cover
b1
خانه » ۷ شگفتی ناشناخته معماری جهان!

۷ شگفتی ناشناخته معماری جهان!

b3

همه ما کلوسئوم، تاج‌محل و دیوار بزرگ چین را می‌شناسیم. اما بناهای شگفت‌انگیزی هم در سراسر دنیا وجود دارند که شاید بسیاری از ما از وجود آنها اطلاعی نداشته باشیم. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید تا به برخی از این معماری ها بپردازیم.

برای کشف چند نمونه از معماری‌های ناشناختهٔ جهان، به سایت پرسش و پاسخ Quora سر زدیم تا با آثار معماری برجسته‌ای که کمتر شناخته‌شده، آشنا شویم.

7- کاخ پارلمان، رومانی

kakh parlemani

بزرگ‌ترین، گران‌ترین و سنگین‌ترین بنای مدیریت مدنی جهان، «کاخ پارلمان» بخارست، به معنای حقیقی یک شگفتی معماری است. «جن هوک» به عنوان یکی از کاربران سایت Qoura می‌گوید:

این بنا که توسط دیکتاتور کمونیست نیکولای کوسیسکو ساخته‌شده، به قدری عظیم است که نمی‌توان از آن عکسی گرفت که ابعادش را درست نشان دهد. هوک یک وکیل است که در این قصر از اواسط دهه ۹۰ میلادی کار کرده است.

این بنای نئوکلاسیک که در سال ۱۹۸۴ ساخته‌شده، شامل ۱۲ طبقه (به همراه ۸ طبقه زیر زمین) و ۳۱۰۰ اتاق با مساحت کلی ۳۳۰٫۰۰۰ متر مربع است. این پروژه به شکل بی‌سابقه‌ای ۳٬۳ میلیارد یورو هزینه دربرداشت و البته برای مردم بخارست به قیمت بخش بزرگی از شهرشان تمام شد. برای ساخت کاخ پارلمان، یک پنجم بخش مرکزی بخارست با خاک یکسان شد. از جمله اکثر محله‌های تاریخی شهر. می‌توان به بیش از ۳۰ کلیسا و کنیسه و حدود ۳۰ هزار خانه مسکونی اشاره کرد. هوک می‌گوید:

فرش‌های راه‌راهِ طبقه همکف که راهروهای عریض را پوشش می‌دهد؛ در زمان ساخت بنا و در داخل آن بافته شده‌است. بافت آن‌ها خارج از قصر و آوردن‌شان به داخل به دلیل حجم عظیم این فرش‌ها مقرون‌به‌صرفه نبود.

6- مسجد بزرگ جن، مالی

this photo taken on february 8, 2005, sh

مسجد بزرگ جن، ساخته‌شده در سال ۱۹۰۷ میلادی، بزرگ‌ترین بنای گلی جهان به حساب می‌آید که تقریباً تمام آن با خشت‌های پخته شده زیر نور آفتاب، شن، ساروج گلی و گچ ساخته‌شده‌است. این بنا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای معماری سبک سودانی-ساحلی به حساب می‌آید. این مسجد در سال ۱۹۸۸ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. سه منارهٔ مسجد با شاخه‌های نخل تزئین شده که در زمان داربست زدن برای تعمیر سالیانه دوبرابر می‌شود. این سنتی است که مردم محلی در ماه‌های آپریل و مِی طی یک فستیوال انجام می‌دهند. آبیشک لامبا، یکی از کاربران Quora می‌گوید:

گرمای بی‌رحم تابستان شمال آفریقا باعث ترک خوردن بنا می‌شود و به مرور آن را سست می‌کند. قبل از اینکه باران سالانه شروع به باریدن کند، مردم محلی تمام بنا را با گِل یک تالاب خشک شده مجدداً مستحکم می‌کنند.

5- قلعهٔ درآور، پاکستان

derawar fort, pakistan

قلعه درآور، شامل ۴۰ دژ متحیرکنندهٔ به شکل مربعی دقیق است که از دل کویر سر بر آورده‌اند. در مجموع، دیوارهای قلعه مساحتی حدود ۱۵۰۰ مترمربع و طولی حدود ۳۰ متر دارند. فیصل خان، از کاربران Qoura، می‌گوید:

این یک بنای بی‌نظیر در میان صحرای کولستان است. اکثر مردم از وجود قلعهٔ درآور باخبر نیستند. حتی بیشتر پاکستانی‌ها نیز از این امر اطلاعی ندارند.

این موضوع یک دلیل منطقی دارد؛ برای دیدن قلعه، مسافران باید یک راهنما به همراه ماشین برای سفری یک روزه از بالاپور پاکستان به کویر کولستان و قلعهٔ درآور استخدام کنند. همچنین برای دیدن داخل قلعه نیاز به دستور خاص امیر یا رهبر منطقه است.

4- چند بائوری، هند

chand baori, india

چند بائوریِ راجستان، یکی از ناشناخته‌ترین بناها در هند است که شامل یک بنای مربعی پله‌وار با عمق ۱۳ طبقه می‌شود و دیوار آن با راه‌پله‌های دو طرفه خط‌کشی شده‌است. این پله‌ها تا ۳۰ متر پایین دیوار ادامه پیدا می‌کنند. جایی که یک استخر از آب سبز زمردی چشم انتظار مهمان‌ها است. مارپیچ خیره‌کننده و متقارن پله‌ها –به گفتهٔ ویپول یادو، به نظر می‌رسد که یک راه تمام ناشدنی را تا زیر زمین ادامه می‌دهد. با ۳۵۰۰ پله چند بائوری، یکی از عمیق‌ترین و وسیع‌ترین‌ها در نوع خود است. این بنا توسط شاه چندا از سلسلهٔ نیکومبا بین سال‌های ۸۰۰ و ۹۰۰ بعد از میلاد طراحی شده بود؛ تا در عین زیبایی، کاربردی نیز باشد. با توجه به شکل ساخت آن کف بنا از بالای آن خنک‌تر است که در منطقهٔ گرم‌وخشک راجستان به نظر ضروری می‌رسد.

