cover taj mahal
b1
خانه » ۱۵ مکان برتر گردشگری در قاره آسیا!

۱۵ مکان برتر گردشگری در قاره آسیا!

b3

مکان‌های بی‌نهایتی برای بازدید در قاره آسیا وجود دارد که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کنند. در واقع هر کشور، ایالت‌ها یا شهرهای زیبا فرهنگ خاص خود را دارد که برای هر کدام از آن‌ها می‌توان چندین کتاب نوشت.

قاره آسیا هم مرتفع‌ترین و هم پست‌ترین نقطه روی کره زمین را در خود جای داده است. قله اورست در رشته‌کوه‌های هیمالیا با ۸٫۸۴۸ متر ارتفاع، بالاتر از سطح دریا، بلندترین و «دریای مرده» (Dead Sea) در سوریه با ۳۹۵ متر ارتفاع، پایین‌تر از سطح دریا، پست‌ترین نقطه کره زمین است.

۹ برج از ۱۰ برج بلند جهان در آسیا قرار دارد. بلندترین آسمان‌خراش دنیا «برج خلیفه» (Burj Khalifa) در دبی و دومین برج بلند دنیا، برج شانگهای (Shanghai Tower) در چین قرار دارد.

آسیا که بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین قاره زمین است، گنجینه‌های مخفی بسیار زیادی دارد، هم گنجینه‌های تاریخی و هم مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی که هر بازدیدکننده‌ای را مدهوش می‌کند. این قاره ۳۰% از مساحت کره زمین را شامل می‌شود، همچنین دارای بزرگ‌ترین خط ساحلی به مساحت ۶۲۸۰۰ کیلومتر است. قاره آسیا به خاطر این که چنین منطقه جغرافیایی بزرگی را در برگرفته، دارای آب و هوای متنوعی است. این قاره همه چیز دارد از جنگل‌های بزرگ و رشته‌کوه‌های بلند هیمالیا گرفته تا بیابان‌های خشک و سواحل زیبا. گیاهان و جانوران خاص و کمیاب که در این قاره کشف شدند به زیبایی‌های طبیعی آسیا می‌افزایند.

15- تایگر نست تمپل (معبد آشیانه ببر)، کشور بوتان

tigers nest temple

صومعه‌سرای «تایگر نست تمپل» (Tiger's Nest Temple) در کشور «بوتان» (Bhutan) همچنین با نام «پارو تاکشانگ» (Paro Taktsang) معروف است. این صومعه‌سرا روی صخره‌ای از دره «پارو» (Paro) واقع شده است. اعتقاد بر این است که «گرو پادماسامب هاوا» (Guru Padmasambhava) که با نام دیگرش یعنی «گورو رینیوچه» (Guru Rinpoche) شناخته شده‌تر است، به وسیله یک ماده پلنگ پرنده به اینجا آمده و آیین «بودیسم» را به کشور بوتان معرفی کرده و نام این معبد از وی گرفته شده است. در قرن هشتم میلادی، «گورو» در این معبد به مدت ۳ سال، ۳ ماه، ۳ هفته، ۳ روز و ۳ ساعت به تفکر نشست. این معبد مقدس در ارتفاع ۹۱۴ متر بالاتر از کف دره «پارو» واقع شده به طوری که هر کسی قطعاً می‌تواند چشم‌اندازهای بی‌نظیر این معبد را در ذهن خود تصور کند. شیب دامنه‌های این دره برای بالا رفتن از آن و در نتیجه رسیدن به معبد، بسیار تند است؛ اما زیبایی‌هایی که در این معبد مرتفع منتظر شما است، به طور حتم ارزش تلاش کردن را خواهند داشت.

14- سیئم ریپ در کشور کامبوج

siem reap

شهر «سیئم ریپ» (Siem Reap) پایتخت استان «سیم ریپ» در کشور «کامبوج» (Cambodia) است. این شهر مکان زیبایی با جاذبه‌های بسیار متفاوتی محسوب می‌شود. معبد بسیار معروف «آنگکور وات» (Angkor Wat temple) که به ثبت جهانی یونسکو هم رسیده است، مشهورترین جاذبه این منطقه تلقی می‌شود. جدای از این معبد، موزه‌های بسیار، بازارهای قدیمی، فروشگاه‌های صنایع‌دستی، مزارع تولید ابریشم، شالیزارها و گزینه‌های بسیار دیگری برای شما وجود دارد تا در فرهنگ کشور کامبوج غوطه‌ور شوید. فقط اطراف شهر پرسه بزنید و از هر آنچه که خوشتان آمد، نهایت لذت را ببرید. همچنین جاذبه‌های بسیاری اطراف شهر وجود دارد که می‌توانید با کرایه کردن یک ماشین به آن‌ها هم دسترسی داشته باشید.

