کتابخانه‌ی مورگان، نیویورک
b1
خانه » ۱۵ کتابخانه حیرت‌انگیز در آمریکا!

۱۵ کتابخانه حیرت‌انگیز در آمریکا!

b3

فرقی نمی‌کند به دلیل بوی مست‌کنندهٔ کتاب‌های قدیمی باشد یا میلیون‌ها ماجرا که منتظر هستند کسی کشف‌شان کند، اگر یک کرم‌کتاب را همراه خودتان به کتابخانه ببرید، شاید مجبور شوید مدت طولانی همان جا بمانید. با سر زدن به کتابخانهٔ محل‌تان، و هزاران هزار کتاب که آن‌جا انتظارتان را می‌کشند – از کتاب‌های برندهٔ جایزهٔ پولیتزر گرفته تا کتاب‌های کوچک و جیبی جک و لطیفه – می‌توانید بهترین سرگرمی رایگان را در شهرتان تجربه کنید. فرقی نمی‌کند چه‌قدر کتابخانهٔ شهرتان را دوست‌دارید، ولی هیچ حسی بهتر از این نیست که یک ساختمان تاریخی پر از کتاب‌های قدیمی و باستانی را در یک روز تعطیل کندوکاو کنید. به همین خاطر، در ادامه به ۱۵ کتابخانهٔ حیرت‌انگیز و خارق‌العاده در سراسر ایالات متحده اشاره می‌کنیم، که شاید همین حالا، با خواندن این مطالب برای رفتن به این مکان‌ها و دیدن‌شان بی‌تابی کنید.

15- کتابخانهٔ مورگان، نیویورک

کتابخانه‌ی مورگان، نیویورک

آن‌چه پیش‌تر به عنوان مجموعهٔ شخصی سرمایه‌دار بزرگ پیرپونت مورگان شناخته می‌شد، هم‌اکنون در معرض عموم قرار گرفته است، و قطعاً هر بیننده‌ای را به هیجان وا می‌دارد. از سبک معماری ساختمان این کتابخانه که به شیوهٔ پالاتزو مربوط به دوران رنسانس ایتالیا است گرفته تا مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های کمیاب – مانند کتاب مقدسی که در ۱۴۵۵ توسط یوهانس گوتنبرگ چاپ شد – همه‌وهمه باعث می‌شوند همه ساله گردشگرانی از سراسر دنیا مشتاقانه برای دیدن این فضای شگفت‌انگیز ادبی لحظه‌شماری کنند.

14- کتابخانهٔ عمومی بیلینگز، مونتانا

این کتابخانهٔ عمومی که در خدمت مردم شهرهای بیلینگز و یِلواِستون بود، به تازگی به ساختمانی جدید، با نورپردازی عالی و به مساحت ۶۱۳۰ مترمربع منتقل شده‌است. این میراث قدیمی با سبک و طراحی باشکوه و هندسی، برای عاشقان کتاب و مطالعه، مکانی شگفت‌انگیز است که می‌توانند یک روز کامل را در آن سپری کنند.

13- کتابخانهٔ دست‌نوشته‌ها و کتاب‌های کمیاب بِینِک، نیوهِیوِن، کنتیکت

کتابخانهٔ دست‌نوشته‌ها و کتاب‌های کمیاب بِینِک، نیوهِیوِن، کنتیکت

دانشگاه یِیل هزاران کتاب واقعی و تخیلی تولید کرده است، که هر چه از جذابیت‌های آنها بگوییم، کم گفته‌ایم. معماری حیرت‌انگیز ساختمان این کتابخانه که توسط گوردون بانشَفت طراحی شده و از سنگ مرمر، گرانیت، برنز، و شیشه ساخته‌شده‌است، تنها نیمی از زیبایی‌های بی‌نظیر این مکان ادبی را نشان می‌دهد. از قفسهٔ عجایب اتاق ۲۶ گرفته تا آثار عاشقانهٔ دوران شاه‌آرتور، همه چیز آن‌چنان جذاب است که دل‌تان می‌خواهد برای همیشه آن‌جا بمانید.