3- استاری موست، بوسنی و هرزگوین

a diver drops from the reconstructed, 22

اگر هر بنای تاثیرگذار داستانی داشته باشد، «استاری موست» داستانِ یک بازگشت است. هریس کستو نیز از کاربران Qoura می‌گوید:
پل کهنه یا به قول محلی‌ها، استاری موست، در سال ۱۵۶۶ با ۴۵۶ سنگ محلی توسط معمار عثمان، معمار حجرالدین، ساخته شد و از آن به بعد این بنا تبدیل به قلب تپنده شهر شد.

این پل گوژپشت در شهر مستار و در تقاطع این شهر با رود نِرِتوا واقع است. با عرض ۴ متر، طول ۳۰ متر و ارتفاع ۲۴ متر، این بنا شناخته‌شده‌ترین بنای کشور و یکی از بهترین نمونه‌های معماری اسلامی در منطقه بالکان است. اما در دههٔ ۱۹۹۰، این پل به وسیلهٔ نیروهای بوسنی-کروات در جنگ بوسنی نابود شد. پس از جنگ، شهر و پل آن دوباره بازسازی شد. کستو می‌گوید:

تقریباً ۱۰ سال طول کشید تا ایدهٔ پل دوباره به زندگی برگردد و در جولای ۲۰۰۴ یک «پل کهنهٔ جدید بازگشایی شد.

پل از زمان بازسازی تغییراتی کرده، اما هنوز محلی‌ها از بالای آن داخل آب یخ رود نرتوا می‌پرند تا شهامت و مهارت خود را به رخ سایرین بکشند. این موضوع را می‌توان به نوعی یک سنت قدیمی در این منطقه دانست.

2- دیوار بزرگ هند

great wall of india

ایوش مانو نیز که یکی از کاربران Qoura است، می‌گوید:

همهٔ ما نام دیوار بزرگ چین را شنیده‌ایم. اما تعداد کمی می‌دانند که هند هم دیوار بزرگ خود را دارد که برای مدت زیادی زیر سایهٔ همسایه خود در شرق پنهان بوده است.

از دیوار بزرگ هند، همچنین به عنوان دومین دیوار بزرگ جهان، بعد از دیوار چین نام برده شده‌است. این دیوار واقع در راجستان، ۳۶ کیلومتر طول دارد و عرضه آن در بعضی نقاط به ۴٬۵ متر هم می‌رسد. دیوار بزرگ هند شامل هفت درِ قلعه است. رانا کومبا، یک حکمران محلی، سفارش ساخت این دیوار را در سال ۱۴۴۳ برای حفاظت از قلعه‌اش واقع در تپهٔ بالایی داد. مانو می‌گوید:

بر اساس افسانه‌هایی که دربارهٔ این دیوار وجود دارد، با اینکه تلاش‌های بسیاری برای بازسازی آن صورت گرفته، اما هنوز نتوانسته‌اند دیوار را کامل کنند. در نهایت پادشاه از مشاور مذهبی خود کمک می‌گیرد و او می‌گوید که باید یک قربانی تقدیم شود. داوطلبی جان خود را در این راه فدا می‌کند تا سایرین زنده بمانند. امروز یک دروازهٔ بزرگ در جایی که قربانی مدفون شده بنا کرده‌اند و عبادتگاهی هم برای مکانی که سرش مدفون شده، ساخته‌اند.

دیوار در قرن ۱۹ بزرگ‌تر شد و حالا بیش از ۳۶۰ عبادتگاه بین دیوارهایش قرار دارد. اما خود بنا برای باقی جهان هنوز گنجی ناشناخته است.

1- مسجد شیخ لطف‌الله، ایران

sheikh lotfollah mosque, iran

کاربر Quora، «مونا خاتم» این مسجد را به عنوان شاهکار معماری صفوی ایرانی و «یک پژوهش در هارمونی تواضع» توصیف می‌کند. مسجد خیره‌کنندهٔ شیخ لطف‌الله، واقع در میدان نقش جهان اصفهان، بین سال‌های ۱۶۰۳ و ۱۶۱۹ و دورهٔ شاه عباس اول ساخته شد. مسجد به افتخار پدرزن شاه، شیخ لطف‌الله، این‌چنین نام‌گذاری شد. این مسجد از آن نظر عحیب است که هیچ مناره یا حیاطی ندارد. خاتم می‌گوید:

این موضوع احتمالاً به این دلیل است که مسجد برای استفادهٔ عموم ساخته نشده بود. بلکه به عنوان مکان عبادت برای زنان حرم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تزئینات داخل مسجد بسیار نفیس است. خاتم می‌گوید:

در تزیینات گنبد از کاشی‌های ظریفی استفاده شده که در طول روز از کِرِم تا صورتی، تغییر رنگ می‌دهد. داخل محراب از پیچیدگی موزاییک‌هایی که دیوارها را تزئین می‌کنند شگفت‌زده می‌شوید. همچنین سقف بی‌نظیری دارد که کوتاه است و به زردی می‌گراید. اشعهٔ خورشیدی که از چند پنجرهٔ مشبک بالای ساختمان عبور کرده یک فعل و انفعال همواره متغیر از نور و سایه تولید می‌کند.

منبع فارسی کجارو

منبع خارجیBBC

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۵۷

منارجنبان پس چی

خرید ملک در دبی
خرید ملک در دبی
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۰۳

عالی بود
کلا سایت بسیار خوبی دارید. تبریک میگم heart heart

b1