تولد گاسپار مونژ ریاضیدان فرانسوی

gaspard monge

۳۹ سال پیش در چنین روزی گاسپار مونژ ریاضیدان برجستهٔ فرانسوی دیده به جهان گشود. شهرت وی به خاطر اختراع و پایه گذاری هندسه تشریحی است.

۹ می سال ۱۷۴۶ گاسپار مونژ در شهر به ون و در یک خانوادهٔ معمولی متولد شد. وی هوش سرشاری داشت و توانست در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه شود. در دانشگاه به حدی از خود مهارت در علم فیزیک نشان داد که تنها بعد از یکسال و همزمان با تحصیل توانست به عنوان استاد فیزیک دانشگاه لیون مشغول به تدریس شود، این در حالی بود که گاسپار مونژ تنها ۱۷ سال داشت.

گاسپار مونژ تحصیلات خود را در سن ۲۰ سالگی و در سال ۱۷۶۴ به پایان رساند. وی در آن دوران ایده‌های اولیهٔ هندسه تشریحی را در ذهن خود پرورش می‌داد و روی آن کار می‌کرد، اما هیچگاه دانشمندان آن زمان از ایده‌های اولیه وی استقبال نمی‌کردند؛ لذا وی در اوقات فراغت خود و شخصاً روی آن کار می‌کرد.

در خلال انقلاب فرانسه گاسپار مونژ یکی از سرسخت‌ترین حامیان انقلاب بود و بعدها تبدیل به یکی از دوستان نزدیک ناپلئون بناپارت شد و وی را در حمله به مصر همراهی کرد. بیشترین کارهای علمی گاسپار مونژ بین سال‌های ۱۷۷۰ تا ۱۷۹۰ به انجام رسید، دورانی که وی مقالات علمی بسیاری در خصوص ریاضیات و فیزیک منتشر کرد و با مقالات خود زیربنای شاخه هندسه تشریحی را پایه ریزی کرد. هندسه تشریحی شاخه‌ای از علم هندسه است که به کمک آن می‌توان به تشریح اجسام سه بعدی در دو بعد پرداخت. هندسه تشریحی یکی از مهمترین شاخه‌های ریاضی در علوم مهندسی معماری و هنر به حساب می‌آید و به ویژه در نقشه‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هندسه تشریحی که توسط گاسپار مونژ ابداع شد تحولی بزرگ در علوم مهندسی و هنر، با به وجود آوردن تشریح دقیق یکشی سه بعدی در دو بعد به وجود آورد.

گاسپار مونژ سرانجام در تاریخ ۲۸ جولای سال ۱۸۱۸ در شهر پاریس دیده از جهان فروبست. نام وی جزو ۷۲ اسمی است که بر روی برج ایفل ثبت شده است.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی زومیت

منبع اصلی Wikipedia

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید