عکس کاور ۱۰ طراحی بسیار جالب برای ساختمان‌ها در سراسر جهان
b1
خانه » ۱۰ طراحی بسیار جالب برای ساختمان ها در سراسر جهان!

۱۰ طراحی بسیار جالب برای ساختمان ها در سراسر جهان!

b3

برای خلاقیت هیچ محدودیتی وجود ندارد و بنابراین به‌وجود آمدن شاهکارهایی تماشایی و باورنکردنی در ساختمان ها هرگز متوقف نمی‌شود. گاهی این طراحی‌ها به‌قدری منحصربه‌فرد هستند که به‌سختی می‌توان امکان خلق چنین دستاوردی را پذیرفت. ساختار ساختمان‌های امروزی درحال بزرگ‌تر شدن، بلندتر شدن و باورنکردنی‌تر شدن هستند. در تحقیقی که انجام شد، لیست زیر جزء خیره‌کننده‌ترین ساختمان‌هایی هستند که تا به‌حال ساخته‌شده‌اند.

10- عمارت آنتیلیا

عمارت آنتیلیا

محل: بمبئی، هندوستان

مهندس: پرکینز و ویل

مدت ساخت: ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ میلادی

ویژگی متمایز: تاج محل قرن ۲۱

این ساختمان یک عمارت ۲۷ طبقه در هندوستان است. گفته می‌شود که این ساختمان یکی از گرانقیمت‌ترین ساختمان‌های اقامتی در هندوستان است چون در گران‌ترین خیابان جهان واقع شده؛ قیمت زمین در این خیابان معادل ۲۵ هزار دلار برای هر مترمربع است. این ساختمان در جنوب بمبئی و در خیابان اتاموند بر روی تپهٔ کومبالا قرار گرفته و متعلق به میلیاردر هندی، رئیس صنایع ریلاینس، موکش آمبانی است. زندگی در این عمارت بسیار مجلل است و ۶۰۰ خدمتکار برای انجام کارهای مختلف آن استخدام شده‌اند. این ساختمان به نام تاج محل قرن ۲۱ هم مشهور است.

9- برج خلیفه

برج خلیفه

محل: دبی، امارات متحدهٔ عربی

مهندس: اتکینز

مدت ساخت: ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰

ویژگی متمایز: بلندترین ساختمان جهان

برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متر، بلندترین ساختمان جهان است. این ساختمان در ۴ ژانویه ۲۰۱۰ افتتاح شد و به قسمتی از مرکز تجاری شهر تبدیل شد. برای ساخت این بنا ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه شده؛ رئیس این پروژه گفته‌است که هزینهٔ دفتر این برج به‌تنهایی ۴۰۰۰ دلار در هر فوت‌مربع بوده است. در ابتدا اسم این بنا برج دبی بود اما بعداً در سال ۲۰۰۷ به افتخار خلیفهٔ امارات، بن زاید النهیان که در جریان رکود اقتصادی جهان از پیشرفت این پروژه حمایت کرد، به نام برج خلیفه نامیده شد.

8- مرکز فرماندهی گازپروم

مرکز فرماندهی گازپروم

محل: سن‌پترزبورگ، روسیه

مهندس: گروه مهندسین RMJM

مدت ساخت: از سال ۱۹۹۳

ویژگی متمایز: یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان که در طول روز رنگش بر اساس محل خورشید ۱۰ بار تغییر می‌کند.

این ساختمان منحصربه‌فرد متعلق به شرکت گازپروم که بزرگ‌ترین شرکت استخراج گاز در جهان است می‌باشد. ساکنان محلی اسم این بنا را «ذرت با پوسته» گذاشته‌اند. جنبهٔ بسیار جالب این بنا آن‌است که سطح کریستالی آن در طول روز ۱۰ بار نسبت به محل قرار گرفتن خورشید تغییر رنگ می‌دهد. این ساختمان شیشه‌ای عظیم‌الجثه ۳۰۰ متر ارتفاع دارد که این دومین دلیل شهرت آن است.

7- دفتر مرکزی شهر جهانی پنانگ

دفتر مرکزی شهر جهانی پنانگ

محل: جزیرهٔ پنانگ، مالزی

مهندس: شرکت مهندسی آسیمپ توت

مدت ساخت: از سال ۲۰۰۲

ویژگی متمایز: شهرسازی و زیبایی

این شهر کوچک در یکی از جزایر مالزی ۱۸۵ هکتار زمین را اشغال کرده و داخل آن ۲ برج خودنمایی می‌کنند. ارتفاع هر یک از این برج‌ها ۲۰۰ متر است. طراحی منحصربه‌فرد این ساختمان توسط شرکت مهندسی آسیمپ توت و تحت نظر هانی رشید و لیز آن کوتور انجام شده‌است. ساخت این بنا بحث و جدل‌های بسیاری به‌همراه داشت و مورد انتقاد قرار گرفت اما نهایتاً بعد از ۱۵ سال به پایان رسید. مناظر زیبا و خوش‌منظرهٔ اطراف، زیبایی و وقار این بنا را افزایش می‌دهند و نمادی باشکوه از میراث مالزی در پیش‌رو می‌آورد.

