عکس کاور ۶ ساختمان شگفت‌انگیز آسیایی!
b1
خانه » ۶ ساختمان شگفت‌انگیز آسیایی!

۶ ساختمان شگفت‌انگیز آسیایی!

b3

در این مطلب به بررسی ۶ ساختمان شگفت‌انگیز در قارهٔ آسیا می‌پردازیم. این ساختمان‌های خارق‌العاده به‌خاطر معماری شگفت‌انگیز خود معروف می‌باشند. این ساختمان‌ها در کشورهای مالزی، تایلند، چین، کرهٔ‌شمالی و ویتنام قرار دارند. برخی از این بناها به یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور میزبان خود تبدیل شده‌اند. باهم این بناهای شگفت‌انگیز را همراه با تصاویر مرور می‌کنیم.

6- برج‌های دوقلوی پترانوس (Petronas Towers)، کوالالامپور، مالزی

برج های دوقلوی پترانوس، کوالالامپور، مالزی ۱ برج های دوقلوی پترانوس، کوالالامپور، مالزی ۲ برج های دوقلوی پترانوس، کوالالامپور، مالزی ۳ برج های دوقلوی پترانوس، کوالالامپور، مالزی ۴ klccبرج های دوقلوی پترانوس، کوالالامپور، مالزی ۵

برج‌های پتروناس Petronas Towers، آسمان‌خراش‌های دوقلو هستند که در شهر کوالالامپور سر به آسمان کشیده‌اند. این شاهکار معماری مشهور که توسط سزار پلی، معمار آرژانتینی - آمریکایی، طراحی شده‌است، ترکیبی است از فرهنگ و میراث مالزی و معماری مدرن، با اشکال هندسی اسلیمی تکرارشونده و یک ستارهٔ هشت‌وجهی که از مربع‌های متقاطع تشکیل شده‌است. برج‌های دوقلوی پتروناس از جمله جاذبه‌های گردشگری مالزی به‌شمار می‌آیند.

برج‌های دوقلوی کوالالامپور از بتن فوق‌مقاوم، و نمای فولادی و شیشه‌ای ساخته‌شده‌است که مشابه آن در ساختمان‌های کشورهای عربی مشاهده می‌شود. این دو برج که در طبقه ۴۱ام، توسط یک پل به‌هم وصل شده‌اند، بیشتر برای مقاصد تجاری و فضای دفتری کاربرد دارند و طبقات پایین آن شامل یک سالن کنسرت، مرکز خرید، پارکینگ عمومی، و سالن انتظار می‌باشد.

5- برج فیل (Elephant Tower)، بانکوک، تایلند

برج فیل، بانکوک، تایلند ۱ برج فیل، بانکوک، تایلند ۲ برج فیل، بانکوک، تایلند ۳ برج فیل، بانکوک، تایلند ۴ برج فیل، بانکوک، تایلند ۵

شاید برج فیل Elephant Tower بانکوک از نظر زیبایی‌شناسی برتری چندانی نداشته باشد، اما منحصربه‌فرد بودن آن باعث شده‌است که این بنای معماری عجیب به یکی از مکان‌های دیدنی تایلند تبدیل شود. با توجه به اهمیت فرهنگی و تاریخی فیل در کشور تایلند، برج فیل هر بیننده‌ای را دعوت می‌کند تا درباره جایگاه این حیوان باشکوه در قلب تایلندی‌ها بیشتر تأمل کنند.

برج فیل یک بنای ۱۰۲ متری است که در یکی از شلوغ‌ترین تقاطع‌های شهر بانکوک واقع است، و ادارات سطح بالا، سوئیت‌های مسکونی، و یک مرکز خرید را شامل می‌شود. این ساختمان شگفت‌انگیز توسط آرون شزری، مهندس تایلندی، طراحی شده‌است و شکل آن با چشم‌ها، عاج‌ها، و چهار پای بزرگ، کاملاً یادآور یک فیل عظیم می‌باشد.

4- هتل ریوگیونگ (Ryugyong Hotel)، پیونگ‌یانگ، کره‌ٔشمالی

هتل ریوگیونگ، پیونگ‌یانگ، کرهٔ‌شمالی ۱ هتل ریوگیونگ، پیونگ‌یانگ، کرهٔ‌شمالی ۲ هتل ریوگیونگ، پیونگ‌یانگ، کرهٔ‌شمالی ۳ هتل ریوگیونگ، پیونگ‌یانگ، کرهٔ‌شمالی ۴north korea building on the past

شکل عجیب هتل ریوگیونگ Ryugyong Hotel با جریان ساخت پرماجرای آن هم‌خوانی دارد. ساخت این بنا برای نخستین بار طی تدارکات یک جشن در سال ۱۹۸۷ آغاز شد، اما به‌دلیل بحران اقتصادی متوقف گردید. در سال ۲۰۰۸، با مشارکت یک شرکت ارتباطات از راه دور مصری در اتمام نمای شیشه‌ای این هتل، ساخت بنا از سر گرفته شد.

