ساخته شده‌اند که یک تکه کاغذ هم بین خیلی از سنگ‌های آن نمی‌رود. این دقت، با انواع اشکال به هم پیوسته و سمتی که دیوار به داخل تکیه می‌دهد با هم ترکیب شدند و تصور می‌شود که برای سالم ماندن خرابه‌ها از زلزله‌های ویرانگر کوزکو کمک کرده‌اند.

3- دیوارهای بابل (Walls of Babylon)

3دیوارهای بابل

دیوارهای بابل، شهر-ایالتِ بین‌النهرین باستان، یکی از عجایب اصلی ذکر شده توسط آنتیپاتر از صیدا (Sidon) بوده است. شعر او با این جمله آغاز می‌شود: من به دیوارهای غیر قابل تسخیر بابل همراه با ارابه‌هایی که ممکن است مسابقه دهند زل می‌زنم. یکی دیگر از نسخه‌های باستانی از عجایب هفتگانه شامل دروازه ایشتار  می‌شود که حدود ۵۷۵ سال قبل از میلاد ساخته شد و بخشی از دیوار معروف بابل بود. در سال ۱۹۸۳، صدام حسین ترمیم و ساخت و ساز جدید را در بالای خرابه‌های قدیمی آغاز کرد. چون بازدید از عراق مخاطره آمیز می‌باشد، موزه پرگامون برلین، دروازه ایشتار و دیوارهایی که تا حدودی از مواد باستان شناسی بابل ساخته شده‌اند را بازسازی کرده است.

2- دیوار غربی (Western Wall)

2دیوار غربی

دیوار غربی که گاهی اوقات به عنوان یک مکان مذهبی معروف یهودیان به آن اشاره می‌شود در شهر قدیمی اورشلیم قرار دارد. بیش از نیمی از دیوار شامل ۱۷ مسیر زیر سطح خیابان می‌باشد و قدمت آن به پایان دوره معبد دوم باز می‌گردد که حدود ۱۹ سال قبل از میلاد توسط هیرودیس بزرگ ساخته شد. لایه‌های باقی مانده از قرن ۷ به بعد اضافه شدند. در یهودیت، به دیوار غربی به عنوان تنها باقی‌مانده معبد مقدس احترام می‌گذارند. این دیوار تبدیل به یک مکان زیارتی برای یهودیان شده است و نزدیک‌ترین مکان قابل دسترس مجاز به مقدس‌ترین نقطه در یهودیت یعنی سنگ بنیاد که در کوه معبد نهفته است می‌باشد.

1- دیوار بزرگ چین (Great Wall of China)

1دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین بین قرن ۵ و ۱۶ قبل از میلاد برای حفاظت از مرزهای شمالی امپراتوری چین از ایلات و عشایر شمال ساخته و بازسازی شد. چندین دیوار ساخته شده به دیوار بزرگ اشاره داشتند. یکی از معروف‌ترین دیوارها بین سال‌های ۲۰۶ و ۲۲۰ قبل از میلاد توسط اولین امپراتور چین، کین شی هوانگ (Qin Shi Huang) ساخته شد. اکثریت دیوار موجود در طول سلسله مینگ ساخته شده است. اخیراً جامع‌ترین بررسی باستان‌شناشی به این نتیجه رسیده است که کل دیوار بزرگ با تمام شاخه‌های آن ۸۸۵۱۸ کیلومتر امتداد دارد. وضعیت دیوار بزرگ برای از بین رفتن بسیار مستعد می‌باشد به طوری که برخی از بخش‌های نزدیک به مرکز توریستی حفظ و به طورگسترده بازسازی شده‌اند و در بسیاری از نقاط دیوار بزرگ به دلیل فرسایش و خرابکاری تخریب شده است.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
IranAir
IranAir
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۱:۳۵

دیوار ندبه اورشلیم اسم درستش هس که مجاور مسجدالاقصی هست.

b1