عکس کاور متئورا
b1
خانه » ۱۰ شهر شگفت‌انگیز کوهستانی!

۱۰ شهر شگفت‌انگیز کوهستانی!

b3

کوهستان از جمله زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت است که برای هزاران سال جذاب و مسحورکننده باقی مانده و نگاه انسان را مجذوب خود کرده است. هر چند بشر ثابت کرده که برای رسیدن به هدفش، از هیچ کاری فروگذار نمی‌کند. بشر در تلاش برای غلبه بر این وسعت سنگی، خالق شماری از زیباترین شهرهای کوهستانی جهان شده که به مرور آنها خواهیم پرداخت.

البته همیشه هم همه چیز بر وفق مراد نیست. درست است که قرار گرفتن در میان مناظر کوهستانی و طبیعت زیبا به نوبهٔ خود زیبا و دل‌انگیز است، اما گاهی این نزدیکی بیش از اندازه، خطرناک نیز بوده و زندگی ساکنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. شهرهایی که در نزدیکی قله‌های آتشفشانی ساخته شده‌اند، درگیر مشکلات فوران‌های گاه و بی‌گاه آن‌ها هستند، شهرهایی هم که در لبهٔ صخره‌ها ساخته شده‌اند با خطر ریزش کوه و ویران شدن خانه‌ها دست به گریبانند.

اما به هر روی ساخت بعضی از آنها، نشان دهندهٔ قدرت ارادهٔ انسان است. انسانی که با آغوش باز به استقبال مخاطرات رفته و در راه هدف خود، هر مشکل و سختی را از پیش پای برمی‌دارد. انسانی که غیر ممکن را ممکن کرده و شگفتی می‌آفریند.

شهرهای کوچک و بزرگی که در ادامه به سراغ‌شان خواهیم رفت، در شمار زیباترین شهرهای کوهستانی جهان قرار داشته و هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از گوشه و کنار جهان هستند.

10- سیگیریا (Sigiriya) یا لایِن راک (Lion Rock)، سریلانکا

لاین راک 1لاین راک 2لاین راک 3لاین راک 4

صخرهٔ عظیم و باشکوهی به ارتفاع ۲۰۰ متر که روزگاری عظمت یک پادشاهی را بازتاب می‌داد. شهر تاریخی سیگیریا در مرکز «ناحیهٔ ماتاله» (Matale District) در کشور سریلانکا واقع شده است. این شهر دیدنی در قرن پنجم به عنوان محلی مناسب برای شکل گیری پایتختی جدید مورد توجه قرار گرفت. به فرمان پادشاه "کاشیابا" (Kasyapa) قصر سلطنتی بر فراز این صخره ساخته شد. قصری که هر گوشهٔ آن با نقاشی‌هایی رنگارنگ تزئین شده است.

درگاه ورودی این قصر نمادی از یک شیر بوده و به همین دلیل این شهر به نام «صخرهٔ شیر» نیز شناخته می‌شود. با مرگ پادشاه کاشیابا، دوران رونق و شکوه این محل نیز به سر آمده و از آن پس تا قرن چهاردم، این بنا بیش‌تر به عنوان یک صومعهٔ بودایی مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه این سازهٔ باستانی توسط سازمان یونسکو مورد حفاظت قرار گرفته و در فهرست میراث جهانی جای گرفته است. این محل که خوشبختانه به خوبی مورد توجه و نگهداری قرار گرفته، نمونه‌ای شگفت انگیز از شهرهای کهن جهان و فضاسازی شهری در دوران قدیم است. جالب است بدانید که برخی از سیستم‌های هیدرولیک این بنا هنوز هم تا به امروز به کار خود ادامه داده‌اند. سیگیریا یکی از پربازدیدترین نقاط گردشگری کشور سریلانکا است.

9- کاستِلّوچّو (Castelluccio)، اومبریا (Umberia)، ایتالیا

کاستلوچو 1کاستلوچو 2کاستلوچو 3کاستلوچو 4

دهکده‌ای کوچک واقع در ارتفاعات کوهستانی که با طبیعتی زیبا، گیرا و تماشایی احاطه شده است. کاستلوچو که در ارتفاع ۱٫۴۵۲ متری قرار گرفته، عنوان بلندترین دهکدهٔ واقع در «کوهستان اَپِناین» (Apennines) را از آن خود کرده است. این کوهستان در مرکز ایتالیا واقع شده است.

این دهکده به شکل رسمی در قرن سیزدهم بنیان نهاده شد، هر چند مدت‌ها بیش از این تاریخ نیز مسکونی بوده و رومیان در آن ساکن بودند. به لطف بارش باران و آب‌های حاصل از برفاب‌ها، سطح این ناحیه با لایه‌ای متراکم از رسوبات پوشیده است. همین امر باعث شکل گیری زمین‌های حاصلخیز شده که به ویژه به دلیل محصول عدس خود، شهره هستند. اما این دهکدهٔ کوچک، به لطف چشم‌انداز مبهوت‌کنندهٔ دره‌های رنگارنگ خود نیز شناخته شده است. دره‌هایی که در فصل بهار و تابستان با گل‌ها و شکوفه‌های خوش رنگ و بو آسترمی‌شوند. گل‌های شقایق، "Rapeseeds" و گل‌های وحشی از جمله گونه‌های گیاهی هستند که دورنمای خیره‌کنندهٔ این منطقه را در تمام طول سال در تملک خود داشته و به دلفریبی مشغولند.

این ناحیه به دلیل فعالیت‌هایی همچون اسکی و اسب‌سواری و نیز برخورداری از مسیرهای زیبای راهپیمایی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. همچنین در شهر، مدارس آموزش پاراگلایدینگ و هنگ گلایدینگ (Hang- gliding) نیز مشغول به فعالیت هستند که تجربهٔ پروازی فراموش‌نشدنی را به کارآموزان خود هدیه می‌دهند.

8- گاسادَلِر (Gasadalur)، جزیرهٔ وُوِر (Vagar)، جزایر فارو

گاسادلر 1گاسادلر 2گاسادلر 3گاسادلر 4

جزایر فارو که از ۱۸ جزیرهٔ اصلی تشکیل شده، بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی واقع شده‌اند. جزیرهٔ وُوِر یکی از این جزایر است. این جزایر مأمن تعداد زیادی دهکده‌های کوچک هستند که در طبیعتی بکر، زیبا و دست نخورده و در میان مناظری کوهستانی به صورت پراکنده قرار گرفته‌اند. چشم اندازی تماشایی که به این راحتی از ذهن بیننده پاک نشده و نقشی جاویدان دارند.

اما دهکدهٔ «گاسادَلِر» در غرب این جزیره و درست در لبهٔ صخره‌ای شیب دار قرار گرفته است. این دهکده از یک سو با کوهستان‌هایی مرتفع احاطه شده است و از سوی دیگر آبشاری زیبا دارد، آبشاری که با شکوه به داخل دریا می‌ریزد. گویی کوهستان وُوِر این دهکده را در آغوش خود گرفته و زیبایی محیط را دو چندان کرده است.

گشت و گذار در جزیره، خود یک فعالیت تفریحی جذاب و فراموش‌نشدنی است. فعالیتی که با احساس عمیق آرامش، ذهن‌های خسته را آرام کرده و آنها را آمادهٔ فعالیت مجدد می‌کند.

7- وِنگِن (Wengen)، سوئیس

ونگن 1ونگن 2ونگن 3ونگن 4

سوئیس در کنار دیگر امتیازات خود، به دلیل روستاهای کوچک خود نیز معروف است که با طبیعتی چشم‌نواز احاطه شده‌اند، «ونگن» نیز از این قاعده مستثنی نیست. دهکده‌ای محبوب و مناسب برای فعالیت‌هایی همچون اسکی، اسب سواری و راهپیمایی که در تمام طول سال، به عنوان مقصد گردشگری ایده‌آل مورد توجه قرار دارد.

در ونگن، آژانس‌های مسافرتی فعالیت‌های متنوعی را به بازدید کنندگان پیشنهاد می‌کنند که به آنها فرصتی برای گشت و گذار در ناحیهٔ «جونگ فُرو والِچ» (Jungfrau- Aletsch) را می‌دهد. محوطه‌ای زیبا و کوهستانی که در جنوب غربی سوئیس بین دو بخش «برن» (Berne) و «وِله» (Valais) قرار گرفته است. این منطقه درسال ۲۰۰۱ در فهرست میراث طبیعی و جهانی یونسکو جای گرفت.

اینجا شما شاهد مسیرهای پر پیچ و خم و جذاب هستید که به سمت کوهستان بالا رفته و فرد را به رؤیایی زمینی دعوت می‌کنند، مسیرهایی که بی‌شک شما را به یاد غزلی عاشقانه می‌اندازند. به علاوه تعداد فراوانی فعالیت تفریحی و سرگرم‌کننده نیز وجود دارند که هیجان و نشاط بیش‌تری را به گردشگران هدیه کرده و در مجموع سفری خاطره‌انگیز را برای آنان تهیه و تدارک می‌بینند.

6- سیویتا دی بَگنِرگیو (Civita di Bagnoregio)، استان ویتربو (Viterbo)، ایتالیا

سیویتا دی بگنرگیو 1سیویتا دی بگنرگیو 2سیویتا دی بگنرگیو 3سیویتا دی بگنرگیو 4

در ابتدا باید گفت سیویتا اولین کلنی تأسیس شده توسط «اتروسک‌ها» (Etruscans) است که در حدود ۲۵۰۰ سال پیش بنیان نهاده شد. اتروسکان تمدن باستانی ایتالیا است که حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت. با توجه به اینکه بَگنرگیو در بخشی حومه‌ای واقع شده است، تا حدی گمنام و ناشناخته باقی مانده بود. اما در طول سال‌های اخیر پای گردشگران نیز به این ناحیه باز شده است.

این شهر قدیمی با چشم‌اندازی تماشایی و طبیعتی مسحور کننده و تأثیرگذار، جذاب و خیره‌کننده است. به علاوه برخورداری از معماری باستانی و تاریخی، دیگر ویژگی این کهن شهر است. این معماری باشکوه در قالب سازه‌های متعددی نمود یافته است که بر فراز صخره‌ها جای گرفته‌اند. این بناهای دیدنی با قدمتی چند صد ساله نیازمند مراقبت و توجه بیشتری هستند. سازه‌هایی به قدمت زمان که شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بوده و اکنون تن پیر و خسته‌شان را باید مرمت کرده و حفاظت نمود. این شهر همچنین در فهرست ۱۰۰ مکان در معرض خطر جهان قرار دارد، به ویژه آنکه هر آن بیم فرو ریختن بخشی از صخره‌ها و ریزش و تخریب خانه‌ها می‌رود.

این شهر باستانی در منطقه‌ای آتشفشانی قرار گرفته است و دیدی خوب رو به درهٔ «رودخانهٔ تیبر» (Tiber) دارد. گردشگران در بدو ورود به گرمی از سوی ساکنان محلی این شهر مورد استقبال قرار می‌گیرند. ساکنانی که متأسفانه هر روز تعدادشان به شکلی محسوس، در حال کاسته شدن است.

