تولد آرنو الن پنزیاس فیزیکدان و رادیو اخترشناس آمریکایی

عکس کاور تولد آرنو الن پنزیاس فیزیکدان و رادیو اخترشناس آمریکایی

۸۲ سال پیش در چنین روزی آرنو الن پنزیاس - فیزیکدان سرشناس آمریکایی متولد شد. شهرت وی به کشف تابش زمینه کیهانی باز می‌گردد که کمک بسیاری به توسعه نظریه انفجار بزرگ یا مهبانگ کرده است.

۲۶ آوریل سال ۱۹۳۳ آرنو آلن پنزیاس در شهر مونیخ آلمان و در یک خانواده یهودی متولد شد. به خاطر فعالیت حزب نازی آلمان در همان اوایل به انگلستان فرستاده شد و سپس با شروع جنگ جهانی دوم به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرد.

پنزیاس در سال ۱۹۵۱ توانست از دبیرستان فنی بروکلین فارغ التحصیل شود. وی سپس وارد کالج شهر نیویورک شد و در رشته‌های شیمی و فیزیک به تحصیل پرداخت. پنزیاس در سال ۱۹۵۴ فارغ التحصیل شد و به ارتش پیوست و مدت ۲ سال در واحد رادار ارتش آمریکا خدمت کرد که این تجربه علاقهٔ وی را به امواج رادیویی افزایش داد.

بعد از دورهٔ خدمت در ارتش به دانشگاه کلمبیا رفت تا تحصیلات در رشتهٔ فیزیک و به خصوص در حوزهٔ امواج رادیویی را ادامه دهد. در آزمایشگاه دانشگاه کلمبیا به شدت روی امواج رادیویی به تحقیق پرداخت. در این دوران وی زیر نظر دکتر چارلز تاونز فعالیت می‌کرد که بعدها موفق به کشف میزر شد.

پنزیاس سرانجام در سال ۱۹۶۲ توانست از دانشگاه کلمبیا با مدرک دکترا فارغ التحصیل شود. بعد از پایان دورهٔ دکترا به لابراتوار تحقیقاتی و معروف بل رفت و در آنجا نیز به تحقیقات خود در خصوص امواج رادیویی ادامه داد و به اخترشناسی نیز علاقه‌مند شد. مهم‌ترین کشف دکتر آرنو آلن پنزیاس نیز به همین دوران بازمی‌گردد که موفق به کشف تابش زمینه کیهانی یا CMB شد. در علم کیهان شناسی تابش زمینهٔ کیهانی، تابشی الکترومغناطیسی است که سراسر کیهان را پوشانده است و بیشینهٔ این تابش در محدودهٔ ریزموج با بسامد ۱۶۰GHz و طول موج ۱٫۹mm است. کیهان شناسان تابش زمینه کیهانی را بهترین شاهد برای نظریه مهبانگ یا انفجار بزرگ می‌دانند.

دکتر پنزیاس به موجب همین کشف در سال ۱۹۷۷ مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی زومیت

منبع اصلی Wikipedia

درباره نویسنده

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید