کاور معبد اشکاردهام
b1
خانه » ۱۰ معبد بزرگ در جهان!

۱۰ معبد بزرگ در جهان!

b3

بزرگ‌ترین معبد در جهان کدام است؟ برای پاسخ به این سؤال در ابتدا باید بدانیم معبد چیست. اگرچه به عنوان ساختاری متعلق به فعالیت‌های مذهبی و معنوی تعریف شده، اما همه ادیان از کلمه معبد استفاده نمی‌کنند. در سنت مسیحی غربی، معبدهای سنتی به ندرت استفاده می‌شوند، در مقابل در سنت مسیحی شرقی کلمه معبد بارها استفاده می‌شود. دوم اینکه چه مقیاس از اندازه استفاده می‌شود؟ با توجه به رکورد جهانی گینس، معبد آکشاردهام، بزرگ‌ترین معبد هندو در جهان است، اما حداقل با سه معبد دیگر که در هند است و ادعا می‌شود بزرگ‌ترین معبد هستند بحث دارند.

این معابد اغلب بخشی از یک مجتمع بزرگ هستند که از شفافیت موضوع کم می‌کند. در این لیست، من بر روی معبد اصلی برای تشخیص اینکه کدام معبد بزرگتر است تمرکز کرده‌ام.

10-  بعلبک (Baalbek)

10بعلبک

بعلبک که هلیوپولیس هم نامیده می‌شود یک مکان باستان‌شناسی دیدنی و جذاب در شمال شرقی لبنان است. از قرن یک قبل از میلاد و در طی یک دوره دو قرنی رومیان سه معبد در اینجا ساختند: ژوپیتر، باکوس یا باخوس، ونوس. معبد ژوپیتر با ۵۴ ستون گرانیتی گسترده، به عنوان بزرگ‌ترین معبد در امپراتوری روم در نظر گرفته می‌شود. تنها ۶ عدد از این ستون‌های غول‌آسا ایستاده باقی ماندند اما هنوز هم فوق‌العاده چشم‌گیر هستند. بهترین معبد حفظ شده در این مکان معبد باکوس است که در ۱۵۰ میلادی ساخته شد. این معبد ۶۹ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد.

9- معبد مسیح نجات دهنده (Temple of Christ the Savior)

9معبد مسیح نجات دهنده

معبد مسیح نجات دهنده یکی از با ابهت‌ترین و بحث برانگیزترین ساختمان‌ها در مسکو است که تاریخچه‌ای منحصر به فرد اما آشفته دارد. در ابتدا بعد از شکست ناپلئون راه‌اندازی شد اما ساخت و ساز تا ۱۸۳۹ آغاز نشد. در سال ۱۹۳۱ با دستور استالین منفجر شد تا راهی برای ساختن کاخ شوراها که هرگز ساخته نشد باشد. در سال ۱۹۹۰، کلیسای ارتدکس روسیه اجازه دسترسی به بازسازی کلیسای جامع را دریافت کرد. این معبد در سال ۲۰۰۰ تکمیل گردید که کلیسایی جامع و جدید در طرح اصلی اما ساخته شده با مصالح ساختمانی مدرن می‌باشد. ارتفاع آن ۱۰۵ متر است و بلندترین کلیسای ارتدکس در جهان می‌باشد.

8- معبد سنت ساوا (Temple of Saint Sava)

8معبد سنت ساوا

معبد سنت ساوا در بلگارد (Bellegarde)، بزرگ‌ترین ساختمان کلیسای ارتدکس در جهان است. این معبد به بنیان‌گذار کلیسای ارتدکس صرب اختصاص داده شده‌است. ساخت و ساز کلیسا در سال ۱۹۸۵ آغاز شد و عمدتاً در ۲۰۰۴ تکمیل گردید. دکوراسیون داخلی آن هنوز تکمیل نشده‌است. در زبان انگلیسی، به دلیل اندازه و اهمیت آن کلیسای جامع نامیده می‌شود اما جایگاهی برای اسقف ندارد، در نتیجه از لحاظ فنی کلیسای جامع نیست. این کلیسا ۹۱ متر ارتفاع و ۸۱ متر عرض دارد. صلیب اصلی با روکش طلایی در بالای گنبد ارتفاع کلیسا را ۱۲ متر گسترش داده است.

7- معبد تیکال (Tikal Temple)

معبد تیکال

تیکال، بزرگ‌ترین شهر مایا، بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلادی با جمعیت حدود ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۲۰۰٫۰۰۰ جمعیت بود. تیکال دارای ۶ هرم پله‌دار بسیار بزرگ است. بزرگ‌ترین معبد ۷۲ متر ارتفاع دارد و در حدود ۷۲۰ قبل از میلاد به پایان رسید. این معبد بزرگ‌ترین معبد ساخته شده در هر نقطه از منطقه مایا است. و در حال حاضر بلندترین ساختمان پیش از کشف آمریکا می‌باشد، هرچند هرم خورشید ممکن است بلندتر باشد اما به عنوان جنگلی که در آل میرادور اهرام را پوشانده است.

