عکس کاور خیابان شهر آشپزی
b1
خانه » ۱۰ جاذبه گردشگری توکیو!

۱۰ جاذبه گردشگری توکیو!

b3

آیا قبلاً به توکیو مسافرت کرده‌اید و با جاذبه‌های این شهر آشنا هستید؟ آیا فکر می‌کنید خیابان‌های معروف توکیو مثل آکیهابارا و هاراجوکو را همچون کف دستتان می‌شناسید؟ در این صورت خوب است بدانید اماکن مهیج و پنهان دیگری نیز در قلب پایتخت سرزمین آفتاب پیدا می‌شود که مطمئناً راجع به آن‌ها کمتر شنیده‌اید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر پیش رو، تجربه بازدید از این مکان‌های جالب را در دفتر خاطرات زندگی‌تان ثبت کنید. ما در این مجال تصمیم گرفتیم تا ۱۰ مورد از نقاط جذاب و کمتر شناخته‌شده توکیو را برای خوانندگان عزیز عجیب‌ترین معرفی کنیم.

10- به خیابان شهر آشپزی بروید و به دنبال اشباح خیالی آب بگردید

خیابان شهر آشپزی

خیابان کاپاباشی (Kappabashi) که با نام شهر آشپزی در میان ژاپنی‌ها شهرت دارد، برای دو چیز بسیار معروف شده است: اول برای وسایل و تجهیزات آشپزخانه و در وهله دوم، به خاطر اشباح خیالی آب در ژاپن.

این خیابان عجیب به‌رغم آن‌که در میان گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت زیادی دارد، اما به‌ندرت نامش در میان «۱۰ جاذبه گردشگری برتر در توکیو» دیده می‌شود. بیشتر بازدیدکنندگان این خیابان حتماً از وسایل آشپزخانه مرغوب آن مانند چاقو و ظروف سفالی و پلاستیکی به‌عنوان هدیه و سوغات خریداری می‌کنند.

در این منطقه، کاپا یا همان شبح آب که ژاپنی‌ها آن را مایه شگون و خوش‌اقبالی می‌خوانند، بسیار مورد اقبال مردم است. شما می‌توانید مجسمه‌های این موجود افسانه‌ای را به‌وفور در فروشگاه‌های این خیابان مشاهده کنید.

در یکی از خیابان‌های فرعی منشعب از خیابان کاپاباشی، معبدی کوچک به نام معبد سوگنجی (Sogenji) وجود دارد که مردم عمدتاً آن را با نام معبد کاپا می‌شناسند. اگرچه این معبد در مجموع یک بنای معمولی محسوب می‌شود و جاذبه خاصی ندارد، اما در محوطه حیاط معبد دو مجسمه کوچک و کمی غیرعادی از کاپا دیده می‌شود که مطمئناً ارزش بازدید دارند.

مسیر پیشنهادی: برای بازدید از خیابان کاپاباشی باز هم بهتر است قطار درون‌شهری را انتخاب کنید. در این صورت، در هر یک از ایستگاه‌های قطار (Ueno Station) یا (Asakusa Station) که پیاده شوید تا خیابان کاپاباشی فاصله چندانی نخواهید داشت.

9- بازدید رایگان از چشم‌انداز توکیو داشته باشید

چشم‌انداز توکیو

معمولاً بیشتر گردشگرانی که به شهر توکیو می‌آیند، برای تماشای چشم‌انداز بی‌نظیر از توکیو با اشتیاق زیادی سراغ برج توکیو (و برج درخت آسمانی) می‌روند. اما آیا می‌دانستید که شما می‌توانید چشم‌اندازی مشابه (و شاید هم زیباتر) از فراز این شهر را به رایگان مشاهده کنید؟

برج دو قلوی دولتی و متروپولیتن توکیو (The Tokyo Metropolitan Government Building) در منطقه شینجوکو یکی از بلندترین ساختمان‌های پایتخت ژاپن است که عموم شهروندان و گردشگران می‌توانند از فراز طبقه چهل و پنجم آن چشم‌انداز شهر را به رایگان تماشا کنند. هر یک از این برج‌های دوقلو دارای یک عرشه مشاهده بسیار وسیع است که در ارتفاع ۲۰۲ متری از سطح زمین قرار دارند.