13- دانکسیا لند فروم در کشور چین

danxia landform

این اشکال رنگارنگ و منحصر به فرد یعنی «دانکسیا لند فروم» (Danxia Landform) در جنوب غربی، جنوب شرقی و شمال غربی کشور چین دیده می‌شوند. این منطقه شامل صخره‌های شیب‌دار و رنگارنگ زیبا است که البته رنگ قرمز در بین آن‌ها بیشتر دیده می‌شود. رنگ قرمز به دلیل ماسه‌هایی به همین رنگ و رنگ‌های دیگر به دلیل رسوب مواد معدنی مختلف است. این صخره‌های شیب‌دار در نتیجه هوازدگی و فرسایش آن هم طی سال‌های زیادی از گذشته تا به امروز به وجود آمده است. در کل این منطقه یعنی جنوب چین ۶ اثر به عنوان آثار میراث جهانی یونسکو تا پایان سال ۲۰۱۰ ثبت شده است. این اشکال رنگارنگِ ثبتِ جهانی شده، بسیار دیدنی هستند. فقط ترکیب این رنگ‌های متنوع با غروب آفتاب را تصویر کنید و آن‌وقت است که شما به جادوی رنگ‌ها ایمان خواهید آورد.

12- ها لانگ بی در کشور ویتنام

ha long bay

«ها لانگ بی» (Ha Long Bay) در کشور «ویتنام» (Vietnam) یک اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. این خلیج کوچک محل استقرار تقریباً ۲ هزار جزیره (جزایر بسیار کوچک) است که منطقه‌ای در حدود ۱۵۵۳ کیلومترمربع را پوشش می‌دهد. زیبایی نهفته در این جزایر سنگ آهکی شامل ۱۴ گونه گل بومی و ۶۰ گونه بومی جانوری است. معنای واقعی جو و جادوی این مکان را به واسطه زندگی در خانه‌های قایقی آن، تجربه کنید. همچنین، غارهای مختلفی وجود دارند که آماده هستند تا توسط شما کشف و بررسی شوند. دیگر نکات مثبت آن یعنی مناظر و آب‌وهوای عالی توانسته است این مکان را به مکانی رؤیایی برای هر گردشگری تبدیل کند.

11- رینبو ویلیج در کشور تایوان

rainbow village

«رینبو ویلیج» (روستای رنگین‌کمان Rainbow village) در استان «تایچانگ» (Taichung) کشور «تایوان» (Taiwan) شبیه نقاشی است که توسط کودکی خوش‌سلیقه رسم شده باشد. دیوارهای این روستا به وسیله رنگ‌های روشن توسط یک پیرمرد نقاش به نام «هانگ یونگ فو» (Huang Yung-Fu) نقاشی شده است. این نقاشی‌ها اغلب «رنگین‌کمان پدربزرگ» (Grandpa Rainbow) نامیده می‌شوند. افراد بومی اعتقاد دارند که این پیرمرد باور داشته که این دهکده بی‌رنگ و رو است، بنابراین شروع به نقاشی کرده و در رنگ کردن تمام دهکده آن‌هم تنهایی و بدون کمک موفق بوده است. این مکان به دلیل اینکه شبیه یک رویای شیرین است، بسیار دیدنی است به‌طوری که هر فردی با دیدن تصاویر آن می‌خواهد در آن مکان باشد. هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند محیط رنگارنگ این روستا و زیبایی‌های آن را توصیف کند. هرچه از این روستا برای شما بگوییم فایده ندارد، بلکه باید خودتان به آنجا بروید و از نزدیک زیبایی‌های آن را کاوش کنید.

10- تاج‌محل در کشور هندوستان

taj mahal

«تاج محل» (Taj Mahal) در کشور هندوستان مسجدی ساخته شده از سنگ مرمر سفید است که در ساحل «یامونو» (Yamuna) در شهر «آگرا» (Agra) کشور هندوستان واقع شده است. این بنا به عنوان یک قطعه هنری نفیس در تاریخ معماری جهان مطرح شده که توسط «شاه جهان» (Shah Jahan) یکی از پادشاهان سلسله گورکانیان به یادبود همسرش «ممتاز محل» (Mumtaz Mahal) که یک شاهزاده ایرانی بود، ساخته شده است. این بنا طی سال‌های ۱۶۳۲ تا ۱۶۵۳ میلادی ساخته شده و سمبل زیبایی از عشق است که به عنوان یک اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ ثبت شده است. البته ناگفته نماند که در اطراف این بنای زیبا باغ زیبایی وجود دارد که زیبایی این بنا را بی‌حد و حصر کرده است.

