پالاسیو دا الورادا، برزیلیا،‌ برزیل
b1
خانه » ۱۳ کاخ ریاست‌جمهوری مشهور دنیا!

۱۳ کاخ ریاست‌جمهوری مشهور دنیا!

b3

طبیعی است که کاخ های ریاست‌جمهوری از آنجا که بیشتر در معرض توجه دیگر ملت‌ها هستند، باشکوه هرچه تمام‌تر ساخته شوند. همراه عجیب‌ترین باشید.

منتخب یک ملت شدن،‌ مسلماً یکی از پرافتخارترین و پرخواهان‌ترین افتخارهای قابل تصور است. بااین‌حال، امتیازات بسیار دیگری هم برای چنین جایگاه قدرتمندی وجود دارد. نه تنها این شخصیت‌ها به اقصی نقاط جهان و آن هم در هواپیماهای عالی،‌ نظیر «ایر فورس وان» سفر می‌کنند، بلکه هر جا که قدم می‌گذارند با آن‌ها مانند یک مهمان افتخاری رفتار می‌شود. شاید هیچ‌یک از امتیازات یک رئیس‌جمهور لذت‌بخش‌تر از زندگی کردن در یک عمارت باشکوه در طول دوران زعامتش نباشد. کشورها از این ساختمان‌های حیرت‌آور اغلب برای به‌رخ‌کشیدن هویت فرهنگی‌شان به جهان،‌ استفاده می‌کنند، از «پالاسیو دا الورادا»ی (Palacio da Alvorada) مدرن در برزیل گرفته تا کاخ ریاست‌جمهوری رنگ‌آمیزی‌شدهٔ ویتنام.

13- کاخ ریاست‌جمهوری لهستان،‌ ورشو

کاخ ریاست جمهوری لهستان،‌ ورشو

کاخ ریاست‌جمهوری لهستان در ورشو برای اولین بار در سال ۱۶۴۳ توسط معمار لهستانی «کریستیان پیوتر آیگنر» (Chrystian Piotr Aigner) طراحی و ساخته شد. ولی این ساختمان تا سال ۱۸۱۸ برای امور بروکراتیک مورد استفاده قرار نگرفت. در جلوی ساختمان مجسمه‌ای از «یوزف پنیاتوفسکی» (Jozef Poniatowski)،‌ یک ژنرال لهستانی که دست آخر در سال ۱۸۱۸ به مارشال امپراتوری فرانسه تبدیل شد، خودنمایی می‌کند.

12- کاخ بلم (Belem Palace)، لیسبون، پرتغال

کاخ بلم (belem palace)، لیسبون، پرتغال

کاخ بلم واقع در لیسبون پرتغال،‌ در سال ۱۷۵۴ کامل شد. در ابتدا این کاخ منزلگاه تنی چند از شاهان پرتغال بود. اما در سال ۱۹۱۰ به اقامتگاه رسمی روسای جمهور تبدیل شد.

11- پالاسیو دا الورادا، برزیلیا،‌ برزیل

پالاسیو دا الورادا، برزیلیا،‌ برزیل

پالاسیو دا الورادا توسط معمار برزیلی،‌ اسکار نیمی‌یر (Oscar Niemeyer) طراحی و در سال ۱۹۵۲ کامل شد. این اقامتگاه ریاست‌جمهوری واقع در بریزیلیا، طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ مورد بازسازی گسترده قرار گرفت. برای این بازسازی بیش از ۱۸ میلیون دلار هزینه شد.

10- کاخ الیزه (Élysee Palace)،‌ پاریس،‌ فرانسه

کاخ الیزه (Élysee palace)،‌ پاریس،‌ فرانسه

کاخ الیزه در پاریس که در سال ۱۷۲۲ بازگشایی شد، از سال ۱۸۴۸ اقامتگاه رسمی رؤسای جمهور فرانسه بوده است. این کاخ که «آرماند-کود موله» (Armand-Claude Molet) آن را ساخته است،‌ نمونه‌ای عالی از معماری کلاسیک محسوب می‌شود.

9- کاخ ریاست‌جمهوری سورینام، پاراماریبو

کاخ ریاست جمهوری سورینام، پاراماریبو

کاخ ریاست‌جمهوری سورینام در سال ۱۷۳۰ و به سبک «استعماری هلندی» (Dutch Colonial) ساخته شد. کشور سورینام واقع در آمریکای جنوبی،‌ تا سال ۱۹۷۰ مستعمرهٔ هلند بوده است.

