۱۰ تا از بزرگ‌ترین سد های دنیا!

فناوری این روزها به بالاترین نقطهٔ خود رسیده و در تمامی سطوح زندگی ما قابل رویت است. یکی از جنبه‌های فناوری رسیدن به مرحله‌ای است که بشر را قادر می‌سازد از منابع طبیعی به بهترین شکل استفاه کند. مثل سدها که ساخته می‌شوند تا برای مواردی چون ذخیرهٔ آب، آبیاری، ایجاد انرژی و کنترل سیل مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید. غیر از ذخیرهٔ آب و ایجاد انرژی، سد ها با زیبایی و اکوسیستمی که در اطرافشان ایجاد می‌کنند، تبدیل به مناطق گردشگری محبوبی برای شهر یا کشورشان می‌شوند.

10- سد اورُوایل

سد اورُوایل

سد اورُوایل سدی خاکی است که روی رود فیدر در کالیفرنیا ساخته شده است. اورُوایل را یکی از مهم‌ترین سدهای کشور آمریکا به شمار می‌آورند. ارتفاع این سد ۲۳۰ متر است و عرض آن به ۲۱۱۰ متر می‌رسد. مخزن این سد ۵۹٫۶ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و علاوه بر این که از نظر تجاری برای آمریکا پر اهمیت است، به عنوان یک مقصد گردشگری نیز شناخته می‌شود.

9- سد مَنگلا

سد مَنگلا

منگلا در پاکستان و در منطقهٔ میرپور واقع شده است. ساخت آن سال ۱۹۶۱ توسط مهندسین پاکستانی آغاز و سال ۱۹۶۷ به پایان رسید. منگلا روی رود جهلم ساخته شده است و برای مواردی چون تأمین آب، حمل و نقل، آبیاری و تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع این سد ۱۳۸ متر و عرض آن ۳٫۱۴ کیلومتر است. حجم مخزن این سد ۶۵ میلیون متر مکعب است.

8- سد گاردینر

سد گاردینر

گاردینر در کانادا قرار دارد و روی رود ساسکاچوان جنوبی ساخته شده است. دههٔ ۶۰ میلادی بود که این سد ساخته شد و از آن پس به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سدهای کشور محسوب می‌شود. ارتفاع آن ۶۴ متر، عرض آن ۱٫۵ کیلومتر و حجم آن ۶۵٫۴ میلیون متر مکعب است.

7- سد گوری

سد گوری

گوری که یکی از بزرگترین‌ها در دنیا است، در بولیواری و روی درهٔ نکویما ساخته شده است. ساخت این سد ۷۰ میلیون متر مکعبی، پانزده سال به طول انجامیده است و این اعداد نشان از عظمتش دارد.

6- سد فلیوولاند دایک

سد فلیوولاند دایک

فلیوولاند در هلند واقع شده و حجم آن ۷۸ میلیون متر مکعب است. غیر از مسائل مرتبط به تأمین و ذخیرهٔ آب، این سد توانسته به عنوان یک مقصد گردشگری هم خود را معرفی کند.

5- سد آتاتورک

سد آتاتورک

نام اصلی این سد کارابابا است و پنجمین سد بزرگ دنیا بوده و در شانلی‌اورفه واقع شده است. ساخت این سد پنج سال به طول انجامیده و ظرفیت آن ۸۴ میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد آتاتورک یا کارابابا ۱۶۶ متر و عرض آن ۱۸۱۹ متر است. ۱٫۲۵ میلیارد دلار صرف ساخت این سد گران‌قیمت شده است.

4- سد فورت پک

سد فورت پک

فورت پک بسیار قدیمی است و ساخت آن سال ۱۹۳۳ آغاز و سال ۱۹۴۰ پایان یافته است. هزینهٔ ساخت فورت پک نسبت به زمانش بسیار بالا بوه و ۱۰۰ میلیون دلار خرج آن شده است. ظرفیت این سد بزرگ ۹۶ میلیون متر مکعب است. دریاچهٔ زیبای پشت این سد که با همین نام شناخته می‌شود، مساحتی برابر با ۲۴۵٫۰۰۰ هکتار دارد.

3- سد سینکرود تیلینگز (میلدرد SWSS)

سد سینکرود تیلینگز (میلدرد swss)

این سد شگفت‌انگیز در فورت مک موری آلبرتای کانادا ساخته شده و حجم آن ۱۱۹ میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن به ۵۰ متر می‌رسد و ساختش تنها یک سال طول کشیده است.

2- سد تاربلا

سد تاربلا

تاربلا یکی دیگر از سدهای بزرگ دنیا است که در کشور پاکستان واقع شده است. ساخت این سد هشت سال به طول انجامیده و ۱۴۹۷ میلیون دلار برای آن هزینه صرف شده است. ظرفیت تاربلا ۱۰۶ تا ۱۵۲ میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن ۱۴۳ متر و مساحت آن به ۲۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد.

1- سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB)

سد سینکرود تریلینگز (میلدرد mlsb)

بزرگ‌ترین سد دنیا که با نام دریاچهٔ میلدرد نیز شناخته می‌شود، ظرفیتی برابر با ۷۲۰ میلیون متر مکعب دارد. ارتفاع این سد ۸۸ متر بوده و تنها در مدت دو سال ساخته شده است. این سد در کشور کانادا واقع شده است.

  • 68 امتیاز
  • 3.6/5
68 امتیازX
افتضاح!بد!بد نیست!خوب!عالی!
14.7%11.8%11.8%22.1%39.7%
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTen Insider

طناز مددیانس

طناز مددیانس

سلام من طناز مددیانس هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

ممکن است از این مطالب هم خوشتان بیاید!

3
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
2 سلسله نظر
1 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
siya
مهمان
siya

اشتباه نوشتین.بزرگترین سد جهان سد تری گورجس در کشور چین است که مخزنش حدود 200 برابر سد کرج میباشد این سد به قدری بزرگ است که بر روی چرخش زمین تاثیر گذاشته و حرکت زمین را بصورت نسبی کند کرده. جای تعجب است که سد به این بزرگی را فراموش کرده اید..

امیر امامی
ادمین

این سد شماره ۲۱ لیست هست:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_dams

کامبیز کافی
مهمان
کامبیز کافی

ببخشین آقا یا خانم محترم حجم سدهای مذکور میلیون مترمکعب نیست میلیارد مترمکعب هستند!

error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید