jacobite
b1
خانه » ۱۱ سفر فوق‌العاده با قطار در دنیا!

۱۱ سفر فوق‌العاده با قطار در دنیا!

b3

لذت بردن از سفر همیشه رفتن از نقطه «آ» به نقطه «ب» نیست بلکه در بسیاری از موارد مهم‌تر از مبدا و مقصد، مناظری است که در طول مسیر خواهید دید. آیا تا کنون لذت بردن از مناظر اطراف را، در حالیکه سوار قطار بوده‌اید تجربه کرده‌اید؟ سفر‌های قطاری همچون یک نوستالژی‌، لذت گذشته‌ها را به سفرهای کنونی ما می‌دهند.

11- خط آهن سینک ترره در ایتالیا

Cinque terre Cinque terre city

پارک ملی سینک ترره (Cinque Terre) مجموعه‌ای از چندین روستا است که در میان شهر پیزا و جنوا قرار گرفته‌ و گستره‌ی زیبایی از سواحل ایتالیا به شمار می‌آید که در آثار جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. بهترین راه دیدن این منطقه استفاده از قطاری است که سوت‌زنان از بین دیواره‌های سنگی بلند عبور کرده و مناظر چشم‌نوازی را برای‌تان بهمراه دارد. اغلب رستوران‌های منطقه خانگی بوده و نمونه بارز مهمان‌نوازی ایتالیایی‌ها را در آنها خواهید دید.

10- خط آهن راکی در کانادا

Rocky

رشته کوه‌های راکی در غرب کانادا مناظر خارق‌العاده‌ای دارند که خط آهن راکی همچون ماری از بین دریاچه‌های یخچالی، جنگل و حیات‌ وحش آن می‌گذرد. مسیر قطار شرکت گردشگری راکی مانتینر (Rocky Mountaineer) در سفری دو روزه از شهر بنف (Banff) در آلبرتا شروع و با عبور از میان رشته کوه‌های راکی در شهر ونکوور به پایان می‌رسد.

9- قطار ترنز آلپاین در نیوزیلند

Tranzalpinetrain

قطار مسافربری ترنز آلپاین (TRANZALPINE) از شرکت کیوی ریل (KiwiRail) وعده‌ی دیدن زیباترین مسیر قطاری که تاکنون تجربه کرده‌اید را، به شما می‌‌دهد. البته با توجه به طبیعت غنی کشور نیوزیلند ادعای بی‌جایی نخواهد بود. سفر با این قطار حدود ۵ ساعت بوده و طولانی نیست. از کریس چرچ (Christchurch) شروع شده و در حالیکه از میان پارک ملی آرتور (Arthur's Pass National Park)در شهر گریموس (Greymouth) جنوب رشته کوه‌های آلپ عبور می کند، مناظر کوهستانی مه آلود خارق‌العاده‌ای را خواهید دید.

8- قطار پایکس پیک کلرادو در ایالات متحده

pikes peak colorado

خط آهن پایکس پیک کلرادو (PIKES PEAK COLORADO) شما را تا قله کوه می‌برد و نمای پر ستاره‌ی کوهستانی شهر کلرادو اسپرینگز از آنجا دیدنی است. در طول این سفر که تنها ۳ ساعت طول می‌کشد شاهد پوشش گیاهی و درختان کاج کهن سال و آبشار مینه‌هاها (minnehaha) خواهید بود. این خط آهن بلندترین ریل آمریکای شمالی بوده و به منظور تقویت گردشگری در این منطقه راه‌اندازی شده است.

7- خط آهن هیمالیایی دارجیلینگ در هند

darjeeling himalayan railways

این قطار شما را از جالپایگوری تا ارتفاع ۲۲۰۰ متری شهر دارجیلینگ (DARJEELING) می برد. این خط آهن به عنوان دومین خط آهن در آثار جهانی ثبت شده‌است. نمایی رویایی از شهر دارجلینگ، به‌همراه کوه کانچن‌چونگا (Kanchenjunga) و سایر قله‌های رشته‌کوه‌های هیمالیا در پس زمینه آن، تصویری است که بودن در این قطار برایتان به ارمغان می‌آورد.

