کاور معبد ماهابدی
b1
خانه » ۱۰ معبد بودایی معروف در جهان!

۱۰ معبد بودایی معروف در جهان!

b3

بودیسم یک دین بزرگ جهانی و فلسفی در شمال شرقی هند است که در قرن ۵ قبل از میلاد تأسیس شد. این دین بر اساس تعالیم سیذار تا گوتاما می‌باشد و معمولاً به عنوان «بودا» شناخته شده‌است و در نپال امروز متولد شد. هدف بودیسم فرار از درد و رنج و چرخه تولد دوباره می‌باشد: دستیابی به نیروانا (Nirvana). بین ۲۳۰ تا ۵۰۰ میلیون بودایی در جهان وجود دارند. در اینجا مروری کلی بر  ۱۰ معبد معروف‌ بودایی در جهان داریم.

10-  معبد هائینسا (Haeinsa Temple)

10معبد هائینسا

معبد هائینسا یکی از مهم‌ترین معابد بودایی در کره جنوبی است. این معبد برای اولین بار در سال ۸۰۲ ساخته شد و پس از آتش‌سوزی سال ۱۸۱۷ دوباره در قرن ۱۹ بازسازی شد. با این حال بزرگ‌ترین گنج معبد، یک کپی کامل از متون مقدس بودایی، نوشته شده بر روی ۸۱۲۵۸ قطعه چوب در آتش سالم ماند.

9- وات آرون (Wat Arun)

وات آرون

وات آرون (معبد سحر) واقع در سمت تُنبوری از رودخانه چائو فرای، یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نشانه‌ها در بانکوک، تایلند است. این معبد نماینده معماری کوه مرو، مرکز جهان در کیهان‌شناسی بودا می‌باشد. با وجود نام آن، بهترین چشم‌اندازهای وات آرون در غروب هنگامی که خورشید در پشت آن قرار می‌گیرد، به وجود می‌آیند.

8- پا دت لوآنگ (Pha That Luang)

8پا دت لوآنگ

پا دت لوآنگ (گنبد بزرگ در لائوس) واقع در وینتیان، یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی در لائوس می‌باشد. این گنبد دارای چندین تراس با سطح‌های متفاوت به نمایندگی از مراحل مختلف روشنگری بودایی می‌باشد. پایین‌ترین سطح نشان‌دهنده جهان مادی و بالاترین سطح نشان‌دهنده جهان نیستی می‌باشد. پا دت لوآنگ در قرن ۱۶ بر روی خرابه‌های یک معبد خمر ساخته شد. معبد توسط تهاجم سیامی در سال ۱۸۲۸ نابود شد و بعد توسط فرانسوی‌ها در سال ۱۹۳۱ بازسازی شد.

7- جوخانگ (Jokhang)

جوخانگ

معبد جوخانگ در لهاسا (Lhasa) یکی از مهم‌ترین مکان‌های مقدس در بودیسم تبتی (Tibetan Buddhism) می‌باشد که هر ساله هزاران زائر را جذب می‌کند. این معبد توسط پادشاه سونگتسان گامپو در قرن ۷ ساخته شد. مغول‌ها چندین بار معبد را ویران کردند اما ساختمان سالم ماند. امروزه مجموعه معبد حدود ۲۵۰۰۰ متر مربع را پوشش می‌دهد.

6- معبد تودایجی (Todaiji Temple)

6معبد تودایجی

تودایجی (معبد بزرگ شرقی) در نارا (Nara) یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین معابد بودایی در ژاپن است. این معبد در قرن ۸ توسط امپراتور سومو به عنوان معبد برتر از همه معابد بودایی در ژاپن ساخته شد. امروزه کمی از ساختمان اصلی تودایجی باقی مانده است. قدمت تالار بزرگ بودا در بیشتر قسمت‌ها متعلق به ۱۷۰۹ است. این معبد دارای یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودا در ژاپن و بزرگ‌ترین ساختمان‌های چوبی در جهان است.

5- بودهاناس (Boudhanath)

بودهاناس

بودهاناس واقع در حومه کاتماندو، یکی از بزرگ‌ترین مقبره‌ها در جهان است. این مرکز بودیسم تبتی در نپال است و در چند دهه گذشته پناهندگان بسیاری از تبت در اینجا سکونت داشتند. احتمالاً این مکان برای چشمان بودا که در هر چهار طرف برج برجسته هستند شناخته شده می‌باشد. گفته می‌شود قدمت این بنا به قرن ۱۴ بازمی‌گردد که نمونه قبلی آن توسط مغول نابود شده بود.

4- معبد ماهابُدی (Mahabodhi Temple)

معبد ماهابدی

ماهابُدی (روشنگری بزرگ) واقع در بُدگایای، هندوستان است. مجتمع اصلی شامل یک نسل از درخت اصلی بُدی است که تحت آن گوتاما بودا (Gautama Buddha) روشنگری را به دست آورد و مقدس‌ترین مکان در بودیسم می‌باشد. حدود ۲۵۰ سال بعد از اینکه روشنگری به دست آمد، امپراتور آشوکا یک معبد در این نقطه ساخت. در حال حاظر قدمت این معبد به قرن ۵ یا ۶ بازمی‌گردد.

3- بتکده شوداگون (Shwedagon)

بتکده شوداگون

شوداگون (یا بتکده طلایی) در یانگون (Yangon)، مقدس‌ترین معبد بودایی در برمه است. اصل شوداگون در دوره باستان از دست رفت اما تخمین زده می‌شود که بتکده برای اولین بار توسط مون در دوره باگان، زمانی بین قرن ۶ و ۱۰ قبل از میلاد ساخته شده‌است. مجتمع معبد پر از گنبدهای رنگارنگ و پر تلالو می‌باشد اما در مرکز توجه گنبدی ۹۹ متری قرار دارد که به طور کامل با طلا پوشیده شده‌است.

2- باگان (Bagan)

باگان

باگان در سواحل رودخانه آیروادی واقع شده که بزرگ‌ترین منطقه معابد بودایی می باشد. این پایتخت چند پادشاه باستانی برمه می‌باشد که در زمان اوج پادشاهی (بین ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ میلادی) به اندازه ۴۴۰۰ معبد ساخته شده بود. در سال ۱۲۸۷ ، انگلستان توسط مغولان سقوط کرد ، پس از امتناع از ادای احترام به کوبلای خان و باگان به سرعت به یک مرکز سیاسی تنزل پیدا کرد ، اما همچنان به عنوان محل دانش بودا شکوفا است.

1- بوروبودور(Borobudur)

1بوروبودور

بُرُبودور یا بوروبودور در جزیره اندونزیایی جاوا، در ۴۰ کیلومتری شمال غرب یوگیاکارتا قرار دارد که بزرگ‌ترین و معروف‌ترین معبد بودایی در جهان است. این معبد در طی یک دوره ۷۵ ساله در قرن ۸ و ۹ توسط پادشاه سایلندرا با حدود ۲ میلیون تکه‌سنگ ساخته شد. این معبد در قرن ۱۴ به دلایلی که هنوز هم رمزآلود است رها شد، و برای قرن‌ها در جنگل زیر لایه‌ای از خاکستر آتشفشانی پنهان ماند.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1