۱۱۱۱۱۱۱
b1
خانه » ۱۰ قلعه باشکوه و رویایی در کشور آلمان!

۱۰ قلعه باشکوه و رویایی در کشور آلمان!

b3

لوکیشن اصلی بسیاری از داستان‌های حماسی قدیمی، قلعه‌های سنگی باشکوه، مستحکم و نفوذناپذیری است که منزلگاه شوالیه‌های دلاور، جادوگران قدرتمند و البته شاهان و ملکه‌های شجاع‌دل و زیباروی است. صرف‌نظر از بُعد داستانی ماجرا، قلعه‌های بسیاری هنوز هم در گوشه و کنار جهان قرار گرفته‌اند که تاریخچه‌ای جالب داشته و صحنهٔ رویدادهای مهم تاریخی بوده‌اند. این بار در عجیب‌ترین به سراغ ۱۰ قلعه باشکوه آلمان رفته و از نزدیک با آنها آشنا خواهیم شد.

آلمان کشوری است که به مناسبت تاریخچهٔ خود، از این دست کاخ و قلعه‌های باشکوه بسیار دارد. عمارت‌های سنگی زیبایی که در گوشه و کنار کشور پراکنده شده‌اند. از کوهستان آلپ گرفته تا قلب دریاچهٔ در دل یک شهر، می‌توان شاهد تنوع گسترده‌ای از قلعه و قصرهایی بود که روزگاری زندگی، پرجنب‌وجوش و پر هیاهو در آنها جریان داشت. قلعه‌های باشکوه آلمان، اغلب آنها در میان چشم‌اندازهایی بدیع و دلنواز قرار گرفته‌اند. دورنمایی وسوسه‌کننده که بازدیدکننده را وامی‌دارد قدم‌به‌قدم به آنها نزدیک شده و گشتی در پیچ‌وخم دالان‌های سنگی‌شان بزند، از راه‌پله‌های مرمری عبور کرده و از میان پنجره‌ها به چشم‌اندازی خیره شود که برای قرن‌های متوالی در این قاب‌های مجلل، محصور شده‌اند. قلعه‌های باشکوه آلمان، در این مجال قصد داریم همراه با شما خوانندگان عزیز، گشتی در این قلعه‌های بی‌نظیر زده و از نزدیک جادوی تنیده شده در تار و پود سنگی‌شان را لمس کنیم. پس همراه ما باشید.

10- قلعهٔ ویشرینگ (Vischering)

top german castles vischeringtop german castles vischering3top german castles vischering2

ساختمان این قلعه، یک نمونهٔ زیبا و شکیل از بناهای این‌چنینی است. در واقع قلعهٔ ویشرینگ یکی از نمونه‌های کامل قلعه‌هایی است که در میان خندق یا خاکریز ساخته شده‌اند، به ویژه در منطقهٔ مانستر (Munster) کشور آلمان، که به نوعی پایگاه قلعه‌ها، استحکامات دفاعی و کاخ‌های مجلل و باشکوه این کشور است. این قلعه که درست در میانهٔ یک خندق پر آب قرار گرفته، در سال ۱۲۷۱ و به دستور اسقف «گِرهارد فن دِر مارک» (Gerhard von der Mark) ساخته شد. کل این مجموعه شامل یک قلعهٔ ماسه‌سنگی، دیوارها و استحکامات دفاعی، پل متحرک و یک کلیسای کوچک است. درختانی که گرداگرد این خندق کاشته شده و سر به آسمان ساییده‌اند، به زیبایی هر چه بیشتر چشم‌انداز خاص این قلعه کمکی شایان کرده و محیطی رؤیایی و دلپذیر را به وجود آورده‌اند. امروز یک موزه و یک رستوران نیز در این منطقه افتتاح شده که مقدم بازدیدکنندگانی را که برای گردش و آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی به این ناحیه سفر می‌کنند، گرامی می‌دارند.

