tcover-ronald_ross_4 (2)
b1
خانه » تولد رونالد راس پزشک انگلیسی

تولد رونالد راس پزشک انگلیسی

b3

Ronald_Ross_4

۱۵۸ سال پیش در چنین روزی یعنی ۱۳ می سال ۱۸۵۷ رونالد راس پزش سرشناس انگلیسی دیده به جهان گشود. شهرت این پزشک سرشناس بخاطر مبارزه با بیماری مالاریا و کشف عامل انتقال این بیماری است که به همین خاطر نیز در سال ۱۹۰۲ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی شد.

رونالد راس در شهر آلمورا در شمال هند متولد شد. وی بزرگترن فرزند سر کمبل گرانت راس، ژنرال انگلیسی ارتش هند-انگلیس بود. در هشت سالگی به انگلستان فرستاده شد و تحصیلات خود را در آنجا آغاز کرد. از کودکی به شعر، موسیقی، ادبیات و ریاضی علاقه مند بود. او در ریاضیات مهارت خاصی داشت که باعث شد در ۱۴ سالگی در یک مسابقه ریاضی برنده شود. در ۱۶ سالگی در امتحان ورودی دانشگاه آکسفورد برای رشته هنر قبول شد اما پدرش تمایلی به تحصیل وی در رشته ادبیات که مورد علاقه رونالد بود نداشت و ترتیبی داد که وی وارد دانشکده پزشکی بارتولومیو در لندن شود. رونالد راس تحصیل در رشته پزشکی را با بی میلی آغاز کرد و بیشتر وقت خود را صرف موسیقی و سرودن شعر می کرد. سرانجام توانست تحصیل در رشته پزشکی را با موفقیت به پایان برساند و با قبول شدن در امتحان کالج سلطنتی جراحان لندن مجوز طبابت خود را دریافت کرد. در سال ۱۸۸۱ به هند رفت و به عنوان پزشک در ارتش هند مشغول به کار شد.

در آن دوران بیماری مالاریا به عنوان یک بیماری خطرناک و کشنده در کشور هند شایع بود و سالانه بسیاری جان خود را بخاطر این بیماری از دست می دادند. همین موضوع باعث شد تا دکتر رونالد راس علاقه‌مند به تحقیق برای مبارزه با این بیماری شود. اولین و مهمترین دستاورد دکتر راس در راه مبارزه با بیماری مالاریا در سال ۱۸۹۵ رخ داد، جایی که وی توانست اولین مراحل شکل‌گیری انگل مالاریا در شکم یک پشه خاص را مشاهده کند که در میان افراد محلی به پشه بال خال خالی مشهور بود. همزمان با این دستاورد بیماری وبا در شهر بنگلور هند نیز شیوع پیدا کرد و دکتر راس به شدت درگیر مبارزه با این بیماری شد و به همین خاطر نیز از تمرکز وی روی تحقیق در خصوص بیماری مالاریا کاسته شد.

بعد از مدتی مجددا دکتر راس با مشاهده علائم بیماری مالاریا تحقیقات خود را درخصوص این بیماری آغاز کرد و سرانجام در سال ۱۸۹۷ بصورت رسمی عامل انتقال بیماری مالاریا را نیش پشه‌ای که به نام پشه بال خال خالی شهرت داشت معرفی کرد که بعدها به پشه مالاریا مشهور شد. انگل مالاریا در سال ۱۸۸۰ توسط جراح فرانسوی چارلز لاوران کشف شد، اما نحوه انتقال آن بصورت یک راز باقی مانده بود. در واقع کاری که دکتر راس انجام داد کشف نحوه انتقال این بیماری از فرد مبتلا به فرد سالم بود. دکتر راس توضیح داد که انگل مالاریا از افراد بیمار توسط پشه‌ ها به افراد سالم انتقال می‌یابد. در تحقیقات بعدی برروی مالاریای پرندگان، راس نشان داد که پشه‌ها می‌توانند انگل مالاریا را از پرنده‌ ای به پرنده دیگر انتقال دهند که این کار مستلزم وجود چرخه جنسی (اسپوروگونی) در پشه بود. دکتر راس بخاطر این کشف درسال ۱۹۰۲ جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.

دکتر رونالد راس نقش مهمی در مبارزه با بیماری کشنده مالاریا بازی کرد و جان بسیاری از انسانها تا به امروز بخاطر دستاورد های علمی او حفظ شده است. سرانجام وی در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۳۲ و در ۷۵ سالگی دیده بربست.

منبع فارسیWikipedia

منبع خارجیزومیت

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1