12- کتابخانهٔ جرج پی‌بادی، بالتیمور، مریلند

این مجموعهٔ استثنایی و بی‌نظیر بخشی از مجموعه‌های ویژهٔ کتابخانه‌های شریدان در دانشگاه جان هاپکینز است، که در اصل کتابخانه‌ای پژوهشی است. ولی این مسئله باعث نشده‌است عاشقان کتاب از هر نقطه از دنیا به این جا سرازیر نشوند؛ تا آن‌جا که حتی این کتابخانه را تبدیل به محلی مشهور برای برگزاری مراسم عروسی در بالتیمور کرده‌اند – زیرا چه کسی بدش می‌آید در فضایی ازدواج کند که الهام‌بخش داستان دیو و دلبر بوده است؟

11- کتابخانهٔ عمومی سیاتل، واشنگتن

کتابخانه‌ی عمومی سیاتل، واشنگتن

فقط یک نگاه به معماری انتزاعی حیرت‌انگیز ساختمان مرکزی کتابخانهٔ عمومی سیاتل، به سرعت هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. این ساختمان با اشکال پرمایه و فوتوریستیک نظر همگان را به خود جلب می‌کند – و میلیون‌ها کتاب و لوازم دیگر که می‌توانید به صورت رایگان از آن‌جا به امانت بردارید، قطعاً رفتن به آن‌جا را بسیار ارزشمند کرده است.

10- کتابخانهٔ آرمسترانگ براونینگ، وِیکو، تگزاس

از زمان تأسیس این کتابخانهٔ فوق‌العاده و هیجان‌انگیز در ۷ می ۱۹۴۸، این ساختمان زیبا به اسطوره و افسانه تبدیل شده‌است. پنجره‌های شیشه‌ایِ رنگی، دکوراسیون تیرهٔ چوبیِ فوق‌العاده زیبا، با حس و روح یک کتابخانهٔ پرقدمت، زبان را از توصیف این مکان که محلی محبوب برای برگزاری مراسم عروسی نیز است، قاصر کرده‌اند.

9- کتابخانهٔ کنگره، واشنگتن

کتابخانه‌ی کنگره، واشنگتن

محل نگهداری بیش از ۱۶۲ میلیون کتاب و اقلام دیگر در نزدیک به ۱۳۴۸ کیلومتر قفسه؛ با این اوصاف، بی‌شک کتابخانهٔ کنگره بزرگ‌ترین کتابخانهٔ دنیا است. از نخستین کتاب چاپی آمریکای شمالی تا دست‌نوشته‌های ۲۳ رییس‌جمهور ایالات متحده، هر چیزی که فکرش را بکنید در این مجموعهٔ ارزشمند پیدا خواهید کرد.

8- کتابخانهٔ گوتیک قلعهٔ هرست، سن‌سیمئون، کالیفرنیا

در ۱۹۴۷ جرج هرست به همراه معمار محبوب‌اش جولیا مورگان مجموعه‌ای شگفت‌انگیز را خلق کردند که امروز به عنوان ‌«قلعهٔ هرست» مشهور است. مجموعهٔ شخصی از قفسه‌هایی مملو از یافته‌ها و اکتشافاتی ارزشمند که می‌تواند با یک موزه رقابت کند، حتماً ارزش سفر کردن و دیدن را دارد.

7- کتابخانهٔ عمومی بوستون، ماساچوست

کتابخانه‌ی عمومی بوستون، ماساچوست

کتابخانهٔ عمومی بوستون با ساختمان تاریخی‌اش و حدود ۲۳ میلیون کتاب و اقلام دیگر بعد از کتابخانهٔ کنگره، دومین کتابخانهٔ بزرگ ایالات متحده است. اگر دنبال کتاب‌هایی در مورد تاریخ هنر و تاریخ آمریکا هستید، این کتابخانه قطعاً بهترین گزینه برای انتخاب است.

6- کتابخانهٔ هنرهای زیبای آنی و جرمی فیشر، فیلادلفیا، پنسیلوانیا

این کتابخانه به عنوان یک شاهکار تاریخی در دلِ دانشگاه پنسیلوانیا یک گوهر ملی برای ایالات متحده محسوب می‌شود. این ساختمان که از آجرهایی به رنگ قرمز آتشی ساخته‌شده‌است، محل نگهداری از هزاران عنوان کتاب کمیاب (حتماً مجموعهٔ کتاب‌های کمیاب پرکینز را ببینید) است که هر شخصی که عاشق کتاب است قطعاً باید حداقل یک بار در زندگی‌اش آن را ببیند.

