عکس کاور تولد یوتوس فون لیبیش شیمیدان آلمانی
b1
خانه » تولد یوستوس فون لیبیش شیمیدان آلمانی

تولد یوستوس فون لیبیش شیمیدان آلمانی

b3

عکس کاور تولد یوتوس فون لیبیش شیمیدان آلمانی

۲۱۲ سال پیش در چنین روزی، یوستوس فون لیبیش شیمیدان بزرگ آلمانی متولد شد. وی فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینهٔ شیمی کشاورزی و زیست‌شناسی انجام داد و به عنوان یک استاد دانشگاه، روش تدریس آزمایشگاهی مدرن گرا را ابداع کرد و برای این خلاقیت و نوآوری‌هایش از او به عنوان یکی از بزرگترین معلمان شیمی تمام دوران یاد می‌شود.

۱۲ می سال ۱۸۰۳ میلادی یوستوس فون لیبیش در یک خانوادهٔ متوسط متولد شد، پدرش فروشنده محصولات شیمیایی بود و به همین خاطر یوستوس از همان کودکی شیفته علم شیمی شد. زمانی که یوستوس ۱۳ سال داشت به خاطر فعالیت یک کوه آتشفشانی در نزدیکی محل زندگی آنها و بروز پدیدهٔ زمستان آتشفشانی تمامی محصولات کشاورزی از بین رفت و مردم آن منطقه با مشکلات فراوانی روبرو شدند که همین موضوع باعث شد تا یوستوس به فکر فعالیت در حوزه کشاورزی بیفتد و بعدها موجب جهت‌گیری مسیر تحقیقاتی وی شد.

یوستوس در سن چهارده سالگی به خاطر این موضوع که پدرش دیگر قادر به پرداخت شهریهٔ وی نبود تحصیل را رها کرد و به خانه بازگشت و نزد پدر به کار مشغول شد. بعد از دو سال با مقدار پس اندازی که کرده بود توانست وارد دانشگاه به ون شود و زیر نظر کارل ویلهلم گوتلوب به تحصیل پرداخت و زمانی که کارل گوتلوب به دانشگاه ارلینگن رفت وی نیز همراه استاد خود به این دانشگاه رفت. یوستوس فون لیبیش در سال ۱۸۲۳ توانست دکترای خود را از دانشگاه ارلینگن دریافت کند. در خلال تحصیل نیز مدتی را در فرانسه و در آزمایشگاه‌های خصوصی به فعالیت پرداخت که تجربه مناسبی را در اختیار وی قرار داده بود. بعد از پایان دوره دکترا یوستوس فون لیبیش به عنوان استاد شیمی به تدریس و همچنین به تحقیق در موضوعات مورد علاقه خود مشغول شد. در دوران فعالیت‌های علمی خود توانست روش تدریس مدرن گرا را در رشته شیمی ابداع کند و همچنین کمک بسیاری به بهبود و توسعه سیستم‌های آموزشی در رشتهٔ شیمی کرد که امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین خاطر نیز به عنوان یکی از بزرگترین اساتید شیمی تاریخ از وی به نیکی یاد می‌شود.

وی بیش از ۷۰۰ دانشجو را در دوران تدریس خود پرورش داد که از میان آنها می‌توان به دانشمندان و شیمی‌دانان بزرگی نظیر کارل اشمیت، نیکولای زنین، هنری رنو و آگوست ویلهلم فون هافمن اشاره کرد. همچنین از کشفیات مهم وی می‌توان به تأثیر و اهمیت نیتروژن در تغذیه گیاهان و ارائه فرمول لیبیش پی برد که همین موضوع باعث شده است تا از وی به عنوان پدر صنعت کود یاد شود. کشف دکتر لیبیش باعث شد تا تحولی بزرگ در صنعت کشاورزی به وجود بیاید و میزان تولیدات کشاورزی در دنیا رشد چشم گیری پیدا کند.

دکتر یوستوس فون لیبیش سرانجام در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۸۷۳ در سن ۶۹ سالگی دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1