موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول، سه موزه در یک موزه2
b1
خانه » ۵ موزه‌ی دیدنی در استانبول!

۵ موزه‌ی دیدنی در استانبول!

b3

استانبول شهری زیبا و دارای تاریخچه و فرهنگی غنی است. از کاخ‌های بزرگ و باشکوه گرفته تا مساجد و موزه‌های متعدد، جاذبه‌های گردشگری زیادی در این شهر انتظار گردشگران را می‌کشند. در این مقاله با پنج موزه‌ی برتر استانبول آشنا می‌شویم که گوشه‌ای از فرهنگ و تاریخ این کشور زیبا را به نمایش می‌گذارند. باعجیب‌ترین همراه باشید.

5- کاخ توپ‌قاپی (Topkapi)، بارگاه امپراتوری عثمانی

کاخ توپکاپی (topkapi)، بارگاه امپراتوری عثمانی1 کاخ توپکاپی (topkapi)، بارگاه امپراتوری عثمانی2

در قرن پانزدهم و نوزدهم میلادی، زمانی که این کاخ، مقر امپراتوری عثمانی بود، سلاطین و درباریان همه در این قصر زیبا زندگی می‌کردند. این قصر در سال ۱۴۵۳ به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. خزانه‌ی جواهرات و حرم‌سراهای خیره‌کننده، بیننده را با گوشه‌ای از زندگی سلاطین این امپراتوری آشنا می‌کند. در این موزه می‌توانید به علاوه‌ی ۴ حیاطی که در اطراف وجود دارند از حرمسراها نیز دیدن کنید. برای بازدید از این قصر و دیدن زیبایی و شکوه آن باید حداقل نصف روز وقت بگذارید و تک تک تالارها و اتاق‌های آن را ببینید.

ساعات کار و بازدید از این موزه:

از ماه نوامبر تا آوریل، روزهای چهارشنبه تا دوشنبه، از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد‌از‌ظهر

4- مسجد تاریخی و باشکوه ایاصوفیه

مسجد تاریخی و باشکوه ایاصوفیه2 مسجد تاریخی و باشکوه ایاصوفیه1

یکی از برجسته‌ترین و پر‌بازدید‌ترین موزه‌های جهان، ایاصوفیه است که مجموعه‌ی باشکوهی از تاریخ و هنر و معماری را گرد هم آورده است. این مکان قبل از فتح استانبول توسط سلطان محمد، مدت ۹۱۶ سال‌، کلیسا بود و سپس به مسجد تبدل شد. این مکان تاریخی در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شد و از آن تاریخ تا به حال پذیرای تعداد بی‌شماری از گردشگران از سراسر دنیا است. ستونی به نام ستون آرزو در این مکان وجود دارد که افراد با چرخاندن انگشت شستشان در حفره‌ی این ستون، آرزو می‌کنند. براساس افسانه‌ها، این ستون با قدرت فرشتگان متبرک شده است.

ساعات کار و بازدید از این موزه:

از ماه آوریل تا اکتبر، هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد‌از‌ظهر

3- آب‌انبار شگفت انگیز Basilica Cistern

آب‌انبار شگفت انگیز basilica cistern3 آب‌انبار شگفت انگیز basilica cistern2 آب‌انبار شگفت انگیز basilica cistern1 آب‌انبار شگفت انگیز basilica cistern4

یکی از شگفت‌انگیز‌ترین بناهای تاریخی استانبول، Basilica Cistern است که در نزدیکی ایاصوفیه قرار دارد. این مکان یک مخزن آب زیرزمینی وسیع است که گنجایشی معادل صدهزار تن آب دارد. این آب‌انبار ۳۳۶ ستون دارد که دو تای آن‌ها به شکل سر مدوسا (Medusa) طراحی شده‌اند. مدوسا یکی از گورگون‌ها (gorgons) یا موجودات افسانه‌ای در اساطیر یونانی است و برای حفاظت از این بنای ارزشمند در ستون‌های آن طراحی شده‌است. در این آب‌انبار، این فرصت را در اختیار خواهید داشت تا مانند سلاطین یا شاهزادگان ترک، لباس بپوشید و با پس‌زمینه‌ی شگفت‌انگیز این بنای با‌شکوه عکس بگیرید.

ساعات کارو بازدید از این موزه:

از ماه نوامبر تا آوریل، هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ و سی دقیقه بعد‌از‌ظهر

2- موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول، سه موزه در یک موزه

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول، سه موزه در یک موزه1 موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول، سه موزه در یک موزه2

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول که مجموعه‌ای از سه موزه است، در پارک Gülhane در نزدیکی کاخ توپ‌قاپی قرار دارد. این مجموعه متشکل از موزه‌ی باستان‌شناسی، موزه‌ی شرق باستان و موزه‌ی هنر اسلامی است. بیشتر از یک میلیون شیء تاریخی از سراسر دنیا در این مجموعه گردآوری شده‌اند که نمایانگر تمدن‌های پیشین هستند. این موزه در قرن نوزدهم و به منظور مدرن کردن امپراتوری عثمانی با غربی کردن ظاهر شهر، ساخته شد. وقت کافی را برای بازدید از این موزه اختصاص دهید چرا که چیزهای زیادی برای یادگرفتن و دیدن در این موزه وجود دارد.

ساعات بازگشایی و بازدید از این موزه:

از ماه آوریل تا اکتبر، هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر

1- کاخ دلمه‌باغچه (Dolmabahçe Palace)، بزرگ‌ترین کاخ ترکیه

کاخ دلمه‌باغچه (dolmabahçe palace)، بزرگ‌ترین کاخ ترکیه1

این کاخ در سال ۱۸۵۶ توسط سلطان عبدالمجید ساخته و به سه قسمت تقسیم شده‌است: تالار تشریفات، حرمسرای امپراتوری و ساختمان‌های دولتی. این کاخ زیبا که مشرف به تنگه‌ی بسفر (Bosphorus) است، لنگرگاه ناوگان عثمانی بوده است.

باغ‌های پادشاهی و کاخ‌های تابستانی کوچک، این منطقه را به مجموعه‌ای از قصرها تبدیل کرده‌اند. تاثیرات و نشانه‌هایی از فرهنگ غرب نیز در معماری و تزیینات این کاخ به وضوح دیده می‌شود. در سفر به ترکیه حتماً از این کاخ دیدنی و لوسترها و فواره‌های بی‌نظیر آن دیدن کنید. البته اگر نمی‌خواهید وقت‌تان را در صف‌های طویل تهیه‌ی بلیط تلف کنید، از قبل بلیط رزرو کنید.

ساعات کار و بازدید از این کاخ:

سه شنبه و چهارشنبه و جمعه تا یکشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعداز‌ظهر

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThe Culture Trip

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
هادی
هادی
۱۰ فروردین ۱۳۹۷ ۰۰:۴۳

خیلی خوب و جذاب است.

b1