9- هایدِلبرگ (Heidelberg)

top german castles heidelbergtop german castles heidelberg2 740x503top german castles heidelberg4 740x493

این شهر قرون‌وسطایی، خود یک جاذبهٔ کامل و انکارناپذیر گردشگری است. هایدلبرگ شهر زیبایی است که در مجاورت رودخانهٔ نِکار (Neckar) در جنوب غربی آلمان واقع شده و پنجمین شهر بزرگ ناحیهٔ بادِن - وُتِمبرگ (Baden-Württemberg) است. اما آن چه بیش از پیش بر زیبایی دورنمای این شهر خوش‌منظره افزوده، بقایای قلعه‌ای قدیمی، معروف و باشکوه، متعلق به عصر رنسانس است که بر فراز تپّه‌ای در مجاورت شهر به خودنمایی مشغول بوده و شهر را تحت سیطرهٔ خود دارد. هایدِلبرگ ساختمان اصلی قلعه در قرن سیزدهم ساخته شد، اما در جریان جنگ سی ساله به سختی آسیب‌دیده و تخریب شد. متاسفانه قلعه بعد از بازسازی و مرمت‌های انجام شده، مجدداً در قرن ۱۸ مورد اصابت صاعقه قرار گرفته و در جریان آتش‌سوزی آسیب‌دید، هر چند این بار دیگر بازسازی نشد. شاید این قلعه آن زیبایی خاص کاخ‌های مجلل دیگر را نداشته باشد، اما از افسون و جادوی خاص خود بهره برده است. این قلعه چشم‌اندازی تماشایی از سبک‌های مختلف معماری آن دوران را نمایش گذارده و کل مجموعه از دورنمایی خاص و رؤیایی برخوردار است.

8- قلعهٔ زیگمارینِن (Sigmaringen)

top german castles sigmaringen2 740x495top german castles sigmaringen 740x535top german castles sigmaringen photo by tim a bruening 740x494

این قلعه از دیرباز به عنوان کاخ‌نشین شاهزاده‌های هوهِن‌سولِن- زیگمارینِن شناخته‌شده که در فاصلهٔ قرن ۱۶ تا ۱۹ حکم‌رانان این ناحیه بودند. سازهٔ اصلی قلعه در قرن یازدهم بنیان نهاده شد، بعدها بر ابعاد آن افزوده شده و مجدداً مورد بازسازی قرار گرفت. اکنون مدت‌هاست که این قلعه جزء لاینفک دورنما و خط افق شهر زیگمارینِن است. این قلعه در شمار قلعه‌های قدیمی است که همچون نمایشگاهی باشکوه، آثار دوران‌ مختلف هنر و معماری را به نمایش گذارده است.

7- قلعهٔ لیختنِشتاین (Lichtenstein)

top german castles lichtenstein photo by steve swope 740x493top german castles lichtenstein photo by ariovisttop german castles lichtenstein 740x493

این قلعهٔ زیبا روی یک صخره در منطقهٔ کوهستانی «سوبیان آلپ» (Swabian Alps) ساخته شده‌است. در واقع قلعهٔ لیختنِشتاین اولین قلعه‌ای بود که در قرن سیزدهم در این منطقه بنا شد. هر چند این قلعه نیز چندین بار شکل عوض کرده و ساختار فعلی آن، در قرن نوزدهم بنا شده‌است. این قلعه هم‌اکنون شامل شکارگاه فردریک اول، شاه وُتمبِرگ و قلعهٔ یکی از اقوام اوست. این مورد آخر با الهام از رمان قابل تحسین «لیختنشتاین» اثر ویلهم هوف (Wilhelm Hauff)، شاعر و رمان‌نویس آلمانی ساخته شده‌است. امروزه این قلعه هنوز هم در مالکیت "Duke of Urach" است، نوادگان فردریش ویلهلم الکساندر فردیناند، کنت وُتمبرگ (Friedrich Wilhelm Alexander Ferdinand)، اما درهای آن برای بازدید به روی عموم باز است. در بازدید از این قلعه راهنمایان بازدیدکنندگان را در سفری حیرت‌انگیز از میان اتاق‌های مجللی عبور می‌دهند که با آثار ارزشمند تاریخی و هنری آراسته شده‌است. آثاری قابل توجه که شامل نقاشی‌های قدیمی، اسلحه، بلورجات و پنجره‌های باشکوهی است که با نقوش رنگارنگ پوشیده شده‌اند. این قلعه به طور کامل مبله شده و کلیهٔ وسایل و مبلمان آن متعلق به قرون وسطی است. همچنین باید به چشم‌انداز زیبا و تحسین‌برانگیز این قلعه نیز به عنوان دیگر حُسن و ویژگی چشم‌گیر آن اشاره کرد. دورنمایی که رو به کوهستان زیبا و سرسبز سوبیان گسترده شده‌است.