6- جِتاوانارامایا (Jetavanaramaya)

6جتاوانارامایا

جتاوانارامایا در شهر آنوادهاپور (Anuradhapura)، سریلانکا قرار دارد، اگر حجم آن اندازه‌گیری شود، بزرگ‌ترین گنبد در جهان است. این معبد توسط پادشاه ماهاسنا در قرن ۳ میلادی ساخته شد، و تکمیل آن ۱۵ سال طول کشید. حدود ۹۳٫۳ میلیون آجر پخته در ساخت و ساز آن استفاده شد. با ارتفاع ۱۲۲ متر سومین ساختار بلند در جهان قبل از اهرام جیزه در زمان اتمام آن بود. قطر گنبد آن حدود ۹۵ متر است.

5- سری رانگاناساسواَمی (Sri Ranganathaswamy)

5سری رانگاناساسوامی

سری رانگاساسواَمی به خدای رانگاناساسواَمی اختصاص داده شده‌است، این معبد مکان مقدس مهمی می‌باشد که هر ساله میلیون‌ها گردشگر و زائر را جذب می‌کند. با مساحت ۱۵۶ هکتار این معبد بزرگ‌ترین در جهان است. در واقع، می‌توان این معبد را به عنوان بزرگ‌ترین ساختار پیچیده معبد هندو در نظر گرفت. قدیمی‌ترین ساختار معبد به قرن ۱۰ برمی‌گردد. ۲۱ برج در اینجا وجود دارد که رانگاساسواَمی بزرگ‌ترین معبد در جنوب هند است. این معبد ۷۳ متر ارتفاع دارد و قدمت آن برای قرن ۱۷ است، هرچند در سال ۱۹۸۷ به پایان رسید.

4- معبد اکشاردهام (Akshardham Temple)

4معبد اشکاردهام

معبد اکشاردهام در سال ۲۰۰۵ توسط سازمان معنوی باپس (BAPS) تکمیل شد. این ساختمان توسط پراموخ سوامی ماهاراج رئیس فعلی آیین هندو الهام گرفته و اداره می‌شود. این بنای تاریخی مرکزی ۴۳ متر ارتفاع، ۹۶ متر عرض و ۱۱۰ متر طول دارد و از بالا تا پایین آن به وسیله گیاهان، جانوران، رقاصان، نوازندگان و خدایان حکاکی شده‌است. این معبد به طور کامل از سنگ ماسه صورتی راجستانی و سنگ مرمر کارارا ایتالیایی ساخته شده‌است و هیچ پشتیبانی از فولاد و بتن ندارد.

3- بُرُبودور (Borobudur)

3بربودور

بُرُبودور یا بوروبودور در جزیره اندونزیایی جاوا، ۴۰ کیلومتری شمال غرب یوگیاکارتا (Yogyakarta) قرار دارد و بزرگ‌ترین معبد بودایی در جهان است. این معبد در طی یک دوره ۷۵ ساله در قرن ۸ و ۹ توسط پادشاه سایلندرا از حدود ۲ میلیون سنگ ساخته شد. بُرُبودور را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد: پایه، بدنه، سر، که شبیه بدن یک انسان می‌باشد. بدنه آن از ۵ سکو مربع شکل با کاهش ارتفاع تشکیل شده‌است. بالای آن یک گنبد با یک گنبد اصلی در مرکز وجود دارد. گنبد ۳۵ متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

  2- کارناک (تالار بزرگ ستون‌دار)Karnak (Great Hypostyle Hall)

2کارناک

اگرچه کارناک به شکل بدی از بین رفت اما مکان‌های کمی در مصر هستند که از کاراناک چشم‌گیرتر می‌باشند. این بزرگ‌ترین مجموعه معبد باستانی در جهان است. و نشان‌دهنده ترکیبی موفق از چند نسل از سازندگان مصر می‌باشد. کارناک شامل چندین معبد می‌باشد و یکی از ساختارهای معروف کارناک سالنی ستون‌دار است. ۱۳۴ ستون عظیم در ۱۶ ردیف مرتب شده‌اند و یک سقف را پشتیبانی می‌کنند که در حال حاظر کاهش یافته است. در ارتفاع ۲۴ متر دو ردیف وسط بالاتر از بقیه هستند.

1- معبد آنگکور وات (Angkor Wat Temple)

1معبد انگکور وات

آنگکور وات (شهر معبد) مجموعه‌ای از معبد گسترده در کامبوج می‌باشد که دارای بقایای باشکوه چند پایتخت امپراتوری خمر از قرن ۹ تا ۱۵ میلادی است. این‌ها عبارتند از معبد معروف آنگکور وات، بزرگ‌ترین معبد در جهان. آنگکور در تراس بالای بقایای شهر قرار دارد. این معبد از سه گالری مستطیل شکل رو به افزایش به سمت برج مرکزی ساخته شده‌است که هر سطح بالاتر از قبلی می‌باشد. اندازهٔ گالری بیرونی معبد آنگکور وات ۱۸۷×۲۱۵ می‌باشد. بعد از آن، دو گالری بعدی به هم متصل هستند. در سطح دوم اندازه آن ۱۱۵×۱۰۰ می‌باشد. گالری درونی ۶۰×۶۰ متر مربع است. برج بالای مکان مقدس مرکزی ۶۵ متر بالاتر از سطح زمین است.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1