cover-hidden-rooms-and-secret-passages
b1
خانه » ۱۰ نمونه از معروف‌ترین اتاق‌ها و راه‌های مخفی!

۱۰ نمونه از معروف‌ترین اتاق‌ها و راه‌های مخفی!

b3

در تمام تاریخ زندگی بشر، همیشه مکان‌های مخفی و دنج، از اهمیت زیادی برخوردار بوده. این مکان‌ها البته در گذشته، بر خلاف امروز، یکی از حیاتی‌ترین قسمت‌های یک خانه را تشکیل می‌داده و برای منظورهای گوناگونی ساخته می‌شده. بیشتر مواقع، مکانی برای مخفی شدن از شر یک دشمن یا خطر بوده و در مواردی برای پنهان کردن شیئی یا چیز گرانبهایی طراحی می‌شده. در طول تاریخ موارد بسیاری از این اتاق‌ها و مکان‌ها ساخته شده و حتی امروزه هم بسیاری از معماران برای مشتریانشان، چنین مکان‌هایی را برای مقاصد گوناگون طراحی می‌کنند؛ و اما ده نمونه از برجسته‌ترین اتاق‌ها و مکان‌های مخفی که در طول تاریخ تا به امروز ساخته شده.

10- اهرام ثلاثهٔ مصر

rostau-egypt-hidden-rooms-sphinx

شاید بتوان گفت اولین و هوشمندانه‌ترین راه‌ها و اتاق‌های مخفی را مصریان باستان طراحی کرده‌اند. اهرام ثلاثهٔ مصر، پر از راه‌هایی است که در صورت خوش شانس بودن، به هیچ جایی ختم نمی‌شوند و در سایر موارد به اتاق‌هایی که در آن‌ها تله‌هایی کارگذاشته شده است می‌رسند.

مصریان باستان این کار را برای محافظت از جسد مومیایی شدهٔ فرعون و وسایلی که با آن، مومیایی را دفن می‌کرده‌اند، از شر دزدان انجام می‌داده‌اند. ولی یکی از تفاوت‌هایی که این نوع اتاق‌ها با دیگر اتاق‌های مخفی دارد، این نکته است که مصریان باستان، این اتاق‌ها را برای این نمی‌ساخته‌اند که دوباره به آن رجوع کنند؛ به عبارت دیگر آن‌ها این اتاق‌ها را برای همیشه مخفی می‌کرده‌اند و راز این اتاق همراه با سازندهٔ آن دفن می‌شده.

9- گودال کشیشان

hidden-rooms-priest-hole

در انگلستان، هنگام حکومت الیزابت اول، انجام مراسم مذهبی کاتولیک‌ها، مجازات‌های بسیار سنگینی داشت. در این زمان، گروهی از کشیشان، برای انجام این اعمال مذهبی، دست به ساخت اتاق‌های زیرزمینی‌ای زدند که بعدها به گودال کشیشان معروف شد. این محل بسیار ساده و مناسب برای عبادات یک کشیش کاتولیک طراحی شده بود و راه‌هایی برای فرار کشیش در مواقع خطر و هجوم پیش بینی شده بود.

کشیش‌ها در این محل مطالعات و تحقیقاتشان را هم انجام می‌دادند که گاهی این مطالعات به هفته‌ها کشیده می‌شد و کشیشان مجبور بودند گرسنگی و کمبود هوا را در طول این مدت تحمل کنند.

8- راه‌های مخفی شاه چارلز دوم

hidden-rooms-underground-priest-hole

حتی در زمان‌های قبل از آزار و اذیت کاتولیک‌ها در انگلیس، ساخت اتاق‌ها و راه‌های مخفی برای مخفی کردن یا مخفی شدن از شر افراد مهاجم، انجام می‌شده است. در زمان شاه چارلزدوم و در طی جنگ‌های داخلی انگلستان، تعداد زیادی از این اتاق‌ها و راه‌ها ساخته شد که حتی امروزه هم بسیاری از آن‌ها ناشناخته است و گهگاه به صورت اتفاقی در خانه‌های باستانی انگلیس یافت می‌شود.