6- برج روسیه

برج روسیه

محل: موسکو، روسیه

مهندس: فاستر و همکاران

مدت ساخت: از تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۷

ویژگی متمایز: آسمان‌خراش روسیه

ساختمان نیمه‌تمام این آسمان‌خراش در مرکز بین‌المللی تجارت روسیه در موسکو قرار دارد. ساخت آن از ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۷ آغاز شد اما کم‌کم تا ماه ژوئن ۲۰۰۹ متوقف شد و به یک پارکینگ محلی تبدیل شد. قرار بود این برج ۱۱۸ طبقه داشته باشد و مساحت آن ۵۲۰ هزار مترمربع باشد؛ این ساختمان فضای پارکینگ کافی برای ۳۶۸۰ اتومبیل را داشت. با وجودی‌که ۲ میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه شده اما به‌دلیل اختلاف نظر سرمایه‌گذاران ساخت آن متوقف شد.

5- هتل سونگ جیانگ

هتل سونگ جیانگ

محل: منطقهٔ سونگ‌جیانگ، شانگهای، چین

مهندس: اتکینز

مدت ساخت: در سال ۲۰۰۹ تکمیل شده‌است.

ویژگی متمایز: ساخته‌شده در معدن سنگ

این هتل بسیار مجلل و شیک در شانگهای، جایزهٔ بین‌المللی مسابقهٔ طراحی را برده است. این یک هتل ۵ ستاره است و روبه‌روی آن یک معدن سنگ است که از آب پر شده و زیبایی مناظر اطراف آن را چند برابر کرده است. طراحی مفهومی و خیره‌کنندهٔ این هتل نظر هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند. این هتل یک اقامتگاه ۴۰۰ تختخوابی است که ۲ طبقه بلندتر از سطح معدن ۲۰۰ متری است. این هتل اتاق‌هایی برای پذیرایی از مهمانان در زیر آب دارد. سالن اجتماعات، سالن‌های پذیرایی، کافی‌شاپ و مراکز ورزشی هم از دیگر جنبه‌های این هتل هستند.

4- هتل رگاتا

هتل رگاتا

محل: جاکارتا در اندونزی

مهندس: اتکینز

ویژگی متمایز: پیروی از مضامین طبیعی

هتل رگاتا یک ساختمان بزرگ است که با ۱۰ برج کوچک احاطه شده‌است و چهارمین ساختمان منحصربه‌فرد در جهان است. این ساختمان با در نظر گرفتن مفاهیمی از دریا ساخته‌شده و گفته شده که این ۱۰ برج کوچک نشانهٔ کشتی‌های بادبانی هستند و برج بزرگ‌تر نماد فانوس دریایی است. ساختمان اصلی یا همان فانوس دریایی همهٔ توجهات را به‌خود جلب می‌کند زیرا غیرقابل‌باور‌ترین طراحی‌ای که تابه‌حال دیده‌شده را دارد.

3- دفتر اصلی شبکهٔ تلویزیونی CCTV

دفتر اصلی شبکهٔ تلویزیونی cctv

محل: چین

مهندس: دفتر مهندسی طراحی ساختمانی شرق چین و موسسهٔ تحقیقات

مدت ساخت: از تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۰۴ ساخت آن شروع شده

ویژگی متمایز: شکل افراطی و رادیکال

دفتر اصلی تلویزیونی چین یک آسمان‌خراش است که ارتفاع آن به ۲۳۴ متر می‌رسد و ۴۴ طبقه دارد. این ساختمان در مرکز تجاری شهر بیجینگ قرار دارد و ساخت آن در ژانویهٔ ۲۰۰۸ به پایان رسیده‌است. این ساختمان نسبت به برج‌های سنتی متفاوت است و از ۶ بخش افقی و عمودی تشکیل شده‌است. از آنجایی‌که این ساختمان در یک محلهٔ زلزله‌خیز ساخته‌شده، ساخت آن با چالش‌های بسیاری همراه بوده‌است. یک رانندهٔ تاکسی به‌خاطر شکل این ساختمان، اسم مستعار دا کوچا را برای آن انتخاب کرده که به معنی «شورت پاچه‌دار بزرگ» است.

2- ساختمان مخروطی در شیکاگو

ساختمان مخروطی در شیکاگو

محل: شیکاگو، ایلینوی در آمریکا

مهندس: سانتیاگو کالاتراوا، پرکینز و ویل

مدت ساخت: از تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۰۷ ساخت آن شروع شده

ویژگی متمایز: شکل مخروطی

ساختمان مخروطی شکل شیکاگو که هنوز تکمیل نشده‌است، در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی قرار دارد. به‌خاطر بحران اقتصادی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، ساخت این بنا به تعویق افتاده‌است. این ساختمان قرار بود با ارتفاع ۶۱۰ متر و ۱۵۰ طبقه، بلندترین ساختمان جهان باشد.

1- برج آبی

برج آبی

محل: شیکاگو، ایلینوی در آمریکا

مهندس: جین گنگ

مدت ساخت: ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی

ویژگی متمایز: نمای موجی‌شکل و بلندترین ساختمانی که تا به‌حال توسط یک زن طراحی شده

این برج ۸۶ طبقه دارای واحدهای تجاری و مسکونی می‌باشد و در نزدیکی ساحل در مرکز شهر شیکاگو قرار دارد. طراحی این ساختمان توسط گروهی به سرپرستی جین‌گنگ انجام شده. ارتفاع این آسمان‌خراش ۲۶۲ متر است و هر طبقه ۱۵۰۰ مترمربع وسعت دارد. بالکن‌های وسیع، استخر، جکوزی، مسیر پیاده‌روی و محل روشن‌کردن آتش بخش‌های مختلف این ساختمان موجی‌شکل هستند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیSmashing Lists

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا م
علیرضا م
۱۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۰۵

ممنون مطلب جالبی بود
لطفا مطالب جدید تری در سایت قرار دهید

b1