عکس کاور ۱۰ نمونه از بهترین خانه‌های سبک وزن
b1
خانه » ۱۰ نمونه از بهترین خانه های سبک وزن!

۱۰ نمونه از بهترین خانه های سبک وزن!

b3

در این مطلب قصد داریم تا ۱۰ نمونه از بهترین خانه های سبک وزن، نوآورانه و فوق‌العاده را به شما معرفی کنیم. خانه‌هایی که بر روی آب شناورند و یا می‌توان آن‌ها را با کامیون به‌راحتی حمل کرد ... و همهٔ این خانه‌ها از آجرها و یا مصالحی با وزن کم ساخته‌شده‌اند.

10- خانهٔ شناور

خانهٔ شناور ۱ خانهٔ شناور ۲ خانهٔ شناور ۳ خانهٔ شناور ۴

این خانه در یک جزیره در دهانهٔ ورودی دریاچه Huron در کانادا قرار دارد. گروه معماری MOS یک ساختمان دو طبقه را طراحی کرده است، که بر روی یک پلت‌فرم شناور به‌همراه یک اسکلهٔ شناور محکم در زیر آن پشتیبانی می‌شود. این طراحی از مزیت‌های سَبک روستایی با در و پنجره‌های بزرگ بهره می‌برد، و پوسته درخت سرو یک حفاظ و دیواره ارزان را فراهم می‌آورد، در حالی‌که این حجم در برابر محیط طبیعی نرم شده‌است.

مصالح موردنیاز برای ساخت این خانه به پیمانکار تحویل داده شده‌است. تمامی کارها بر روی یک قسمت از دریاچهٔ یخ‌زده انجام‌شده، و سازندگان این واحد، خانه را بر روی پلت‌فرم ساختند و سپس آن را با یدک‌کش و لنگرانداز به محل موردنظر منتقل کردند.

9- خانهٔ درختی

خانهٔ درختی ۱ خانهٔ درختی ۲ خانهٔ درختی ۳

Andreas Wennin از Baumraum، یک خانهٔ درختی فوق‌العاده را با بهره‌گیری از حرفهٔ خود در میان درختان ساخته است. در بلژیک، آقای Wenning در همکاری با یک شرکت بزرگ تولیدکنندهٔ کاغذ و سازمان جنگل‌داری برای ساخت خانهٔ درختی و کمک به تاکید بر مسائل مربوط به پایداری و حفاظت مناطق جنگلی کار کرده است.

این دو کابین در ارتفاع ۵ و ۶٫۵ متری بالاتر از سطح زمین ساخته‌شده‌اند و شامل تراس هم می‌شوند. در این فضای کوچک سیستم آب لوله‌کشی، سرویس‌بهداشتی، و امکانات آشپزی وجود دارد و کل فضا توسط ۱۹ میله فولادی در بالای زمین نگه داشته شده‌است، به‌طوری که دارای کمترین تأثیر منفی بر روی محوطه اطراف می‌باشد.

8- خانهٔ ساخته‌شده با چوب بامبو (Bamboo)

خانهٔ ساخته‌شده با چوب بامبو ۱ خانهٔ ساخته‌شده با چوب بامبو ۲

جاری شدن سیل به یک مشکل برای قرن حاضر تبدیل شده‌است. شرکت ویتنامی H&P، یک خانهٔ مقاوم در برابر سیل را ساخته است که تقریباً به‌طور کامل از چوب بامبو می‌باشد، و توسط سازندگان غیرمتخصص به مانند یک نوع کیت از قطعات تهیه شده‌است. این طرح پایه، یک چرخ‌دنده با پیش‌بینی‌های کوچک است که شامل یک تراس باز می‌شود.

علاوه بر این، پنل‌هایی از جنس بامبو در پشت‌بام این خانه تعبیه شده‌است که با یک شیب مناسب از هر سمت دیوار به‌صورت یک شیروانی چهار ترک به‌صورت هرمی بالا می‌رود. بخش مثلثی به‌صورت یک تهویه مطبوع عمل می‌کند، همچنین از طریق دهانه‌های بسیاری که در اطراف این فضا قرار دارد عمل تهویه انجام می‌گیرد. این خانه برای این‌که در برابر سیل مقاوم باشد، در ارتفاع ۱٫۵ متری از سطح زمین ساخته‌شده‌است.