5- کتابخانهٔ عمومی نیویورک، نیویورک

کتابخانه‌ی عمومی نیویورک، نیویورک

فهرست کتابخانه‌های تاثیرگذار و برجستهٔ آمریکا بدون نام بردن از مجموعهٔ حیرت‌انگیز کتابخانهٔ عمومی نیویورک کامل نمی‌شود. این کتابخانه با ۸۸ زیرمجموعه در اطراف‌اش و چهار مرکز پژوهشی دانشگاهی، بزرگ‌ترین سامانهٔ کتابخانهٔ عمومی آمریکا است – با وجود این، بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند از بنای یادبود منهتن دیدن کنند.

4- کتابخانهٔ گایزل، سن‌دییگو، کالیفرنیا

این کتابخانهٔ آکادمیک به عنوان زیرمجموعهٔ رشتهٔ ادبیات دانشگاه کالیفرنیا چیزی فراتر از آن است که هر پژوهش‌گری بتواند آرزو کند. نام این کتابخانه از روی نام تئودور سوس گایزل مشهور به دکتر گایزل برداشته شده‌است. طراحی جالب و زیبای ساختمان کتابخانه، مجموعه‌ای درخشان از کتاب‌های ارزشمند و جذابیت کارتونی‌اش که برگرفته از آثار دکتر سوس است، هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند.

3- کتابخانهٔ عمومی لس‌آنجلس، کالیفرنیا

کتابخانه‌ی عمومی لس‌آنجلس، کالیفرنیا

این گنجینهٔ تاریخی به عنوان نشانه‌ای محلی و منطقه‌ای توریستی و محبوب که در جنوب‌شهر لس‌آنجلس واقع است نباید از قلم بیفتد. می‌توانید به تنهایی این مجموعهٔ گسترده را بشناسید یا در هر روز با گروه‌های گردشگری همراه شوید و به کمک راهنماها مطالبی مختلف در مورد این ساختمان تاریخی و مجموعهٔ کتاب‌های برجستهٔ این کتابخانه بیاموزید.

2- کتابخانهٔ سوزالو، سیاتل، واشنگتن

کتابخانهٔ سوزالو واقع در محوطهٔ دانشگاه واشنگتن گنجینه‌ای برای تاریخ و معماری است که هر شخصی را که عاشق کتاب است، به سمت خود جذب می‌کند. در آن‌جا باید وارد اتاق مطالعهٔ معروف‌اش شوید که به اتاق هری پاتر مشهور است؛ این اتاق با پنجره‌های بلند گوتیک، شیشه‌های رنگی، چراغ‌های آویزی، و میزهای بلندش بیننده را به یاد تالار بزرگ هاگوارتز می‌اندازد. با این توصیفات حتماً خود را برای شگفتی‌های دیگر این کتابخانه آماده کنید، و قطعاً مشتاق خواهید بود کل روز را آن‌جا سپری کنید.

1- کتابخانهٔ جو و ریکا مینسوتا، شیکاگو، ایلی‌نوی

کتابخانه‌ی جو و ریکا مینسوتا، شیکاگو، ایلی‌نوی

کتابخانهٔ مینسوتا، در میان شش کتابخانهٔ دانشگاه شیکاگو از همه برجسته‌تر است. همه روزه انبوهی از مراجعه‌کنندگان برای دریافت کتاب به این مجموعه رفت‌وآمد می‌کنند که زیر یک گنبد شیشه‌ای غول‌پیکر قرار دارد. به طور متوسط، روزانه ۲۰٬۰۰۰ جلد کتاب به مراجعه‌کنندگان سپرده می‌شود که این رقم، خارق‌العاده و باورنکردنی است.

منبع فارسیبازده

منبع خارجیBrit + Co

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
sonia
sonia
۱۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۸

:rolleyes: :surprised: heart heart developer کتابخانه های زیبا و از لحاظ معماری فوق العاده بودند

b1