عکس کاور تولد پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان آمریکایی
b1
خانه » تولد پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان آمریکایی

تولد پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان آمریکایی

b3

 

عکس کاور تولد پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان آمریکایی

۱۳۳ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۱ آوریل سال ۱۸۸۲ پرسی ویلیام بریجمن - فیزیکدان سرشناس آمریکایی متولد شد. شهرت وی به خاطر کار بر روی فیزیک فشار بالا است که به همین خاطر نیز جایزهٔ نوبل فیزیک سال ۱۹۴۶ را به خود اختصاص داده است.

پرسی ویلیام بریجمن در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا متولد شد. بعد از پایان دورهٔ ابتدایی و دبیرستان تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در دانشگاه هاروارد و در سال ۱۹۰۰ آغاز کرد. پرسی ویلیام رشتهٔ فیزیک را تا مقطع دکترا در دانشگاه هاروارد ادامه داد و بعد از پایان دورهٔ دکترا از سال ۱۹۱۰ تا زمان بازنشستگی خود در این دانشگاه باقی ماند و به تدریس و تحقیق مشغول بود.

در سال ۱۹۰۵ وی تحقیقات خود را در مورد خصوصیات جرم در شرایط فشار بسیار بالا آغاز کرد. در آن دوران تکنولوژی مناسبی برای فراهم کردن فشار مناسب وجود نداشت، لذا دکتر بریجمن مجبور بود برای ساخت تجهیزاتی که بتوانند فشار مورد نظر وی را ایجاد کنند نیز به تحقیق بپردازد. وی دستگاهی را ساخت که قادر بود در محیط آزمایشگاهی فشاری بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ کیلوگرم نیرو بر سانتی متر مربع یا ۱۰ گیگاپاسکال را ایجاد کند که در نوع خود بی‌نظیر بود. دکتر بریجمن با ساخت این دستگاه شروع به تحقیق در مورد خصوصیات مختلفی نظیر رسانایی گرما، جریان الکتریسیته، قدرت انبساطی و بسیاری موارد دیگر کرد که تا آن زمان در فشار بالا مورد بررسی قرار نگرفته بود. دکتر پرسی ویلیام بریجمن در سال ۱۹۴۶ به خاطر دستاوردهای علمی در حوزهٔ فیزیک فشار بالا مفتخر به دریافت جایزهٔ نوبل فیزیک شد.

وی همچنین دستاوردهای بسیار مهمی در جنبه‌های نظری روش‌های تحقیق علمی از خود برجای گذاشته است و شالوده رشتهٔ فلسفه علم را شکل داده است. بسیاری از متودهای علمی در روش تحقیق از یادگارهای این دانشمند بزرگ است. دکتر پرسی ویلیام بریجمن در اواخر عمر به بیماری سرطان مبتلا شد و بعد از چند دورهٔ درمان در نهایت در تاریخ ۲۰ آگست سال ۱۹۶۱ و در ۷۹ سالگی در خانه خود دست به خودکشی زد و با یک شلیک یک سلاح گرم به زندگی خود پایان داد.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1