5- روندا (Ronda)، اسپانیا

روندا 1روندا 2روندا 3روندا 4

شهری تاریخی در ایالات مالاگای (Malaga) اسپانیا که در ارتفاعات کوهستانی و ۷۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر مورد توجه و ستایش بازدیدکنندگانی از اقصی نقاط جهان قرار دارد. رودخانهٔ «گوادِلوین» (Guadalevin) حین عبور از میان شهر، به دو بخش تقسیم می‌شود. آب این رود در طول قرن‌ها موفق به حفر درهٔ آل تاجو (El Tajo) شده که ۱۰۰ متر عمق دارد.

بسیاری از بناهای این شهر از سبک نئوکلاسیک پیروی می‌کنند. «ارنست همینگوی» (Ernest Hemingway) نویسندهٔ معروف و برجستهٔ آمریکایی و «اورسن ولز» (Orson welles) کارگردان، فیلم نامه نویس و بازیگر شهیر در این شهر اقامت داشته و فصل تابستان را اینجا سپری می‌کردند.

در کنار شهره بودن به عنوان یکی از زیباترین شهرهای تاریخی و خوش منظرهٔ اسپانیا، روندا همچنین به دلیل نقاشی‌هایی قدیمی معروف شده است که ظاهراً تاریخ کشیده شدن بعضی از آنها به ۲۰ هزار سال قبل می‌رسد. این آثار قدیمی که روی سنگ‌های غار "Cueva di la Pileta" کشیده شده‌اند، نخستین بار در سال ۱۹۰۵ کشف شده و متعلق به عصر هنری «نئو لیتیک» (Neolithic) یا «نو سنگی» هستند.

4- کاپادوکیه (Cappadocia)، ترکیه

کاپادوکیه 1کاپادوکیه 2کاپادوکیه 3کاپادوکیه 5

جایگاهی منحصر به فرد که یکی از جاذبه‌های تفریحی و گردشگری محبوب کشور ترکیه بوده و در قلب ناحیهٔ آناتولی واقع شده است. در فاصلهٔ قرن چهارم تا سیزدهم، مردم محلی این منطقه خانه‌ها، کلیساها و دیگر ساختمان‌های خود را در دل سنگ‌های نرم این منطقه کنده کاری کردند. به علاوه ستون‌های سنگی که به نام «دودکش فرشتگان» (Fairy Chinmeys) خوانده می‌شود نیز ویژگی دیگر این ناحیه است که به همراه تاریخچه‌ای درخشان و فرهنگی غنی، کاپادوکیه را به مرکز توجه صنعت گردشگری مبدل نموده است.

تعدادی صومعه نیز در این محل ساخته شده است. «گورِمه» (Goreme) شهری است در کاپادوکیه که در میان این اشکال ستون مانند سنگی قرار گرفته است. پارک ملّی به همین نام نیز در این منطقه قرار دارد که در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

این محل یکی از نقاط گردشگری محبوب مسافران کشور ترکیه است. پرواز با بالن‌های هوای گرم، یکی از فعالیت‌های مورد توجه گردشگران این منطقه است. سفری متفاوت و به یادماندنی که چشم اندازی دیگر از این جاذبهٔ شگفت انگیز طبیعت را پیش چشم بازدید کنندگان هویدا می‌کند.

3- مِتِئورا (Meteora)، یونان

متئورا 1متئورا 2متئورا 3متئورا 4

نام این مکان به معنی «میانهٔ آسمان» یا «معلق در هوا» است. مجموعه‌ای از شش صومعه ارتدکس که هر یک برفراز ستونی صخره‌ای ساخته شده‌اند. در واقع متئورا را می‌بایست یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مجموعه کلیساهای ارتدکس شرقی در یونان دانست.

این سازه همچنین جایی را نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به خود اختصاص داده است. زیبایی مناظر و کیفیت درخشان چشم‌اندازهای دلفریب، دیگر خصوصیت برجستهٔ این مکان است، خصوصیتی که در کنار دیگر امتیازات قابل توجه این مکان، شهرت و محبوبیت بیشتری را برایش به ارمغان آورده است.