6- بورگ اِلتز (Burg Eltz)

top german castles eltz2 740x542top german castles eltz3 740x489top german castles eltz 740x494

این قلعه در میان منظره‌ای خاص و تماشایی قرار گرفته، تابلویی باشکوه از پوشش متراکم گیاهی که در هم‌نوایی با رودخانهٔ موزِل (Moselle)، رنگ و رویی دیگر یافته است. قلعهٔ اِلتز در قرن دوازدهم ساخته شده و هنوز هم می‌توان تعدادی از مبلمان و اثاثیهٔ قدیمی را در این بنای سنگی باشکوه مشاهده کرد. همچنین ۳۳ نسل متوالی است که این قلعه در اختیار خانواده‌های قدیمی این منطقه قرار دارد. از سوی دیگر خوشبختانه قلعهٔ التز درگیر هیچ‌کدام از جنگ‌ها و آشوب‌های دوران گذشته نبوده و از این رو تقریباً تابه‌امروز سالم و دست‌نخورده باقی مانده است. علاوه بر جذابیت و زیبایی بنا و نیز چشم‌انداز تحسین‌برانگیز و رؤیایی که این قلعه را در برگرفته، مجموعه‌های باشکوهی نیز در قلعهٔ التز یافت می‌شوند که آن را تبدیل به یک گالری هنری متفاوت کرده‌اند. جواهرات، ظروف چینی، اسلحه و تجهیزات جنگی باستانی از جمله کلکسیون‌های قابل توجه این قلعه هستند.

5- قلعهٔ وِرنیگه روده (Wernigerode)

top german castles wernigerode2 740x493top german castles wernigerode 740x527top german castles wernigerode3 740x491

این قلعه نیز همچون موارد پیشین این فهرست، از چشم‌اندازی قابل توجه و مبهوت‌کننده بهره برده است. این قلعه رو به شهری بر فراز کوهستان هارز (Harz) قرار گرفته است. همچنین در مقایسه با بناهای سنگی و باستانی این فهرست، قلعهٔ ورنیگه روده نسبتاً جوان و کم سن‌وسال است. در واقع ساخت این سازه در قرن نوزدهم به پایان رسیده، اما به لطف نمای رمانتیک و خاطره‌انگیزش، شناخته‌شده و مورد توجه است. بنای این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری مطرح به ویژه در منطقهٔ «زاکسِن- آنهالت» (Saxony-Anhalt) است. همچنین بازدیدکنندگان می‌توانند ضمن گشت‌وگذار درون این سازه، سری هم به موزه‌ای بزنند که داخل قلعه قرار گرفته است.

4- کاخ سَن‌سوسی (Sanssouci Palace)

top german castles sanssouci photo by avi cohentop german castles sanssouci4 740x624top german castles sanssouci3 740x492top german castles sanssouci2

top german castles sanssouci

باغی که در کنار این کاخ قرار گرفته، به دلیل شکل ظاهری جالب توجهش بسیار معروف وشناخته‌شده‌است. کل این مجموعه به عنوان کاخ و اقامتگاه تابستانی فردریک کبیر، شاه پروس طراحی و اجرا شد. این کاخ زیبا جایی مناسب برای گشت‌وگذار و لذت بردن از یک پیاده‌روی مفرّح و خاطره‌انگیز است. اگر دوست‌دارید قدری بیشتر با این کاخ آشنا شوید بد نیست این مطلب را نیز مطالعه کنید.

3- قلعهٔ هوهِنزولارِنز (Hohenzollern)

top german castles hohenzolern photo by alex gaflig top german castles hohenzolern photo by berthold steinhilber top german castles hohenzolern top german castles hohenzolern2

این قلعه بر فراز کوهی به همین نام و در ارتفاع ۸۵۵ متری از سطح دریا ساخته شده‌است و در فهرست زیباترین قلعه‌های این کشور، جایگاهی خاص دارد. قلعهٔ هوهِنزولارنز میراث‌دار تاریخی درخشان بوده و اولین نشانه‌های قدرت گرفتن امپراتوری آلمان در قرون وسطی را می‌توان در همین ناحیه مشاهده نمود. در طول قرن نوزدهم، فردریک ویلیام چهارم (Frederick William IV) شاه پروس، ویرانه‌های برجا مانده از این قلعه را مجدداً مورد مرمت و بازسازی قرار داد. امروزه این قلعه به عنوان مقصد گردشگری پرطرفدار، شناخته می‌شود. در کنار چشم‌انداز زیبا و جادویی و البته معماری باستانی و شکوهمندش، بازدیدکنندگان می‌توانند از معماری داخلی هنرمندانه و سلطنتی آن نیز لذت برده و از موزه‌ای که درون قلعه برپاست، دیدن کنند. در این موزه می‌توان از مکاتبات افراد مشهوری همچون جرج واشنگتن و همچنین اسنادی از دوران سلطنت شاهان پروس، بازدید کرد.