7- قلعه قتل‌گاه

hidden-rooms-h-h-holmes-murder-castle-chicago

شاید مخوف‌ترین اتاق‌ها و راه‌های مخفی، مربوط به اولین قاتل سریالی آمریکا، H. H. Holmes باشد. در اواخر سال ۱۸۰۰، یک ساختمان عظیم در شیکاگو بنا کرد که پول ساخت آن را از کلاهبرداری‌ای که از شرکت بیمه کرده بود و همچنین از قتل‌های‌گاه و بیگاهش به دست آورده بود و بعداً نام آن را Murder Castle گذاشت. طبقهٔ آخر این ساختمان ۳ طبقه، مملو از عناصر عجیب معماری است: راه پله‌های مخفی، درهایی که تنها از بیرون باز می‌شدند، و درهای مخفی‌ای که در اتاق‌ها وجود داشت و Holmes می‌توانست از آن‌ها وارد اتاق قربانیان خود شود. تا مدت‌ها، Holmes به کسی اجازهٔ شروع ساخت این بنا را نمی‌داد، زیرا قصد داشت تا فقط خودش از اسرار این خانه مطلع باشد.

بسیاری عقیده دارند Holmes، تا وقتی که راز خانه‌اش بر ملأ شود، صدها نفر را در این خانه به قتل رسانده بود. جسد قربانیان به اتاقی مخفی برده می‌شده که در آن با استفاده از یک کوره، بقایای قربانی از بین می‌رفته، بدون اینکه اطرافین متوجه دود ناشی از این احتراق شوند. این خانه در سال ۱۸۹۵ سوزانده شد و هم اکنون به جای آن ساختمان پست قرار دارد.

6- قدغن شدن الکل و …، آمریکا

prohibition-speakeasies-hidden-rooms

در زمان ممنوعیت استفاده از الکل در اوایل قرن بیستم در آمریکا، تمامی کاباره‌ها (و به طبع آن، قمارخانه‌ها و فاحشه خانه‌ها) به زیر زمین انتقال پیدا کردند! این مکان‌ها که در سرتاسر آمریکا به وجود آمده بود، خود الکل را برای مشتریانش تهیه نمی‌کرد، بلکه تنها به عنوان محلی بود که مشتریان در آنجا به نوشیدن می‌پرداختند و بعد از آن به سراغ کارهای دیگری می‌رفتند.

بعضی از طرح‌هایی که برای این گونه محل‌ها داده شده بسیار خلاقانه و هوشمندانه بوده، به طوری که بسیاری از این کاباره‌ها و قمارخانه‌ها و فاحشه خانه‌ها، به طور خیلی واضح در محله‌های تجاری قرار دارند، بدون آنکه کسی اندکی شک به آن‌ها ببرد. ورودی آن‌ها از دیوارهای ساده و خالی، به همراه راه پله‌هایی بسیار ساده و بتنی و یا صندوق‌چه‌هایی خالی و به ظاهر بدون استفاده تشکیل می‌شده.

5- اتاق‌های مخفی دوران هولوکاست

corrie-ten-boom-hidden-room

اتاق‌های مخفی زیادی در دوران هولوکاست، توسط افرادی شجاع ساخته شد که توانست جان افراد بیشماری را در آن دوران نجات بدهد. یکی از این خانواده‌های شجاع که دست به این کار زد، خانوادهٔ Ten Boom family، در هلند بود. این خانواده در هلند، صاحب یک مغازهٔ ساعت فروشی بود و در بالای این مغازه، اتاق‌های مسکونی آن‌ها وجود داشت.

وقتی که کوچک‌ترین عضو این خانوادهٔ چهار نفره، Corrie Ten Boom، درگیر منازعات آن زمان در سال ۱۹۴۰ شد، معماری برای آن یک اتاق مخفی در آن خانه درست کرد که تا چهار سال بعد، که خانه مورد هجوم نیروهای پلیس قرار گرفت، نه تنها جان او، که جان صدها یهودی تحت تعقیب را نجات داد. این خانه اکنون تبدیل به موزه شده است.

4- اتاق‌های مخفی قلعهٔ کلدیتز، جنگ جهانی دوم

hidden-room-glider-colditz-castle

برای کسانی که زندانی می‌شوند، فکر کردن اصلاً کار سخت و پیچیده‌ای نیست، زیرا شما به اندازهٔ کافی وقت برای این کار دارید. این تفکرات گاهی اوقات باعث به وجود آمدن شاهکارهایی می‌شود که نمونه‌ای از آن را در معماری هم می‌توان دید! راه‌ها و نقشه‌هایی که توسط زندانیان برای فرار از زندان طرح می‌شود. در زمان جنگ جهانی دوم، صدها نقشهٔ فرار توسط سربازان فرانسوی و انگلیسی زندانی در قلعهٔ کلدیتز در آلمان کشیده شد.