9- دیوار بزرگ در کشور چین

great wall of china

دیوار بزرگ چین (Great Wall of China) دیواری است که از سنگ و مواد دیگر ساخته شده است که از شرق به غرب در امتداد مرزهای شمالی چین گسترش یافته است. این دیوار برای محافظت از امپراتوری چین از حملات برخی از گروه‌های کوچ‌نشین و وحشی ساخته شده بود. این دیوار بزرگ‌ترین دیوار در جهان است، هر چند متاسفانه قسمت‌های زیادی از آن تخریب شده و در حال حاضر قابل‌دسترسی نیست. به کشور چین بروید و از بخش‌هایی که هنوز سالم مانده (که زیاد هم هستند) و زیبایی اطراف این دیوار و طبیعت محصورکننده‌اش نهایت لذت را ببرید.

8- یولین آم در کشور مغولستان

yolyn am

«یولین آم» (Yolyn Am) یک تنگه عمیق و باریک در کشور «مغولستان» (Mongolia) و یک قسمت از صحرای مشهور «گوبی» (Gobi) است. این محل در بین کوه‌های «گوروان سیاخان» (Gurvan Saikhan) واقع شده است. این دره با القابی مانند «دره کرکس‌ها» یا «دره عقاب‌ها» نیز معروف است و به خاطر یخ‌های ضخیمی که سطح آن را پوشانده معروف است. در گذشته، این یخ‌ها در کل سال وجود داشتند اما در حال حاضر به خاطر گرم شدن زمین بعد از ماه سپتامبر (نیمه دوم شهریور و نیمه اول مهر) ناپدید می‌شوند که کل این منطقه را شبیه مناطق کویری در صحرا می‌کند.

7- بالی در کشور اندونزی

bali

معنی لغوی جزیره «بالی» (Bali) در زبان محلی به معنای «بهشت گرمسیری» است و در کشور اندونزی قرار گرفته است. این جزیره زیبا که یکی از استان­های کشور اندونزی هم هست، به عنوان مقصد گردشگری در این کشور شناخته می‌شود. این مکان به خاطر سواحل زیبا، معابد، غارها و فرهنگش معروف است و آب‌وهوای عالی دارد که به شما کمک می‌کند از تعطیلات خود نهایت لذت را ببرید. به این جزیره بروید، استراحت کنید، در میان فرهنگ بومی پرسه بزنید و به خودتان روحیه‌ای تازه ببخشید. هرچند در تاریخ این جزیره یک حادثه تلخ تروریستی رخ داده است و حدود ۲۰۰ گردشگر کشته شدند، ولی با گذشت سالیان دراز از این حادثه، این جزیره ثبات و آرامش قبلی خود را به دست آورده و به راحتی می‌توانید در آن گردش کنید.

6- داهن داون در کشور کره جنوبی

daehan dawon

«داهن داون» (Daehan Dawon) بزرگ‌ترین و معروف‌ترین مزرعه چای سبز در استان «بوسآنگ» (Boseong) در کره جنوبی است. این مکان یک جاذبه گردشگری پرطرفدار محسوب می‌شود به طوری که شما می‌توانید از میان مزارع عبور کنید، همچنین در آنجا جنگل‌هایی پر از گیاه بامبو و درخت‌های بلند وجود دارد. اگر شما عاشق پیاده‌روی هستید، می‌توانید در دل این مزارع ساعت‌ها پرسه بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. گفته می‌شود این مزارع شیب‌های تندی دارند اما زحمت بالا رفتن از آن‌ها و منظره‌های زیبایی که به شما نشان می‌دهند، ارزش تمام این تلاش‌ها را دارد. یک نکته مهم دیگر هم خوردن «بستنی چای سبز» است که در گرمای شدید روحی تازه به شما خواهد بخشید.

5- مکونگ دلتا در کشور ویتنام

mekong delta

دلتای رودخانه «مکونگ» (Mekong) (دلتا در دانش جغرافیا زمینی است مثلثی شکل که از آبرفت رودخانه پدید آمده باشد. دلتا زمانی تشکیل می‌شود که مقدار رسوبی که به وسیله رودخانه به دریا می‌رسد، بیش از مقداری باشد که بر اثر جزر و مد، امواج و جریان‌های دریایی پراکنده می‌شود) در کشور «ویتنام» (Vietnam) حاصلخیزترین منطقه در کل این کشور است و نقش مهمی را در صنعت ماهیگیری، کشاورزی و حتی مبادلات تجاری در این منطقه ایفا می‌کند. این رودخانه زیبا از روزهای بسیار دور به عنوان راهی پرتردد برای مسافرت یا مسیر مبادله محصولات کشاورزی و تجاری استفاده می‌شده است. می‌توانید یک قایق کرایه کنید، سپس از هوا و صحنه‌های زیبای آن لذت ببرید. حتی می‌توانید در هر نقطه‌ای که خواستید از قایق پیاده شده و مجذوب زیبایی‌های معابد و طبیعت شگفت‌انگیز در طول مسیر خود شوید.