اما سوء مدیریت و اختلافات باعث شد بار دیگر این پروژه به حال خود رها شود. اتاق بازرگانی اروپا طی بازدیدی که در دهه ۱۹۹۰ از این ساختمان به‌عمل آورد، آن را به دلیل مصالح ساختمانی بی‌کیفیت و نمای لخت بتنی به کلی رد کرد. وضعیت نابه‌سامان این ساختمان، نشانگر ضعف مدیریتی دولت کشور کرهٔ‌شمالی است.

3- برج بانک چین (Bank of China Tower)، هنگ‌کنگ، چین

برج بانک چین، هنگ‌کنگ، چین ۱ برج بانک چین، هنگ‌کنگ، چین ۲ برج بانک چین، هنگ‌کنگ، چین ۳ برج بانک چین، هنگ‌کنگ، چین ۴

برج بانک چین Bank of China Tower، که زمانی بلندترین برج هنگ‌کنک بوده است، یک آسمان خراش ۳۶۷ متری است. این ساختمان منشوری توسط مهندس چینی - آمریکایی، I.M. Pei طراحی شده‌است و دارای ۷۲ طبقه، دو دیرک، و نمای تمام شیشه‌ای می‌باشد.

ایدهٔ معماری برج بانک چین از گیاه بامبو (ساقه بامبوی جوان) گرفته شده‌است که نمادی است از سرزندگی و کامیابی: دو ارزش که همه بانک‌ها باید برای رسیدن به آن تلاش کنند. البته مسترهای فنگ‌شویی با این ساختمان شگفت‌انگیز مشکل دارند و می‌گویند برج بانک چین برای ساختمان‌های اطراف‌اش بدشگون بوده است!

2- دایرهٔ زندگی (Circle of Life)، فوشون، چین

دایرهٔ زندگی، فوشون، چین ۱ دایرهٔ زندگی، فوشون، چین ۲ دایرهٔ زندگی، فوشون، چین ۳ دایرهٔ زندگی، فوشون، چین ۴

شرکت معماری «طراحی معماری مدرن شانگهای»، سازهٔ زیبای دایره زندگی Circle of Life در فوشون را به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری چین طراحی کرده است. سازهٔ دایره زندگی با ارتفاع ۱۵۶ متر، در طبقات فوقانی مانند یک برج مراقبت است که چشم‌اندازی گسترده از شهر را ارائه می‌کند.

برای ساخت این سازهٔ معماری جالب، که از تمام ساختمان‌های دیگر شهر متمایز است، از ۳۰۰۰ تن فولاد استفاده شده‌است. شب‌هنگام، دایرهٔ زندگی با ۱۲۰۰۰ چراغ LED زیبایی خود را به رخ می‌کشد و هر بیننده‌ای تصدیق خواهد کرد که این بنا بیهوده به یکی از زیباترین و مدرن‌ترین جاذبه‌های توریستی چین تبدیل نشده‌است.

1- مهمانخانه (Hang Nga)، دا لات، ویتنام

مهمانخانه دا لات، ویتنام ۱ مهمانخانه دا لات، ویتنام ۲ مهمانخانه دا لات، ویتنام ۳ مهمانخانه دا لات، ویتنام ۴ مهمانخانه دا لات، ویتنام ۵ مهمانخانه دا لات، ویتنام ۶

مهمانخانه Hang Nga که بیشتر با نام «خانه شوریده» شناخته می‌شود، در دا لات، ویتنام واقع است و توسط Dang Viet Nga، دختر رئیس‌جمهور سابق ویتنام بنا شده‌است. بسیاری این مهمانخانه را به‌دلیل ویژگی‌های خارق‌العاده و فانتزی آن، مثلاً راهروهای پیچ‌درپیچ، سقف و اتاق‌های عجیب‌وغریب، و مجسمه‌های حیوانات بزرگ، «خانه افسانه‌ای» می‌خوانند.

این بنای شگفت‌انگیز که به شکل درخت انجیر هندی ساخته‌شده، در سال ۱۹۹۰ افتتاح گردید و با مجسمه‌های حیوانات، قارچ، تار عنکبوت و غار تزئین شد. برخی، معماری مهمانخانه Hang Nga را به آثار گودی، سالوادور دالی، و والت دیزنی تشبیه می‌کنند.

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیAti

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
aaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaaaa
۷ اسفند ۱۴۰۰ ۱۳:۲۴

cry wink oops :blush: :surprised: :question: :evilgrin: :exclaim: heart :uneasy: :uneasy: :kitten: :tongue: :surprised: heart :blush: :confused: developer idea sad cry oops smile

نگار
نگار
۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۶

👍👍👍👍😉

b1