چنانچه شرایط جوی مساعد باشد، کوه فوجی از فراز برج دولتی و متروپولیتن توکیو قابل‌مشاهده است. اگر تماشای این کوه باشکوه برایتان خیلی اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم صبح زود سراغ برج بیایید. با توجه به این‌که در ساعت‌های اولیه روز مه و غبار کمتری در هوا وجود دارد، چشم‌انداز ایده‌آلی از شهر توکیو و کوه فوجی از فراز برج قابل مشاهده است.

درون این برج یک مغازه کادو فروشی وجود دارد که مکان مناسبی برای خرید کارت‌پستال و سوغاتی‌های ارزان‌قیمت مثل خودکار، اسباب‌بازی و... است. گفتنی است بنگاه‌های گردشگری شهر توکیو هم تور بازدید از این برج معروف را به سه زبان انگلیسی، چینی و کره‌ای برگزار می‌کنند و گردشگران در صورت تمایل می‌توانند در این تورها شرکت کنند. اما اگر در صورت امکان بتوانید به‌تنهایی از این برج دیدن کنید، زیبایی چشم‌انداز آن را بهتر درک خواهید کرد. فراموش نکنید که دوربین عکاسی‌تان را حتماً به همراه بیاورید.

مسیر پیشنهادی: فاصله ایستگاه قطار درون‌شهری (Shinjuku Station) تا برج دوقلوی دولتی و متروپولیتن توکیو فقط به‌اندازه یک پیاده‌روی کوتاه است.

8- به مجسمه‌های جیزو با دقت بنگرید

مجسمه های جیزو

معبد زوجوجی (Zojoji) که در نزدیکی برج توکیو واقع شده است، به خاطر مجسمه‌های جیزو (Jizo) درون محوطه‌اش شهرت دارد. در آیین بودا جیزو به‌مثابه بوداسفی شناخته می‌شود که نگهبان کودکان است؛ به‌ویژه آن دسته از کودکانی که پیش از پدر و مادرشان از دنیا می‌روند.

مجسمه‌های جیزو معمولاً به دست پدر و مادرهای داغداری به معبد آورده می‌شود که آرزو دارند این تمثال مقدس از کودکانشان در سفر به عالم مردگان محافظت کند. این مجسمه‌ها معمولاً با لباس‌های رنگارنگ به ویژه کلاه و پیشبند کودکانه پوشیده می‌شوند. اگرچه مجسمه جیزو در همه مناطق ژاپن دیده می‌شود اما این تعداد از مجسمه‌ها که در معبد زوجوجی وجود دارد به‌ندرت در مناطق دیگر قابل مشاهده است.

مجسمه‌های این معبد با گل و فرفره‌های پلاستیکی تزیین شده و در چندین صف کنار هم چیده شده‌اند. با تماشای این منظره احساس عجیبی به انسان دست می‌دهد. گویا قیام مجسمه‌های این معبد تا ابد ادامه خواهد یافت. اگرچه این قسمت از معبد زوجوجی مکانی غم‌انگیز تلقی می‌شود، اما وسایل تزیینی رنگارنگی که بر پیکر مجسمه‌های کوتاه‌قامت این مجموعه اضافه شده نمایی زیبا به آن بخشیده‌اند. فقط فراموش نکنید که هنگام بازدید از این معبد و مجسمه‌های جیزو نسبت به سایر بازدیدکنندگان رفتاری توام با احترام داشته باشید چون ممکن است برخی از آن‌ها داغدار باشند.

در محوطه حیاط این معبد با مقبره توکوگاوا شوگانز (Tokugawa Shoguns) یکی از آخرین حکمرانان حکومت فئودال ژاپن نیز روبرو می‌شوید که برای گردشگران علاقه‌مند به تاریخ مکانی جالب خواهد بود.

مسیر پیشنهادی: ایستگاه قطار شهری (Hamamatsucho Station) نزدیک‌ترین ایستگاه به معبد زوجوجی است که در خط اصلی (Yamanote Line) قرار دارد. برج توکیو از درون معبد زوجوجی به‌خوبی دیده می‌شود و گردشگران می‌توانند برای بازدید پیاده به آنجا بروند.

