عکس کاور زادروز فیلیپ ابلسون
b1
خانه » تولد فیلیپ ابلسون فیزیکدان هسته‌ای

تولد فیلیپ ابلسون فیزیکدان هسته‌ای

b3

عکس کاور زادروز فیلیپ ابلسون

۱۰۲ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۷ آوریل سال ۱۹۱۳ میلادی فیلیپ ابلسون فیزیکدان سرشناس آمریکایی متولد شد. شهرت این فیزیکدان بزرگ به خاطر کشف عنصر نپتونیم و همچنین کشف تکنیک جداسازی ایزوتوپ است.

فیلیپ ابلسون در شهر تاکومای واشنگتن متولد شد. تحصیلات مقدماتی و دبیرستان را در همان زادگاهش سپری کرد و سپس تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه ایالتی واشنگتن آغاز کرد و توانست در رشته‌های فیزیک و شیمی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شود. وی سپس به دانشگاه برکلی در کالیفرنیا رفت و درآنجا در رشته فیزیک هسته‌ای دکترا گرفت.

به عنوان یک فیزیکدان جوان همراه با ارنست لاورنس فیزیکدان معروف شروع به کار و تحقیق در دانشگاه برکلی کرد. فیلیپ ابلسون جزو اولین فیزیکدانانی بود که پدیده شکافت هسته‌ای را تأیید کرد و از نظریهٔ آن حمایت کرد. شکافت هسته‌ای فرآیندی است که در آن یک اتم سنگین مانند اورانیوم به دواتم سبکتر تبدیل می‌شود. وقتی هسته‌ای با عدد اتمی زیاد شکافته شود، بر پایه فرمول اینشتین، مقداری از جرم آن به انرژی تبدیل می‌شود.

فلیپ ابلسون در خلال سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۱ به عنوان دستیار تحقیق در موسسهٔ کارنگی مشغول به کار شد و در همین دوران بود که فیلیپ ابلسون موفق به کشف عنصر نپتونیم شد. نپتونیم از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Np و عدد اتمی آن ۹۳ و اولین عنصر فرااورانیم است. در خلال جنگ جهانی دوم فیلیپ ابلسون به عنوان یکی از دانشمندان کلیدی در پروژه سری منهتن و در بخش لابراتوار تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا مشغول به کار بود. اگر چه وی نقش مستقیمی در ساخت بمب اتمی نداشته است اما تکنیک جداسازی ایزوتوپ وی نقش کلیدی در تأمین سوخت هسته‌ای مورد نیاز در بمب اتمی ایفا کرد و شاید بتوان گفت بدون تکنیک وی امکان ساخت بمب اتمی با آن قدرت تخریب امکان پذیر نبود. بعد از پایان جنگ جهانی دوم دکتر فیلیپ ابلسون بیشتر وقت خود را صرف تحقیق در خصوص انرژی هسته‌ای کرد و در سال ۱۹۴۶ مجدداً به موسسه تحقیقاتی کارنگی بازگشت و در سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۱ ریاست لابراتوار ژئوفیزیک موسسه کارنگی واشنگتن را بر عهده داشت. وی همچنین در بسیاری از مجلات علمی معتبر به عنوان سردبیر فعالیت کرد.

دکتر فیلیپ ابلسون سرانجام در تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۰۴ میلادی و در ۹۱ سالگی دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1