عکس کاور تولد سر جورج پجت تامسون فیزیکدان انگلیسی
b1
خانه » تولد سر جورج پجت تامسون فیزیکدان انگلیسی

تولد سر جورج پجت تامسون فیزیکدان انگلیسی

b3

عکس کاور تولد سر جورج پجت تامسون فیزیکدان انگلیسی

۱۲۳ سال پیش در چنین روزی جورج پجت تامسون فیزیکدان سرشناس انگلیسی متولد شد. شهرت وی به خاطر کشف ویژگی موجی الکترون در پدیده پراش الکترون است که به همین خاطر نیز جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۳۷ را دریافت کرده است.

۳ می سال ۱۸۹۲ میلادی جورج در یک خانواده علم دوست در شهر کمبریج انگلستان به دنیا آمد. پدرش سر جوزف جان جی جی تامسون یکی از بزرگترین فیزیکدانان عصر خود بود شهرت پدر جورج به خاطر سهم وی در کشف الکترون و در نگاه کلی‌تر کشف اولین ذره زیراتمی است. دیگر دستاورد مهم دکتر جوزف تامسون، کشف اولین ایزوتوپ‌های پایدار غیر رادیواکتیو است. فعالیت‌های علمی پدر تأثیر بسیاری بر جورج جوان داشت و وی را به علم علاقه مند کرده بود. بعد از پایان دورهٔ دبیرستان وارد کالج ترینیتی کمبریج شد و در آنجا به تحصیل در رشتهٔ ریاضیات و فیزیک پرداخت. وی اواخر جنگ جهانی اول به ارتش پیوست و تا سال ۱۹۲۰ در ارتش باقی ماند.

بعد از جداشدن از ارتش به دانشگاه ابردین رفت و تحصیلات خود را در آنجا پی گرفت. سال ۱۹۳۰ میلادی به دانشگاه سلطنتی لندن پیوست و تا سال ۱۹۵۲ در آنجا باقی ماند. بعد از پایان دوره دکترا به تحقیق در خصوص ویژگی‌های الکترون که پدرش سهم بسزایی در کشف آن داشت پرداخت تا اینکه در سال ۱۹۳۶ موفق شد خصوصیت موجی حرکت الکترون در پدیده پراش الکترون را کشف کند و به همین خاطر نیز جایزه نوبل فیزیک را ۳۰ سال بعد از زمانی که پدرش موفق به کسب این افتخار شده بود، کسب کند. پراش الکترون به طبیعت موجی الکترون برمی‌گردد. این پدیده معمولاً با عنوان دوگانگی موج-ذره شناخته می‌شود که بیان‌گر این است که رفتار یک ذره از ماده (در این‌جا الکترون ورودی) می‌تواند به‌صورت موجی توصیف شود. به‌همین خاطر یک الکترون را می‌توان بسیار شبیه به یک موج صوتی یا امواج آب در نظر گرفت. این تکنیک بسیار شبیه به پراش پرتو ایکس و پراش نوترونی است. در خلال جنگ جهانی دوم دکتر تامسون یکی از دانشمندانی بود که در سال ۱۹۴۰-۱۹۴۱ امکان پذیر بودن ساخت بمب اتمی را تأیید کرد.

دکتر جورج پجت تامسون سرانجام در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۷۵ میلادی در سن ۸۳ سالگی دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1