8- کاخ ریاست‌جمهوری ویتنام، هانوی

کاخ ریاست جمهوری ویتنام، هانوی

کاخ ریاست جهوری در هانوی، منزل رسمی رئیس‌جمهور ویتنام است. این کاخ توسط معمار فرانسوی، «آگوستو هنری ویلدیو» (Auguste Henri Vildieu) در سال ۱۹۰۶ تکمیل و با رنگ زرد روشن رنگ‌آمیزی شد.

7- کرملین، مسکو، روسیه

کرملین، مسکو، روسیه

کاخ کرملین مسکو،‌ مجموعه‌ای ۶۸ هکتاری و مستحکم است که در قلب شهر قرار دارد. این بنا که در پایان قرن پانزدهم ساخته شد، چنان که فرمانروایان مختلف قدرت را در کشور به دست گرفتند، دوره‌های مختلفی از نوسازی را به خود دید. امروزه، این مجموعه منزل‌گاه رئیس‌جمهور روسیه است.

6- کاخ رئیس‌جمهور ترکیه، آنکارا، ترکیه

کاخ رئیس جمهور ترکیه، آنکارا، ترکیه

کاخ رئیس‌جمهور ترکیه که در پایتخت این کشور،‌ آنکارا واقع است، به سبک سلجوقی طراحی شد. این مجموعه در کل،‌ زمینی حدود سیصد هزار متر مربع را شامل می‌شود.

5- کاخ سفید، واشنگتن، آمریکا

کاخ سفید، واشنگتن، آمریکا

پس از آن که بنای اصلی در آتش‌سوزی سال ۱۸۱۴ از بین رفت، کار کاخ سفید جدید در سال ۱۸۱۷ به اتمام رسید. کاخ سفید به عنوان منزل‌گاه مقام ریاست‌جمهوری آمریکا، ۱۳۲ اتاق، ۳۵ حمام و شش طبقه را شامل می‌شود. برای نمای تمام‌سفید این کاخ ۵۷۰ گالن رنگ مصرف شده‌است.

4- قلعهٔ پراگ، جمهوری چک

قلعه‌ی پراگ، جمهوری چک

قلعهٔ پراگ هم اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور جمهوری چک است. قدمت این ساختمان که ترکیبی از سبک معماری رنسانس و گوتیک است، به قرن نهم بازمی‌گردد. با مساحت تقریبی ۷۰ هزار متر مربع، قلعهٔ پراگ بزرگ‌ترین مجموعهٔ قلعه در دنیاست.

3- کاخ بلوو، برلین، آلمان

کاخ بلوو، برلین، آلمان

کاخ بلوو برلین توسط معمار آلمانی، «مایکل فیلیپ دانیل باومن» (Michael Philipp Daniel Boumann)، در سال ۱۷۸۶ و به سبک نئوکلاسیک ساخته شد. اگرچه این ساختمان همیشه تحت مالکیت حکومت بوده،‌ در سال ۱۹۹۴ به اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور تبدیل شد.

2- کاخ ریاست‌جمهوری آکوردا، آستانه،‌ قزاقستان

کاخ ریاست جمهوری آکوردا، آستانه،‌ قزاقستان

کاخ ریاست‌جمهوری آکوردا واقع در آستانه، پایتخت قزاقستان، در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. این کاخ که ارتفاعی ۸۰ متری دارد، یک گنبد آبی و طلایی با یک سربرج است. این بنا محصول کار معماران، مهندسان، طراحان و سازندگانی از ده کشور جهان است.

1- کاخ هافبورگ، وین، اتریش

کاخ هافبورگ، وین، اتریش

کاخ هافبورگ در وین که در سال ۱۲۷۹ به اتمام رسید، نمونه‌ای حیرت‌انگیز از معماری دورهٔ باروک است. زمانی این ساختمان مقر پادشاهان ملت آلمان در امپراتوری مقدس روم و همچنین محل اقامت امپراتور اتریش تا سال ۱۹۱۸ بود. امروزه این کاخ منزل رئیس‌جمهوری اتریش است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیCondé Nast Traveler

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
b1