تولد دکتر جیمز واتسون زیست شناس آمریکایی
b1
خانه » تولد دکتر جیمز واتسون زیست شناس آمریکایی

تولد دکتر جیمز واتسون زیست شناس آمریکایی

b3

تولد دکتر جیمز واتسون زیست شناس آمریکایی

در چنین روزی دکتر جیمز واتسون زیست شناس سرشناس آمریکایی متولد شد. بیشترین شهرت این دانشمندِ بزرگ به خاطر کشف ساختار مولکول DNA است که به همین خاطر نیز جایزهٔ نوبل پزشکی سال ۱۹۶۲ به ایشان تعلق گرفته است.

۶ آوریل سال ۱۹۲۸ جیمز واتسون در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا متولد شد. دوران کودکی را در همین شهر سپری کرد و در همان جا به مدرسه رفت. در آن دوران تفریح مورد علاقهٔ وی نگاه کردن به پرندگان بود. جیمز به همراه پدرش ساعت‌ها به مشاهده پرندگان و غذا دادن به آن‌ها می‌پرداخت و به همین خاطر نیز در آغاز تصمیم داشت تا در رشتهٔ پرنده شناسی به تحصیل بپردازد.

وی در سن ۱۵ سالگی توانست بورسیهٔ تحصیلی از دانشگاه شیکاگو را دریافت کند. سال ۱۹۴۶ به‌صورت اتفاقی با کتاب معروف آروین شرودینگر با نام زندگی چیست روبرو شد که این کتاب باعث شد تا مسیر زندگی وی تغییر کند و رشتهٔ خود را از پرنده‌شناسی به ژنتیک تغییر دهد. واتسون در سال ۱۹۴۷ کارشناسی خود را در رشتهٔ جانورشناسی گرفت. سپس برای پیگیری رشتهٔ ژنتیک به دانشگاه ایندیانا رفت و سال ۱۹۵۰ دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

مهم‌ترین دستاورد علمی دکتر واتسون به کشف ساختار DNA باز می‌گردد. دی ان ای یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید نوعی اسید نوکلئیک است که دستورالعمل‌های ژنتیکی دارد که برای کارکرد و توسعهٔ بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل گیری حیات موجودات زنده به این مولکول پیچیده مربوط می‌شود. نقش اصلی این مولکول ذخیره‌سازی اطلاعات ژنتیکی است. پیام‌های ژنتیکی موجود در مولکول دی ان اِی در نهایت برای مواردی چون ساخت پروتئین و مولکول‌های RNA، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعه‌هایی از دی ان ای که پیام‌های ژنتیکی را با خود حمل می‌کنند ژن نامیده می‌شوند ولی دی ان ای توالی‌های دیگری نیز دارد که برای ساخت خود دی ان ای یا تنظیم استفاده از اطلاعات ژنتیکی موجود در ژن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. دکتر واتسون به همراه فرانسیس کریک سال ۱۹۵۳ توانست ساختار مولکول DNA را کشف کند تا یک انقلاب در علم زیست شناسی به وجود آید. وی به خاطر این کشف و تحقیق در خصوص عملکرد این مولکول در موجودات زنده سال ۱۹۶۲ جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.

دکتر واتسون در خلال سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۶ در دپارتمان زیست شناسی دانشگاه هاروارد به تحقیق و تدریس پرداخت. وی یکی از کسانی است که کمک بسیار زیادی به راه اندازی پروژه معروف ژنوم انسان کرده است، این پروژه طرح نقشه برداری و تعیین توالی کل ژنوم انسان بوده است. این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های ژنتیکی تاریخ به شمار می‌رود.

جیمز واتسون تمام عمر خود را به تحقیق پرداخته است. وی از سال ۲۰۰۷ با مشکلات مالی و کاهش درآمد مواجه شد و به همین خاطر نمی‌توانست هزینهٔ بعضی از کارهای تحقیقاتی خود را تأمین کند در نتیجه سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا مدال نوبل خود را برای فروش به مناقصه بگذارد. مدال نوبل دکتر واتسون به قیمت ۴.۱ میلیون دلار به فروش رسید اما خریدار بلافاصله مدال را به وی بازگرداند.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۱۳

اصلا ازش خوشم نمیاد مردیکه نژادپرست

b1