7- خانهٔ Máquina 1

خانهٔ máquina 1 ۱ خانهٔ máquina 1 ۲ خانهٔ máquina 1 ۳ خانهٔ máquina 1 ۴

این واحد مسکونی، یادآور ساختمان‌های پیش‌ساخته کوچک قابل‌حمل با تریلر از کمپ‌هایی که برای تعطیلات استفاده می‌شود، می‌باشد. اما معماران اسپانیایی در Adhoc می‌خواهند چیزی بیش از کانتینرهای داخلی را ارائه دهند.

این مدل به‌صورت پیش‌ساخته و سفارشی طراحی شده‌است که می‌توان توسط کامیون منتقل کرد و پس از تحویل نیز می‌توان لوله‌کشی و سایر امکانات برای برق و انرژی‌های دیگر را در آن ارائه داد و در نتیجه برای استفاده آماده می‌شود.

6- خانهٔ Meme Meadows

خانهٔ meme meadows ۱ خانهٔ meme meadows ۲ خانهٔ meme meadows ۳

خانه‌ای بسیار سبک‌وزن با نورگیری عالی به عنوان بخشی از مجموعه ساختمان‌های آزمایشی، سازه‌های سازگار با محیط‌زیست در ژاپن ساخته‌شده‌است. این خانه به‌صورت مدل سنتی chise (یک فرم ساده متعامد با سقف‌های منظم و ساخته‌شده از چمن و خاک می‌باشد)، و البته از رویکردها و مصالح مدرن بهره برده است.

بتن در ساخت این ساختمان به‌کار رفته و سیستم گرمایشی در قسمت مرکزی ساختمان تعبیه شده‌است. دیوارها و سقف‌ها از سه لایه مصالح مختلف تشکیل شده‌است: پلی‌استر فابریک، یک لایه عایق ساخته‌شده از بطری‌های PET بازیافتی، و پردهٔ داخلی قابل‌برداشتنی ساخته‌شده از فایبرگلاس. ساختار شفافی هم برای «ایجاد نور طبیعی کافی و مناسب» طراحی شده‌است.

5- خانهٔ تابستانی

خانهٔ تابستانی ۱ خانهٔ تابستانی ۲ خانهٔ تابستانی ۳ خانهٔ تابستانی ۴

یک خانهٔ تابستانی در فلاتی در اسکاندیناوی ساخته‌شده‌است. Mats Fahlander، این خانهٔ ییلاقی افقی را به‌صورت شناور بر روی محوطه‌ای سنگی با شمع‌ریزی‌هایی به جای حفاری برای ساخت پایه‌های ساختمان، ساخته است. Fahlander تصمیم گرفت تا از تخته و الوار پوششی برای ایجاد این ساختمان استفاده نماید تا هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن کم شود و همچنین در قسمت‌هایی از ورق‌های فلزی راه‌راه استفاده شده‌است. تراسی هم در سمت ساحل در نظر گرفته شده‌است که با الوارهای چوب روکش شده‌است و منظرهٔ غروب خورشید را به‌خوبی برای ساکنان این خانه به نمایش می‌گذارد.

این خانه دارای مساحتی در حدود ۹۰ مترمربع (۹۷۰ فوت مربع) می‌باشد، خانهٔ دیگری هم به‌همین شکل در نزدیکی این خانه واقع شده‌است که دارای فضای پذیرایی از مهمانان و البته سونا هم می‌باشد.

4- کلبه‌ای در مرداب

کلبه‌ای در مرداب ۱ کلبه‌ای در مرداب ۲ کلبه‌ای در مرداب ۳ کلبه‌ای در مرداب ۴

در قسمتی از یک مرداب خارج از شهر بوستون، آقای Keith Moskow و Robert Linn یک خانهٔ روستایی را با استفاده از مصالحی که در دست داشتند ساختند، چرا که در این مکان هیچ راه دسترسی برای تردد وسایل‌نقلیه و کامیون‌های بزرگ وجود نداشت. در عوض، در این مرداب برای ساختن پایه‌های نگه‌دارنده جامد، آن‌ها از یک پلت‌فرم به‌جای تخته و الوار استفاده کردند، و به‌جای ساختن یک واحد، آن‌ها مجموعه‌ای از کلبه‌های کوچک را ایجاد کردند.