6- خط آهن ماچو پیچو در پرو

hiram bingham inca

قطاری لوکس با نام هیرام بینگهام (Belmond Hiram Bingham) شما را تا بالای دره مقدس، جایی که دژ ماچو پیچو (MACHU PICCHU) در آنجا قرار گرفته، خواهد برد. این منطقه جزو آثار جهانی ثبت شده در یونسکو و شاهکاری از معماری کلاسیک و تمدن اینکاها (Inca) است.

5- قطار THE GHAN در استرالیا

the ghan

این قطار با نام قدیمی افغان اکسپرس، مسیر ۲۹۷۹ کیلومتری خود، از بندر داروین در قسمت شمالی تا ادلاید در قسمت جنوبی استرالیا را با عبور از وسط این کشور پهناور و با توقفی چهار ساعته در آلیس اسپرینگ، طی ۳ شب و ۴ روز می‌پیماید.

4- قطار گلسیر اکسپرس در سوئیس

glacier express

می‌توان گفت گلسیر اکسپرس (GLACIER EXPRESS) معروف‌ترین خط آهن دنیاست. این قطار مسیر خود را از زرمات (Zermatt) تا سنت موریتز (St. Moritz) در بین مناظر کوهستانی و دره‌های عمیق با عبور از ۹۱ تونل و ۲۹۱ پل زیبا طی می‌کند. هر لحظه‌ از سفر تصویر خارق‌العاده‌ایست از عظمت و شکوه کوه‌های آلپ که در مقابل آبی آسمان قد علم کرده‌اند.

3- قطار وست هایلند در اسکاتلند

jacobite

قطار وست هایلند (WEST HIGHLAND LINE) مختص علاقمندان داستان هری پاتر است. حتی اگر شما جزو آن دسته نیستید، بودن در این سفر جادویی می‌تواند شما را هم به یکی از علاقه‌مندان پر‌و‌پا‌قرص تبدیل کند. این قطار بخار تاریخی، جکوبایت (Jacobite) نامیده می‌شود. که از فورت ویلیام تا مالیج در سواحل غرب اسکاتلند ادامه دارد. از مهمترین جذابیت‌های این سفر عبور از پل ۲۱ قوسی گلنفینان که یادآور خاطره‌ی آن در فیلم هری‌پاتر با پس زمینه‌ی دریاچه‌ی شیل، است.

2- قطار چینگ‌-های تبت در چین

Qinghai

قطار چینگ-های تبت(QINGHAI-TIBET) به موشکی بر بام جهان شهرت یافته است. این خط آهن نشان بارزی از نهایت جاه‌طلبی و سرسختی بشر است. طول این خط آهن از شهر شینینگ در استان چینگ‌-های تا شهر لهاسا در منطقه خودمختار تبت، ۱۹۵۶‌کیلومتر است. عبور قطار از منطقه کوهستانی تانگولا (Tanggula Pass) با ارتفاع ۵۰۷۲ متری از سطح دریا، آن را به بلندترین خط آهن جهان تبدیل کرده‌است. مناظر بی‌نظیر تبت همچون کوه‌های کونلون‌(Kunlun)، تانگولا، دریاچه‌ی چینگ-های و رود توتو(Tuotuo) را در این سفر تجربه خواهید کرد که به‌راحتی نمی‌توانید زیبایی آنچه می‌بینید را توصیف کنید.

1- قطار اُرینت اکسپرس

Orient express

شرکت ارینت اکسپرس (THE ORIENT EXPRESS)در گذشته سفرهای لوکس با قطار، از پاریس تا استانبول داشته‌ که در مسیر خود با گذر از شهرهای استراسبورگ فرانسه - مونیخ آلمان - وین اتریش - بوداپست مجارستان، اتصال دهنده‌ی بهترین شهرهای جهان به حساب می‌آمد. ناگفته نماند این سفر در زمان خود از معروف‌ترین سفرها بوده که در کتاب‌ها و فیلم‌های تاریخی بسیاری به آن اشاره شده است. اما این شرکت چندین سال قبل تعطیل گردید و به جای آن شرکت ونیز-سیمپلون ارینت اکسپرس، در حال حاضر تنها ارائه دهنده‌ی سفر پاریس به استانبول است و چون بطور انحصاری ارائه کننده‌ی چنین سفریست قیمت بالایی هم دارد. اما اگر با قیمت بالای آن مشکلی ندارید توصیه می‌شود که هرگز این سفر رویایی را از دست ندهید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBuzzle

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1