4- پوآ لیک در کشور نپال

boats on fewa lake in pokhara, nepal

دریاچه «پوا» یا «فوا» (Phewa or Fewa) دومین دریاچه بزرگ در کشور «نپال» (Nepal) است و بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین این کشور محسوب می‌شود. این مکان به دلیل موقعیت بی سرو و صدای آن کاملاً دیدنی است. مکان مذکور تنها ۲۸ کیلومتر دورتر از منطقه مشهور «آناپورا» (Annapurna) قرار دارد. همچنین، شما می‌توانید در طول این مسیر ۲۸ کیلومتری قایقرانی کنید و از انعکاس تصویر کوه‌های زیبایی مانند «ماچ هاپوچره» (Machhapuchhre)، «آناپورا» (Annapurna) و «دالاگیری» (Dhaulagiri) در آب رودخانه نهایت لذت را ببرید. این دریاچه همچنین یک جزیره کوچک دارد که معبدی در آن وجود دارد با نام «تال باراهی» (Taal Barahi) که یک بنای تاریخی و مذهبی مهم قلمداد می‌شود. همچنین می‌توانید از «بآدم» (Baidam) بازدید کنید، جایی که می‌توان شهر گردشگری «پخارا» (Pokhara) را دید.

3- بانا او در کشور فیلیپین

banaue

«بانا او» (Banaue) شهری کوچک در کشور «فیلیپین» (Philippines) است که به خاطر مناطق وسیعی از زمین‌های طبقه‌ای برنج معروف است. گفته می‌شود این مناطق حدود ۲ هزار سال قدمت دارند و اعتقاد بر این است که به وسیله اجداد فلیپینی‌ها و فقط با دست ایجاد شده‌اند. این زمین‌های طبقه‌ای تقریباً ۱۵۴۲ متر بالاتر از سطح دریا هستند و از گذشته تا به حال فقط برای کاشت برنج و سبزیجات، از آن‌ها استفاده می‌شود. به جز این زمین‌های کشاورزی، چیز بیشتری برای دیدن وجود ندارد، اما همین خودش کافی است تا شما مسیر خود را به آن طرف متمایل کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که به آنجا بروید و ایستاده مناظر را نگاه کنید و ابهت زیبای این مکان را به معنای واقعی درک کنید.

2- شیودانگون پاگودا در کشور مینمار (برمه)

shwedagon pagoda

معبد «شیودانگون پاگودام» (Shwedagon Pagoda) معبدی با ارتفاع  ۹۹ متر است که در بالای دره «سیگوتارا» (Singuttara) و در کشور «میانمار» (Myanmar) یا همان «برمه» (Burma) قرار دارد. نکته شگفت‌انگیز معبد «شیودانگون پاگودام» این است که تمام دیوارهای آن با طلا و جواهرات متنوع پوشیده شده که نور خورشید را منعکس می‌کنند و این موضوع زیبایی‌های این معبد را دوچندان می‌کند. گفته می‌شود که این معبد حدود ۲۶۰۰ سال قدمت دارد (هنوز بابت این تاریخ بحث زیادی در جریان است) به طوری که آن را قدیمی‌ترین معبد جهان معرفی می‌کنند. فارغ از اینکه این معبد قدیمی‌ترین هست یا خیر، باید به میانمار رفت و از تمام زیبایی‌ها و مناطق طبیعی اطراف آن لذت برد، کاری که بسیاری از گردشگران از سراسر جهان انجام می‌دهند.

1- جنگل‌های بامبو ساگانو در کشور ژاپن

sagano bamboo forest

«جنگل بامبو ساگانو» (Sagano Bamboo Forest) در حومه شهر «کیوتو» (Kyoto) پایتخت فرهنگ و سنت ژاپن واقع شده است. درختان بلندی در باد تکان می‌خورند و اشعه‌های آفتاب از میان آنها عبور می‌کنند که به شما منظره‌ای جادویی ارائه می‌دهد که هیچ وقت آن را فراموش نخواهید کرد. ویژگی مهم این جنگل نسبت به دیگر جنگل‌های بامبو در جهان، اندازه بزرگ آن است که برای ساعت‌ها می‌توانید در آن پرسه بزنید و البته به راحتی مسیر خود را گم کنید. ورود به پارک کاملاً رایگان است که همین موضوع باعث شده مردم بومی بیشتری برای بازدید به این جنگل بیایند، بنابراین سعی کنید از رفتن به آنجا در آخر هفته‌ها اجتناب کنید. صبح زود یا شب بهترین زمان برای رفتن به آنجا است و می‌توانید از لحظات تنهایی خود و جادوی طبیعت لذت ببرید. همچنین شما می‌توانید از معبد «تن ریو جی» (Tenryu-ji Temple) که یک اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است و در نزدیکی آنجا قرار دارد، بازدید کنید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBuzzle

علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
b1