cover-edward_jenner_by_james_northcote1
b1
خانه » تولد ادوارد جنر پزشک و دانشمند انگلیسی

تولد ادوارد جنر پزشک و دانشمند انگلیسی

b3

edward_jenner_by_james_northcote1

۲۶۶ سال پیش در چنین روزی ادوارد جنر پزشک و دانشمند سرشناس انگلیسی متولد شد. شهرت این دانشمند بزرگ به‌خاطر کشف روش واکسیناسیون بیماری آبله است و همچنین از ایشان به عنوان پدر علم سیستم ایمنی یاد می‌شود. گفته می‌شود هیچ چیز به اندازه‌ی دستاورد علمی وی تا به امروز، جان انسان‌ها را نجات نداده است.

۱۷ می سال ۱۷۴۹ ادوارد در شهر برکلی انگلستان متولد شد، وی هشتمین فرزند در میان ۹ فرزند خانواده بود. پدر ادوارد کشیش شهر برکلی بود و به همین خاطر اهمیت بسیار زیادی به تحصیل فرزندان خود می‌داد و آموزش را از سنین پایین برای فرزندان خود آغاز کرده بود. ادوارد در کودکی به بیماری آبله مبتلا شد و با اینکه شانس زنده ماندن را پیدا کرده بود اما تا پایان عمر از پیامدهای آن رنج می‌برد. زمانی که ۱۴ سال داشت به عنوان کارآموز و دستیار در مرکز جراحی چیپینگ سادبری مشغول به کار شد و در طول هفت سالی که آنجا بود با هوش سرشار خود دانش و تجربه مناسبی از رشته پزشکی کسب کرد همچنین بعد از آن با تحصیل در رشته پزشکی مدرک پزشکی خود را نیز دریافت کرد.

ادوارد جنر به مرور در رشته پزشکی مهارت پیدا کرد و تا سال ۱۷۷۳ تبدیل به یک پزشک و جراح سرشناس در انگلستان شده بود. در آن دوران مایه کوبی یا تلقیح یکی از روش‌های رایج مبارزه با بیماری آبله بود اما با ریسک‌های فراوانی همراه بود. ادوارد جنر نیز که خود از پیامدهای بیماری آبله رنج می‌برد همیشه به فکر راهی برای مبارزه با این بیماری خطرناک بود. ادوارد جنر در کودکی شنیده بود که شیردوشان پس از ابتلا به آبله گاوی هرگز به بیماری آبله مبتلا نمی‌شوند و همین موضوع نیز باعث تحریک حس کنجکاوی وی شده بود. پس از اینکه جنر پزشک شد و با بیماران ابله مواجه شد به بی فایده بودن تلاش‌‌هایش برای درمان این بیماری با روش‌های سنتی پی برد به این فکر افتاد که به نوعی از بروز این بیماری خطرناک جلوگیری کند. او تحقیق کرد و دریافت شیر دوشان تقریبا هرگز، حتی وقتی از مبتلایان به آبله پرستاری می‌کنند، دچار آبله نمی‌شوند. به همین خاطر تصمیم گرفت تا بیماری آبله گاوی را به افراد تلقیح کند، و آنها را از ابتلا به بیماری مرگبارتر آبله مصون سازد البته در آن دوران این فکر با مخالفت‌های شدید نیز مواجه شد. هرچند در سال‌های قبل نیز کارهای پراکنده‌ای در خصوص واکسن انجام شده بود ولی اولین بار وی در ۱۴ می ۱۷۹۶ پسری هشت ساله بنام جیمز فلیپ (پسر باغبانشان) را در برابر بیماری آبله گاوی واکسینه کرد. این بیماری مانند بیماری آبله ولی کم‌خطرتر از آن برای انسان است. پس از آنکه جنر میکروب بیماری آبله را به آن پسر تزریق کرد، چون واکسن آبله گاوی در وی مصونیت ایجاد کرده بود، جیمز فلیپ به بیماری آبله مبتلا نشد و در برابر این بیماری مصون شد. بدین ترتیب دکتر ادوارد جنر توانست روش واکسیناسیون در مقابل بیماری آبله را کشف کند. امروزه این روش به شکل گسترده‌ای برای مبارزه با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

دکتر ادوارد جنر پدر علم واکسیناسیون سرانجام در تاریخ ۲۶ می سال ۱۸۲۳ دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ۰۳:۴۴

عالی بود، ممنون.🙂

b1