این کلبه‌ها هر کدام دارای عملکردی متفاوت هستند، مانند محل خواب، غذاخوری، حمام و سرویس‌بهداشتی. یک محوطه باز هم وجود دارد که برای فضای غذاخوری در نظر گرفته شده‌است و میز ناهارخوری در آنجا قرار دارد، و احاطه طبیعت بر ارزش این کلبه‌ها می‌افزاید. سقف این کلبه‌ها از ورق‌های پلی‌کربنات سبک‌وزن ساخته‌شده‌است.

3- خانهٔ Port-a-Bach

خانهٔ port a bach ۱ خانهٔ port a bach ۲

خانه ساحلی تفریحی کوچکی در بخشی از نیوزیلند واقع شده‌است. با این‌حال، آقای William Geisen و Cecile Bonnifait از آتلیهٔ کارگاه آموزشی (Atelier Workshop) اهداف کاربردی‌تری را در ذهن داشتند تا زمانی‌که آنها تصمیم گرفتند کلبهٔ ساحلی را با ایده‌هایی از کانتینرهای قابل‌حمل ترکیب کنند.

Port-a-Bach شامل تمام امکانات موردنیاز یک خانهٔ موقتی برای یک خانواده چهارنفره می‌باشد و یک تخت دونفره، آشپزخانه، حمام، سرویس‌بهداشتی و یک تراس کشویی در آن گنجانده شده‌است. این تراس می‌تواند با دیواره‌ای از پارچه برزنتی و سایبان گسترش یابد. خانهٔ ساحلی Port-a-Bach را می‌توان با کامیون حمل کرد.

2- خانهٔ دانشجویی

خانهٔ دانشجویی ۱ خانهٔ دانشجویی ۲ خانهٔ دانشجویی ۳

این خانه جمع‌وجور برای نمایشگاهی با عنوان «The Architecture for Necessity» در موزه Virserum در جنوب سوئد ساخته شد. شرکت معماری Tengbom با کمک دانشجویانی از دانشگاه Lund، یک خانهٔ کوچک با تخته و الوار چند لایه ساخته‌اند، که برای زندگی دانشجویی ایده‌آل می‌باشد.

این خانهٔ دانشجویی به مساحت ۱۰ مترمربع می‌باشد، اما این فضای کم به‌خوبی طراحی شده‌است. جزئیات این واحد خانهٔ دانشجویی دارای طراحی خوبی بوده و چیزهایی مانند قفسه‌ها، صندلی‌ها و محل خواب و یک میز تحریر که در واقع پوشش پنجره است در آن گنجانده شده‌است. حتی یک باغ کوچک به‌همراه یک پاسیو در کنار آن تعبیه شده‌است.

1- خانهٔ Mamelodi Pod

خانهٔ mamelodi pod ۱ خانهٔ mamelodi pod ۲ خانهٔ mamelodi pod ۳

مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، در آفریقای جنوبی هم هزاران نفر وجود دارند که خانهٔ رسمی و مشخصی ندارند و در مناطقی فاقد امکاناتی از قبیل آب لوله‌کشی و برق و ... زندگی می‌کنند. معماری یک تغییر و دگرگونی را برای مناطقی که در چادر زندگی می‌کنند در نظر گرفته است، اما دارای یک عملکرد حرارتی و طراحی به مراتب بهتر است.

Mamelodi Pod یک کلبهٔ کوچک با مساحت تنها ۱۰٫۸ مترمربع می‌باشد، و از ورقه‌هایی با لایه‌هایی از مواد عایق ساخته‌شده‌است. همچنین این خانه در مقابل سیل و طوفان و زلزله مقاوم است. این خانه پیش‌ساخته در کمتر از یک روز توسط سه نفر نصب می‌شود و دارای سیستم جمع‌آوری آب باران است و البته از انرژی خورشیدی هم بهره می‌برد.

منبع فارسیتاپ این ارث

منبع خارجیNew Atlas

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
sadra ebrahimi
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۶

خانه دانشجویی خخخ lol lol lol :bigsmile: :bigsmile: smile smile wink wink wink

b1