cover gaspard monge
b1
خانه » تولد گاسپار مونژ ریاضیدان فرانسوی

تولد گاسپار مونژ ریاضیدان فرانسوی

b3

gaspard monge

۳۹ سال پیش در چنین روزی گاسپار مونژ ریاضیدان برجستهٔ فرانسوی دیده به جهان گشود. شهرت وی به خاطر اختراع و پایه گذاری هندسه تشریحی است.

۹ می سال ۱۷۴۶ گاسپار مونژ در شهر به ون و در یک خانوادهٔ معمولی متولد شد. وی هوش سرشاری داشت و توانست در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه شود. در دانشگاه به حدی از خود مهارت در علم فیزیک نشان داد که تنها بعد از یکسال و همزمان با تحصیل توانست به عنوان استاد فیزیک دانشگاه لیون مشغول به تدریس شود، این در حالی بود که گاسپار مونژ تنها ۱۷ سال داشت.

گاسپار مونژ تحصیلات خود را در سن ۲۰ سالگی و در سال ۱۷۶۴ به پایان رساند. وی در آن دوران ایده‌های اولیهٔ هندسه تشریحی را در ذهن خود پرورش می‌داد و روی آن کار می‌کرد، اما هیچگاه دانشمندان آن زمان از ایده‌های اولیه وی استقبال نمی‌کردند؛ لذا وی در اوقات فراغت خود و شخصاً روی آن کار می‌کرد.

در خلال انقلاب فرانسه گاسپار مونژ یکی از سرسخت‌ترین حامیان انقلاب بود و بعدها تبدیل به یکی از دوستان نزدیک ناپلئون بناپارت شد و وی را در حمله به مصر همراهی کرد. بیشترین کارهای علمی گاسپار مونژ بین سال‌های ۱۷۷۰ تا ۱۷۹۰ به انجام رسید، دورانی که وی مقالات علمی بسیاری در خصوص ریاضیات و فیزیک منتشر کرد و با مقالات خود زیربنای شاخه هندسه تشریحی را پایه ریزی کرد. هندسه تشریحی شاخه‌ای از علم هندسه است که به کمک آن می‌توان به تشریح اجسام سه بعدی در دو بعد پرداخت. هندسه تشریحی یکی از مهمترین شاخه‌های ریاضی در علوم مهندسی معماری و هنر به حساب می‌آید و به ویژه در نقشه‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هندسه تشریحی که توسط گاسپار مونژ ابداع شد تحولی بزرگ در علوم مهندسی و هنر، با به وجود آوردن تشریح دقیق یکشی سه بعدی در دو بعد به وجود آورد.

گاسپار مونژ سرانجام در تاریخ ۲۸ جولای سال ۱۸۱۸ در شهر پاریس دیده از جهان فروبست. نام وی جزو ۷۲ اسمی است که بر روی برج ایفل ثبت شده است.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1