در مجموع می‌بایست متئورا را نقشی زیبا از یکی از شگفتی‌های بی‌بدیل معماری جهان دانست. در واقع تلاش‌های صورت گرفته برای ساخت این بنا خود در خور ستایش و تقدیر فراوانی است، چرا که ساخت این سازه آن هم در چنین جایگاه رفیع و بی‌نظیری، خود کاری شگفت‌انگیز و ستودنی است.

2- کاتانیا (Catania)، ایتالیا

کاتانیا 1کاتانیا 2کاتانیا 3

شهری باشکوه که در ساحل شرقی سیسیل بین دو شهر «مسینا» (Messina) و «سیراکوز» (Syracuse) واقع شده است. از سوی دیگر این شهر درست در نزدیکی "اِتنا" (Etna) قرار گرفته است، بلندترین قلهٔ آتشفشانی فعال در قارهٔ اروپا که در عین حال یکی از زیباترین آنها نیز به شمار می‌رود.

این آتشفشان به خوبی از شهر تاریخی کاتانیا قابل رؤیت است، شهری که روزگاری به عنوان یکی از فعال‌ترین مراکز فرهنگی این منطقه شناخته می‌شد. اِتنا همچنین به دلیل حلقه‌های دودی که از دهانه‌اش خارج می‌شود و نیز به دلیل خاکسترهای آتشفشانی خود به شهرت رسیده است. عوارضی که از یک سو باعث بارور شدن زمین و حاصلخیزی خاک این ناحیه شده و از سوی دیگر ویرانی، خسارت و آسیب دیدگی‌های شدید را به ساکنان این منطقه تحمیل نموده است.

در این میان شاهد انجام فعالیت‌های دیگری نیز در این منطقه هستیم که از آن جمله می‌توان به بازدید از حدود ۴۰۰ دهانهٔ آتشفشانی، تورهای ماجراجویانهٔ سفر به آبشاری که توسط جریان‌های گدازه‌ای تشکیل شده است، غار گردی و در نهایت بالا رفتن از قلّهٔ اِتنا اشاره کرد. کاتانیا همچنین از فضا و محیطی مناسب برای بازدید و گشت و گذار برخوردار است.

1- اینزبروک (Innsbruck)، اتریش

اینزبروک 1اینزبروک 2اینزبروک 3اینزبروک 4

اینزبروک مرکز ایالت فدرال تیرول (Tyrol) در غرب اتریش است. این شهر در درهٔ زیبا و خوش منظرهٔ «این» (Inn) واقع شده است. شهری که با کوه‌های مرتفع احاطه شده و به ویژه در فصل زمستان بسیار محبوب و مورد توجه است. توجهی که معطوف انواع فعالیت‌های مفرح ورزشی است که در این نقطه برگزار می‌شوند. حتی این شهر چندین دوره میزبانی مسابقات المپیک زمستانی را نیز برعهده داشته است. از آنجایی که اینزبروک همواره در مرکز رویدادهای تاریخی و آشفته بازار روابط سیاسی قرار داشته، میراث تاریخی ارزشمندی را نیز در تملک دارد. میراثی که امروزه در قالب بناهای باستانی و باشکوه میزبان گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری است.

اینجا شاهد بیشمارساختمان‌های تاریخی، موزه‌ها و زندگی شاد و برجنب و جوش شهری هستیم. طبیعت زیبا، بکر و دست نخورده و اقامت‌گاه‌های زیبا و رؤیایی. اینزبروک را به مقصدی مناسب و ایده‌آل برای گذراندن ایام تعطیلات تبدیل کرده است. اما چه چیز بهتر از آن که درکنار جستجو، کنکاش و شناخت بیش‌تر، با انجام فعالیت‌های مفرح برگزار شده در هوای آزاد اندکی بیشتر به طعم واقعی زندگی پی برده و چیزهای به آموخت.

منبع فارسیکجارو


علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
b1