7- از پنکیک‌های خوشمزه ژاپنی حتماً میل کنید

پنکیک‌های خوشمزه ژاپنی

اگر در زمره افرادی هستید که شیرینی زیاد دوست دارند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً یک بار برای خوردن صبحانه بااشتهای زیاد سراغ کافه‌های (Pancake Days) بروید.

منوی این کافه‌ها شامل پنکیک‌های خوشمزه‌ای است (نوعی کیک تابه‌ای پهن و سرخ‌شده) که با خامه و انواع میوه و طرح‌های جالب تزیین شده‌اند.

اگر خواستید وعده کامل‌تری میل کنید، پیشنهاد ما این است که یکی از خوراک‌های خوشمزه پنکیک مانند «پنکیک بیکن و پنیر» یا «پنکیک خوراک کاری (گوشت پرادویه گوساله)» را سفارش دهید.

البته کمی هم اشتهایتان را برای منوی دسر حفظ کنید، چون از وعده‌های دلچسب آن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. دسر این کافه شامل «پنکیک شکلاتی با کارامل موز» و «پنکیک سه‌تایی با پنیر مخصوص و توت‌فرنگی» است.

مسیر پیشنهادی: کافه‌های (Pancake Days) به تعداد زیاد در منطقه هاراجوکو و محله کیچی جوجی (Kichijoji) وجود دارند و هر دو منطقه به ایستگاه مترو نزدیک هستند. پس از صرف یک صبحانه یا ناهار کامل در کافه‌های (Pancake Days) مطمئناً یک پیاده‌روی کوتاه تا رسیدن به ایستگاه مترو برایتان بسیار دلچسب خواهد بود.

6- از مکان نقش‌آفرینی ستاره‌های سینما و محل ضبط فیلم‌های سینمایی دیدن کنید

مکان نقش‌آفرینی ستاره‌های سینما

اگرچه بسیاری از فیلم‌هایی که ادعا می‌شود لوکیشن‌شان در توکیو بوده است در حقیقت جای دیگری ضبط شده‌اند، اما فیلم‌های معروفی هم هستند که بدون تردید در همین شهر تهیه شده‌اند. به‌احتمال‌قوی معروف‌ترین فیلمی که لوکیشن آن در پایتخت ژاپن تهیه شده، فیلم سینمایی گمشده در ترجمه (Lost in Translation) است که در سال ۲۰۰۳ به کارگردانی سوفیا کوپولا تولید شد.

می‌توانید یک روز کامل از سفرتان را به بازدید از مکان‌هایی اختصاص دهید که بیل موری و اسکارلت جوهانسن، دو هنرپیشه معروف هالیوودی در فیلم گمشده در ترجمه در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند. بازدید از این مکان‌ها شامل هتل (Park Hyatt Tokyo) در منطقه شینجوکو و کافه (New York Bar) و لوکیشن‌های متعددی در اطراف منطقه شینجوکو و شیبویا می‌شود.

به شما اطمینان می‌دهیم که در چشم‌اندازهای زیبای این دو منطقه لحظات خوشی را سپری خواهید کرد. اگر فرصت داشتید به کافه پرآوازه (Karaoke-kan) در منطقه شیبویا هم سری بزنید. این کافه یکی از لوکیشن‌های معروف فیلم گمشده در ترجمه بوده است.

اگر بخواهیم از سایر لوکیشن‌های معروف این شهر نام ببریم، می‌توانیم به هتل (Hotel New Otani) اشاره کنیم که جیمز باند در فیلم سینمایی شما فقط دو بار زندگی می‌کنید (You Only Live Twice) در آنجا نقش‌آفرینی کرد (محصول سال ۱۹۶۷). در منطقه شیبویا هم کافه (J-Pop Cafe) جزو لوکیشن‌های فیلم سینمایی بابِل (Babel) (محصول سال ۲۰۰۶) بوده است. همچنین بسیاری از بخش‌های دیگر توکیو در فیلم سینمایی دختر رامنی (The Ramen Girl) (محصول سال ۲۰۰۸) به نمایش درآمد.