آن‌ها برای مخفی ماندن نقشه‌های خود، تنها با استفاده از ستون‌های چوبی و گل، اتاق‌های مخفی‌ای در آن قلعه درست کردند که بدون دانستن محل آن‌ها، یافتنشان در قلعه تقریباً غیر ممکن بود. در یکی از این اتاق‌ها، یک هواپیمای بی‌موتور، با زحمت زیادی سر هم شده بود و در اتاقی دیگر، یک ایستگاه رادیویی برای ارتباط با بیرون برپا شده بود. ولی در نهایت، قبل از اینکه زندانیان بتوانند با آن هواپیمای بی‌موتور از آن قلعه فرار کنند، جنگ پایان یافته بود.

3- تونل قاچاق ماریجوانا

secret-passage-mexico-tunnel

در سال ۲۰۰۶، تونلی بسیار طویل و البته خلاقانه، در مکزیک کشف شد که از منطقه‌ای واقع در مکزیک شروع و به منطقه‌ای در کالیفرنیای آمریکا ختم می‌شد. این تونل برای قاچاق ماریجوانا از مکزیک به آمریکا ساخته شده بود. گرچه این تونل اولین تونل کشف شده از این دست نبود (و مطمئناً آخرینشان هم نخواهد بود)، اما به دلیل جزییات زیاد و خلاقانه‌ای که در ساخت آن به کار رفته بود، از بقیهٔ این نوع راه‌ها به کلی متمایز می‌شود. در این مسیر طولانی که این تونل طی می‌کرد، هیچ فردی، کوچک‌ترین ظنی به وجود آن نمی‌برد.

2-یتیم خانه نرماندی

hidden-rooms-jersey-childrens-home

در اوایل سال ۲۰۰۸، در سواحل نرماندی، در داخل یک یتیم خانهٔ قدیمی، اتاق‌های زیادی در طبقهٔ هم کف ساختمان پیدا شد که در طی سال‌های ۱۹۶۰ تا اواخر ۱۹۸۰، برای شکنجه و احتمالاً» تنبیه کودکان به کار می‌رفته است. گود برداری‌هایی که منجر به کشف این اتاق‌ها شد، بسیاری از این اتاق‌ها که در بسیاری از آن‌ها اجساد کودکان و نوجوانان قرار داشت را خراب کرد.

1- راه مخفی صومعهٔ Mont Sainte-Odile

hidden-door-library-shelf

البته همهٔ راه‌ها و اتاق‌های مخفی، برای فرار از خطر یا مقاصد جنایت آمیز ساخته نشده. در سال ۲۰۰۲، یک دانشجو، به علت دزدیدن چند کتاب بی‌ارزش از کتابخانهٔ صومعهٔ Mont Sainte-Odile دستگیر شد. وی این کار را با کمک گرفتن از یک راه مخفیانه که فقط عده‌ای انگشت شمار از آن باخبر بودند انجام می‌داد. وی از طریق یک راهروی بلا استفاده، وارد تونلی می‌شد که از پشت قفسه‌های کتاب، به کتابخانه وارد می‌شد. پلیس فقط وقتی توانست از راز این راه مخفی آگاه شود که وی را از طریق دوربینی که در کتابخانه جاسازی کرده بود، مشاهده کرد.

منبع خارجیWeb Urbanist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیرحسین پرزور
امیرحسین پرزور
۱۸ دی ۱۳۹۷ ۰۰:۰۵

سلام اقای امامی واقعا مطالب سایتتون جالب وشگفت انگیزه؛ولی اگه مطالب ماوراطبیعی بیشتری بذارید ممنون میشم : smile

Aynaz
Aynaz
۱۵ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۱۳

اولیش واقعا خوبه خیلی دلم میخواست جای اون دزد کتاب باشم?

محمد حجت
محمد حجت
۱۵ دی ۱۳۹۴ ۲۱:۱۹

با سلام .آقای امامی سایت بسیار جالبی دارید و آرزوی موفقیت را برای شما دارم . محمد حجت

b1