عکس کاور مرگ ایزاک بارو ریاضیدان و خداشناس انگلیسی
b1
خانه » مرگ ایزاک بارو ریاضیدان و خداشناس انگلیسی

مرگ ایزاک بارو ریاضیدان و خداشناس انگلیسی

b3

عکس کاور مرگ ایزاک بارو ریاضیدان و خداشناس انگلیسی

۴ می سال ۱۶۷۷ میلادی درست ۳۳۸ سال پیش در چنین روزی ایزاک بارو - ریاضیدان و خداشناس مسیحی در شهر لندن دیده از جهان فروبست. وی یکی از بزرگترین ریاضیدانان عصر خود بود و پایه و اساس علم حساب دیفرانسیل و انتگرال را پی‌ریزی کرد. ایزاک نیوتن دانشمند بزرگ از شاگردان وی بوده است.

ایزاک بارو در اکتبر سال ۱۶۳۰ میلادی در لندن متولد شد. ایزاک زمانیکه ۴ سال داشت مادرش را به خاطر بیماری از دست داد و سپس پدرش او را نزد پدربزرگش فرستاد تا نزد ایشان پرورش یابد. ایزاک تحصیلات خود را در مدرسه چارترهاوس آغاز کرد و سپس به مدرسه فلستد رفت. در آنجا ایزاک به فراگیری زبان یونانی، زبان لاتین و منطق پرداخت و خود را برای ورود به دانشگاه آماده کرد. سپس وارد کالج ترینیتی در کمبریج شد و در این دانشگاه به شدت به تحصیل پرداخت و با تلاش فراوان توانست به عنوان دانشجوی ممتاز در سال ۱۶۴۸ فارغ التحصیل شود. ایزاک بارو تحصیلات خود را ادامه داد و فوق لیسانسش را در سال ۱۶۵۲ از دانشگاه کمبریج دریافت کرد. بعد از فارغ التحصیلی چند سالی را در کالج دانشگاه باقی ماند و حتی به وی پیشنهاد استادی زبان یونانی در دانشگاه داده شد اما وی این پیشنهاد را نپذیرفت و ترجیح داد به سفر خارج از کشور بپردازد و بدین ترتیب چهار سال بعد را در کشورهای ایتالیا، فرانسه و عثمانی سپری کرد.

ایزاک بارو بعد از سفرهای زیاد و ماجراجویی‌های فراوان سرانجام سال ۱۶۵۹ به انگلستان بازگشت. بعد از بازگشت به انگلستان به عنوان استاد مذاهب یونانی در دانشگاه کمبریج مشغول به کار شد، سال ۱۶۶۲ به خاطر مهارت بالا در ریاضیات به عنوان استاد علم هندسه در کالج گرشهام مشغول به تدریس شد و سال ۱۶۶۳ به عنوان اولین نامزد کرسی ریاضیات لوکاسی دانشگاه کمبریج انتخاب شد. کرسی ریاضیات لوکاسین نام یک کرسی معروف علمی در جهان است. این کرسی در سال ۱۶۶۳ به وسیلهٔ هنری لوکاس در دانشگاه کمبریج انگلستان بنا نهاده شد. ایزاک بارو تا سال ۱۶۶۹ این کرسی را در اختیار داشت و بعد از آن نوبت به ایزاک نیوتن رسید تا ریاست این کرسی را برعهده بگیرد. در این دوران ایزاک بارو دستاوردهای مهم خود را منتشر کرد و به تربیت افرادی نظیر ایزاک نیوتن پرداخت که به شدت تحت تأثیر وی قرار داشت.

ایزاک بارو نخست دستاوردهای مهم خود را در هندسه منتشر کرد و زیربنای نظریه حساب دیفرانسیل و انتگرال را پی ریزی کرد و در ادامه دانش خود را در فیزیک نور منتشر کرد که آن نیز زیربنایی بود برای گسترش علم فیزیک نور. ایزاک بارو که استاد ایزاک نیوتن بود در سال ۱۶۶۹ از کرسی‌های استادی خود استعفا داد و ایزاک نیوتن را به عنوان جانشین خود پیشنهاد و از وی حمایت کرد. بعد از آن ایزاک بارو بیشتر زمان خود را صرف ساخت و توسعه کتابخانه دانشگاه کرد و تا پایان عمر در آنجا باقی ماند.

ایزاک بارو ریاضیدان برجسته انگلیسی سرانجام در تاریخ ۴ می سال ۱۶۷۷ در سن ۴۶ سالگی دیده از جهان فروبست.

1 rating5/5
منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!