5- از برادرخوانده آرام‌تر منطقه هاراجوکو بازدید کنید

منطقه هاراجوکو

گردشگرانی که قبلاً از توکیو بازدید کرده‌اند، به‌خوبی می‌دانند که منطقه هاراجوکو (Harajuku) مکان مختص فرهنگ جوانان و مدهای خیابانی است. اما برادرخوانده آرام‌تر هاراجوکو، یعنی منطقه تفریحی و تجاری شیموکی تازاوا، (Shimokitazawa) جزو مقاصد گردشگری کمابیش ناشناخته توکیو برشمرده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در تعطیلات آخر هفته خیل انبوه گردشگرانی که عاشق عکاسی هستند برای تفریح و ثبت لحظه‌های شاد در زندگی‌شان به منطقه هاراجوکو می‌آیند؛ اما منطقه شیموکی تازاوا پاتوق شهروندان و گردشگران ژاپنی است.

خیابان‌های شیموکی تازاوا پر از مغازه‌هایی است که اجناس دست‌دوم می‌فروشند. شما در این مغازه‌ها هر چیزی که بخواهید، پیدا می‌کنید؛ از لباس و وسایل تزیینی گرفته تا لوازم صوتی و تصویری خاطره‌انگیزی که در دوره‌های قبل مورداستفاده بوده‌اند مثل صفحه گرامافون، تلویزیون‌های سیاه‌وسفید، رادیو، گوشی‌های تلفن قدیمی و... . اگر به اندازه کافی وقت داشته باشید و همه‌چیز را خوب نگاه کنید، می‌توانید کلی خرید ارزان در این مغازه‌ها انجام دهید.

در منطقه شیموکی تازاوا تفریحات دیگری هم به چشم می‌خورد. اجرای موسیقی زنده، سالن‌های تئاتر کوچک و کافه‌های جوان‌پسند که به‌تعداد زیاد در کوچه‌های باریک و خیابان‌های پیچ‌درپیچ منطقه به‌چشم می‌خورد جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود.

مسیر پیشنهادی: ایستگاه قطار شهری (Shimokitazawa Station) در خط (Odakyu Line) قرار دارد. اگر شما در ایستگاه (Shinjuku Station) سوار قطار شوید به راحتی به این ایستگاه خواهید رسید.

4- از دیوهای افسانه‌ای معبد قدیمی جین دایجی دیدن کنید

دیوهای افسانه‌ای معبد قدیمی جین دایجی

دوست دارید تصور مبارزه با دیوهای افسانه‌ای در توکیوی باستان به ذهن‌تان خطور کند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است به معبد قدیمی جین دایجی (Jindaiji) سری بزنید.

ابتدا با قطار به ایستگاه (Kichijoji Station) بیایید. پس از طی مسیری کوتاه به‌وسیله اتوبوس، شما خودتان را در گوشه‌ای از شهر و در یک معبد قدیمی خواهید یافت که حال و هوای دوره ادو (قرن ۱۶ تا ۱۸ میلادی) را در ژاپن برایتان به‌خوبی تداعی می‌کند.

در گوشه و کنار خیابان‌های اطراف این معبد دکه‌های کوچک بومیان را می‌بینید که در آن‌ها شیرینی و غذاهای سنتی به فروش می‌رسد. معبد (Jindaiji) به‌رغم سادگی‌اش از حال و هوای معنوی خاصی برخوردار است و بدون شک بازدید از آن برایتان لذت‌بخش خواهد بود. (به‌ویژه اگر شما در سفرتان به ژاپن فقط در توکیو اقامت داشته‌اید و هنوز از شهرهای کیوتو و نارا بازدید نکرده‌اید).

اگرچه انگیزه اصلی گردشگران برای بازدید از منطقه چوفو (Chofu) دیدن دیوهای افسانه‌ای یا همان یوکای ژاپنی‌هاست، با این حال، منطقه چوفو زمانی بسیار مشهور شد که یک سریال تلویزیونی هیجان‌انگیز در آن کلید خورد.

سریال مورد نظر قصه زندگی همسر (Shigeru Mizuki) هنرمند مانگاکای ژاپنی را روایت می‌کرد و تا حد زیادی با استقبال شهروندان ژاپنی مواجه شد. (Shigeru Mizuki) یکی از کارگردانان معروف ژاپنی است که سریال مانگای معروف (GeGeGe no Kitaro) را با موفقیت در ژاپن کارگردانی کرده است.