2- قلعهٔ نوش‌وانِشتاین (Neuschwanstein)

top german castles neuschwanstein3markus keller 740x492alina gladkovska 740x492

این قلعه جواهر واقعی باواریا، قلعه‌ای مجلل، زیبا، رؤیایی و افسون‌کننده است که در میان منظره‌ای به همان اندازه مسحورکننده و تأثیرگذار، جای گرفته است. این قلعه طی قرن نوزدهم توسط لودویگ دوم (Ludwig II) بنا نهاده شد. زیبایی ظاهری آن در حدی است که گویی درست از میان داستان‌های جن‌وپری به دنیای ما وارد شده‌است. قلعهٔ نوش‌وانِشتاین معماری نئو رومانسِک این قلعه به همراه طراحی داخلی خاص و تماشایی آن، همگی از اپراهای واگنر الهام گرفته شده‌اند. و همان‌گونه که گفتیم پس‌زمینه و دورنمای کلی طبیعت پیرامون آن با نمایی از شکوه کوهستان آلپ، درهٔ هوئِن‌شوانگو (Hohenschwangau) و وسعت سبز جنگلی انبوه، به مراتب بر این حال‌وهوای جادویی افزوده است. قلعه نوش وانشتاین قلعهٔ نوش‌وانِشتاین همان‌گونه که این قلعه با الهام از اثری هنری پا به عرصهٔ وجود گذاشته، خود نیز برای دنیایی جادویی و شگفت‌انگیز، الهام‌بخش بوده است. گفته می‌شود کاخ زیبای دیزنی نیز با نگاهی به این قلعهٔ باشکوه به تصویر کشیده شد. باید گفت که این عمارت سنگی مسحورکننده، یکی از جاذبه‌های انکارناپذیر این کشور است که هر ساله میزبان بازدیدکنندگان فراوانی از اقصی نقاط جهان می‌باشد.

1- کاخ شوِرین (Schwerin)

top german castles schwerin 740x416top german castles schwerin2 740x463top german castles schwerin3 740x538top german castles schwerin4 740x555

این عمارت نفیس و باشکوه، به شکلی خاص و در مکانی ویژه قرار گرفته است، روی یک جزیرهٔ کوچک و در قلب یک دریاچهٔ تماشایی، دریاچهٔ زیبا و اصلی شهر که "Schweriner See" نامیده می‌شود. این قلعهٔ زیبا برای قرن‌ها منزلگاه دوک‌ها و گرند دوک‌های میکلِنبورگ (Mecklenburg) بوده است. امروزه این قلعه در مقام یک موزه، درهایش را به روی عموم باز کرده است. البته شماری از ساختمان‌های دولتی محلی و پارلمانی نیز بخش‌هایی از این قلعه را در اشغال خود دارند. معماری این قلعه در نوع خود بدیع و مجذوب‌کننده است. همچنین گفته می‌شود که این قلعه میزبان یک روح انتقامجو است. از این رو بازدیدکنندگان نترس، می‌توانند ضمن بازدید از این قلعه، شانس خود را نیز برای ملاقات با این روح تنها بیازمایند. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید این قلعه یک اسم مستعار جالب توجه هم دارد، بله این قلعه به عنوان «نوش وانشتاین شمال» نیز شناخته می‌شود. قلعه در شکل فعلی خود در فاصله سال‌های ۱۸۴۵ تا ۱۸۵۷ ساخته شده‌است، اما تاریخ اصلی تأسیس آن به سال ۹۷۳ بعد از میلاد برمی‌گردد. گفته می‌شود که در آن زمان قلعه به عنوان بخشی از استحکامات دفاعی شهر شوِرین یا شوِقین "Schwerin" ساخته شده‌است.

منبع فارسیکجارو


b2
b1