تولد ارنست کلادنی فیزیکدان آلمانی
b1
خانه » تولد ارنست کلادنی فیزیکدان آلمانی

تولد ارنست کلادنی فیزیکدان آلمانی

b3

تولد ارنست کلادنی فیزیکدان آلمانی

در چنین روزی یعنی ۳ آوریل سال ۱۸۲۷، ارنست کلادنی - دانشمند سرشناس آلمانی متولد شد. از وی به عنوان پدر علم صوتشناسی و همچنین پدر علم مطالعه شهاب‌سنگ‌ها یاد می‌شود.

ارنست کلادنی در شهر ویتنبورگ و در یک خانواده تحصیل کرده و روشنفکر متولد شد. پدر و پدربزرگ وی هر دو هم کشیش و هم استاد رشتهٔ الهیات در دانشگاه ویتنبورگ بودند. همچنین عموهای ارنست کلادنی نیز در رشته‌های حقوق و تاریخ استاد دانشگاه بودند و ارنست کلادنی در محیطی پرورش یافت که فراگیری علم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.

ارنست کلادنی به شدت به علوم طبیعی و فیزیک علاقه داشت اما پدرش با درخواست ارنست مبنی بر ادامه تحصیل در رشتهٔ فیزیک مخالفت کرد و اعلام کرد که وی باید در رشته حقوق به تحصیل به پردازد. ارنست کلادنی بر اساس درخواست پدر در رشتهٔ حقوق و فلسفه در دانشگاه ویتنبورگ و لایپزیک تحصیل کرد و در سال ۱۷۸۲ مدرک خود را دریافت کرد. در همان سال پدر ارنست از دنیا رفت و بلافاصله ارنست کلادنی تصمیم گرفت تا تحصیل در رشتهٔ فیزیک را آغاز کند و با علاقه فراوان به تحصیل و به انجام آزمایش‌های گوناگون در این رشته پرداخت.

از مهمترین دستاوردهای علمی ارنست کلادنی در فیزیک می‌توان به مطالعه موج‌های صوت اشاره کرد. ارنست کلادنی در سال ۱۷۸۷ نتیجهٔ تحقیقات خود در خصوص صوت را در قالب کتابی به نام کشف‌هایی در نظریهٔ صوت منتشر کرد که یکی از مهمترین منابع در خصوص صوت به حساب می‌آید و باعش شد تا از ارنست کلادنی به عنوان پدر علم صوت شناسی یاد شود. وی در سال ۱۷۹۴ با مطالعه بعضی از سنگ‌ها نتیجه گرفت که این سنگ‌ها باید منشأ خارج از کره زمین داشته باشد و اعلام کرد که احتمال زیاد این سنگ‌ها که از فلز و سنگ تشکیل شده بودند از خارج از جو کره زمین به این کره برخورد کرده‌اند. به همین خاطر نیز از ارنست کلادنی به عنوان پدر علم مطالعه شهاب سنگ‌ها یاد می‌شود. از دیگر دستاوردهای ارنست کلادنی در خصوص علم صوت شناسی به اندازه گیری سرعت صوت باز می‌گردد که یک کشف مهم در دوران خود به حساب می‌آید.

ارنست کلادنی فیزیکدان سرشناس آلمانی در تاریخ ۳ آوریل سال ۱۸۲۷ دیده از جهان فروبست.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیWikipedia

سهیلا شی

سهیلا سهرابی

عاشق انیمه، کی پاپ، فانتزی، کتابای علمی تخیلی، کپتن آمریکا می باشم :دی

b2
b1