اگر تاکنون از ژانر طنزآمیز مانگا چیز زیادی نشنیده‌اید، باز هم مطمئن باشید که هنگام بازدید از چوفو، ظاهر عجیب‌وغریب شخصیت‌های سریال‌های مانگا برایتان جالب خواهد بود. مغازه‌های کادو فروشی در این منطقه علاوه بر عرضه مجله‌های فکاهی سریال (GeGeGe no Kitaro) به زبان ژاپنی، اقلام دیگری مانند عروسک، جاسویچی و... هم می‌فروشند که همگی برگرفته از موضوع سریال یادشده هستند. به‌علاوه گردشگران می‌توانند کیک و شیرینی‌های خوشمزه‌ای که به شکل یوکای‌های معروف ژاپنی پخته شده است از این فروشگاه‌ها خریداری کنند.

3- در موزه انگل‌شناسی توکیو با این موجودات بیشتر آشنا شوید

موزه انگل شناسی توکیو

این موزه که به‌عنوان «تنها موزه انگل‌شناسی در جهان» به‌ثبت رسیده است، درواقع عجیب‌ترین موزه توکیو محسوب می‌شود. وب‌سایت انگلیسی موزه انگل‌شناسی مگورو (The Meguro Parasitological Museum's English website) همواره میهمانان این موزه را تشویق می‌کند که هنگام بازدید بدون هیچ‌گونه ترس و تشویشی با گونه‌های مختلف انگل آشنا شوند و برای پی بردن به حقایقی جالب از دنیای اسرارآمیز انگل‌ها کمی بیشتر وقت بگذارند.

این موزه آزمایشگاه بسیار مجهزی هم دارد که در سال ۱۹۵۳ تأسیس شد. هدف فعالیت این آزمایشگاه هیچ‌گاه ترویج نگرانی بین مردم نبوده، بلکه همواره با هدف آگاهی بخشی درباره زندگی انگل‌ها به فعالیتش ادامه داده است. موزه انگل‌شناسی توکیو در دو طبقه فعالیت می‌کند و در مجموع، با ارائه نگرشی کلی درباره زندگی انگل‌ها، چرخه حیات این موجودات شگفت‌انگیز را برای بازدیدکنندگان موشکافی می‌نماید.

در این موزه بیش از ۳۰۰ گونه از انواع انگل‌ها در معرض نمایش قرار گرفته است که برای مثال، یک کرم نواری ۸ متر و ۸۰ سانتی‌متری از جالب‌ترین گونه‌های این موزه به حساب می‌آید. گفتنی است در فروشگاه این موزه نیز کالاهای جالب و متنوعی برای تهیه به‌عنوان کادو یا سوغاتی عرضه می‌شود.

برای مثال، تی‌شرت‌های عجیب‌وغریبی که تصویر انواع انگل‌ها بر رویشان نقش بسته و دیگر اجناسی که به نحوی در ارتباط با مبحث انگل‌ها هستند در اینجا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

مسیر پیشنهادی: از ایستگاه قطار برون‌شهری (Meguro Station) تا موزه انگل‌شناسی (Meguro) راه زیادی نیست. برای رسیدن به این ایستگاه مسیرهای زیادی وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید از ایستگاه اصلی (Yamanote Line) سوار قطار شوید و پس از توقف در ایستگاه (Meguro Station) خیلی راحت به موزه بروید.

2- مجسمه‌های بزرگ بودا را تماشا کنید

بودا

مجسمه بزرگ بودا در شهر ساحلی کاماکورا (Kamakura) به احتمال‌قوی معروف‌ترین دیبوتسو (تندیس بودا) در کشور ژاپن است. شما می‌توانید با یک سفر آسان یک‌روزه از توکیو به کاماکورا بروید و ضمن بازدید از مجسمه پرابهت بودا در اقلیم ساحلی این شهر کمی آب‌وهوا عوض کنید.

اما به هر حال اگر دلتان نخواست از توکیو خارج شوید، دیبوتسوی دیگری هم در خود توکیو وجود دارد که می‌توانید از آن بازدید کنید. این مجسمه کمی کوچک‌تر از بودای کاماکورا است اما مطمئناً ارزش بازدید دارد. دیبوتسوی شهر توکیو گنجینه‌ای پنهان و کمتر شناخته‌شده است که در ناحیه (Itabashi-ku) و در حیاط معبد جورنجی (Jourenji) قرار دارد. این مجسمه ابتدا در ناحیه (Nakayado) ساخته شد و سپس در سال ۱۹۷۸ به مکان کنونی منتقل شد.

