عکس کاور تولد ولفگانگ ارنست پاولی فیزیکدان سوئیسی
b1
خانه » تولد ولفگانگ ارنست پاولی فیزیکدان سوئیسی

تولد ولفگانگ ارنست پاولی فیزیکدان سوئیسی

b3

عکس کاور تولد ولفگانگ ارنست پاولی فیزیکدان سوئیسی

۱۱۵ سال پیش در چنین روزی ولفگانگ پاولی فیزیکدان سرشناس سویسی متولد شد. بیشترین شهرت وی به خاطر کشف اصل طرد پاولی است که به همین خاطر نیز جایزهٔ نوبل فیزیک سال ۱۹۴۵ به وی اهدا شد. همچنین از کشفیات مهم این دانشمند، می‌توان به کشف نظریهٔ اسپین نیز اشاره کرد که شالوده اصلی تئوری ساختار جرم محسوب می‌شود.

۲۵ آوریل سال ۱۹۰۰ ولفگانگ پاولی در شهر وین متولد شد. پدرش یک شیمیدان و پدربزرگش ارنست ماخ، فیلسوف مشهور و فیزیکدان برجسته اتریشی بود که به همین خاطر نیز نام وی ولفگانگ ارنست پاولی انتخاب شد. ولفگانگ پاولی زمانی که ۱۶ سال داشت پدر بزرگ فیلسوفش را از دست داد اما همین دوران کوتاه نیز تأثیر عمیقی بر وی داشت و باعث شد تا به علم به شدت علاقه‌مند شود. ولفگانگ پاولی تحصیلات اکادمیک خود را در دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانز در مونیخ تا مقطع دکترا زیر نظر دانشمند بزرگ آرنول سامرفلد پیگیری کرد و سال ۱۹۲۱ توانست دکترای خود را در رشته فیزیک بگیرد. دو ماه بعد از پایان دوره دکترا سامرفلد از پاولی درخواست کرد تا نظریه نسبیت را مورد بررسی قرار دهد، پاولی نیز این موضوع را پذیرفت و به بررسی دقیق آن پرداخت و بعد از مدتی یک مقاله ۲۳۷ صفحه‌ای در خصوص آن منتشر کرد که مورد تحسین آلبرت اینشتین قرار گرفت و تا به امروز به عنوان یک مرجع در زمینه مکانیک کوانتومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاولی یک دوره را نیز در دانشگاه گوتینگن به عنوان دستیار زیر نظر دیگر دانشمند بزرگ مکس بورن سپری کرد سپس به موسسه تحقیقاتی کوپنهاگن پیوست که بعدها به موسسه تحقیقاتی نیلز بور تغییر نام یافت و همزمان به تدریس در دانشگاه هامبورگ مشغول شد. در همین دوران بود که دکتر پاولی پایه و اساس نظریهٔ مکانیک کوانتومی مدرن را پایه ریزی کرد و نام خود را به عنوان پیشگامان این علم جاودان ساخت. مکانیک کوانتومی شاخه‌ای بنیادی از فیزیک نظری است که با پدیده‌های فیزیکی در مقیاس میکروسکوپی سر و کار دارد.

از مهمترین دستاوردهای علمی پاولی می‌توان به اصل طرد پاولی یاد کرد. اصل طرد پائولی اصلی در مکانیک کوانتومی است که در سال ۱۹۲۵ مطرح شده است. این اصل بیان می‌کند که در یک سیستم کوانتومی، دو یا چند فرمیون همسان برای مثال مثلاً دو الکترون نمی‌توانند همزمان حالت کوانتومی یکسانی داشته باشند و این اصل یکی از مهمترین اصل‌های علم فیزیک به حساب می‌آید. دکتر پاولی به همین خاطر نیز در سال ۱۹۴۵ مفتخر به دریافت جایزهٔ نوبل فیزیک شده است.

دکتر ولفگانگ ارنست پاولی یکی از فیزیکدانان بزرگ در زمینه نظریه مکانیک کوانتومی بود و تأثیر بسیار زیادی در شکل گیری شالوده این علم داشت. سرانجام این دانشمند بزرگ در تاریخ ۱۵ دسامبر سال ۱۹۵۸ در سن ۵۸ سالگی در شهر زوریخ دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1