علاوه بر این مجسمه مرتفع ۱۳ متری، تعداد زیادی مجسمه عجیب دیگر هم در محوطه حیاط معبد دیده می‌شود. خوب است بدانید معبد جورنجی مکانی بسیار آرام است و فارغ از همهمه و هیاهوی مرکز شهر توکیو، محلی ایده‌آل برای سیاحت و تمرکز حواس برشمرده می‌شود.

مسیر پیشنهادی: ابتدا با مترو به ایستگاه (Ikebukuro Station) بروید. سپس از مترو خارج شوید و در ایستگاه قطار برون‌شهری (Tobu Tojo line) (خط داخلی - local) سوار قطار شده و پس از طی مسیر در ایستگاه (Shimo-Akatsuka) پیاده شوید. در آنجا از خروجی شمالی ایستگاه که هم در زبان ژاپنی و هم در زبان انگلیسی به خروجی «For Jourenji (Tokyo Daibutsu)» معروف شده است، خارج شوید. در این قسمت از مسیر، فاصله شما تا معبد جورنجی به‌اندازه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی خواهد بود.

1- از ربات‌های غول‌پیکر توکیو و چشمه‌های آبگرم کم‌نظیر آن دیدن کنید

ربات‌های غول‌پیکر توکیو

پارک (Gundam Front Tokyo) یکی از پارک‌های آموزشی/تفریحی نمونه در پایتخت ژاپن است که سریال انیمیشن معروف ژاپنی به نام (Mobile Suit Gundam in Odaiba) در آن به نمایش درمی‌آید. در این پارک خوش‌منظره طرفداران سریال‌های انیمیشنی، عروسک‌ها و دکورهای متنوعی را می‌بینند که با الهام از شخصیت‌های سریال (Gundam) ساخته‌شده‌اند. نمونه شاخص این دکورها یک ربات ۱۸ متری است که جلوی پارک به بازدیدکنندگان خوشامد می‌گوید.

این پارک زیبا که با فضایی تئاترگونه طراحی شده وسط مرکز خرید (DiverCity Tokyo Plaza) واقع شده است. مرکز خرید یادشده با چشم‌انداز فروشگاهی و سیاحتی عجیبش مکانی ایده آل برای همه گردشگران و از جمله افرادی که به شخصیت‌های انیمیشنی علاقه‌ای ندارند، محسوب می‌شود. در این پارک شما مناظر چشمگیر زیادی را برای عکاسی و ثبت خاطرات سفر به توکیو خواهید یافت.

به مجمع‌الجزایر اودایبا (Odaiba) که رفتید، حتماً به پارک آموزشی/تفریحی (O-Edo Onsen Monogatari) هم سری بزنید و یک آبتنی آرامش‌بخش را در اونسن یا چشمه آبگرم این مجموعه تجربه کنید.

مسیر پیشنهادی: مجمع‌الجزایر اودایبا از مرکز شهر توکیو به‌راحتی قابل‌دسترس است. شما می‌توانید از ایستگاه (Yamanote Line) سوار قطار درون‌شهری شوید و در ایستگاه (Osaki Station) پیاده شوید؛ سپس با انتخاب خط متروی پرسرعت (Tokyo Waterfront Area Rapid Transit Rinkai Line) به ایستگاه (Tokyo Teleport Station) بروید. مسیر پیشنهادی دوم به‌این شکل است که با قطار از همان ایستگاه (Yamanote Line) به ایستگاه (Shimbashi Station) بروید و از آنجا با سوارشدن به متروی پرسرعت (New Transit Yurikamome) به‌راحتی در ایستگاه (Tokyo Teleport Station) پیاده شوید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیWanderlust

سپیده نجفی

سپیده نجفی

دانشجوی کارشناسی معماری هستم، علاقمند به کتاب خوندن، وبگردی و فیلم دیدن

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
meijin
meijin
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ۰۵:۲۴

جالب بود فکر می کردم ژاپن فقط به درد مدرک می خوره

b1