cover
b1
خانه » ۱۰ تجربه فراموش‌نشدنی در استانبول!

۱۰ تجربه فراموش‌نشدنی در استانبول!

b3

استانبول یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین شهرهای تاریخی جهان است که جاذبه‌های گوناگونی مانند ساختمان‌ها، فروشگاه‌ها، پارک‌ها و عبادتگاه‌ها در این شهر وجود دارند. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر تاریخی را دارید، برای آشنایی با برترین جاذبه‌های گردشگری استانبول با عجیب‌ترین همراه شوید!

شهر استانبول پایتخت فرهنگی کشور ترکیه محسوب می‌شود که با دارابودن جاذبه‌های فراوان هر ساله میزبان تعداد بی‌شماری گردشگر از اقصی نقاط جهان است. از میان گزینه‌های مختلف برای گذران دلچسب اوقات سفر در این شهر زیبا، برخی از آن‌ها از اهمیت و ارزش بالایی برخوردارند و در طول اقامت در استانبول نباید فرصت را برای این تجربه‌های فراموش‌نشدنی از دست داد.

10- قصر توپکاپی (Topkapi)

topkapi palace topkapi palace1 topkapi palace2 topkapi palace3 topkapi palace4

این قصر پایگاه اصلی استقرار پادشاهان عثمانی و خانواده‌هایشان بوده است. سرای توپکاپی دارای بخش‌های مختلفی مانند حجره‌ها، حرم‌خانه و ... است و نحوه چیدمان، ستون‌ها، باغ‌های باشکوه و حمام آن نمونه بی‌نظیری از معماری اسلامی به شمار می‌رود. امروزه قصر توپکاپی به موزه تبدیل شده و پذیرای گردشگران و افراد علاقه‌مند به آشنایی با فرهنگ و تاریخ ترکیه است.

9- آب‌انبار سلطنتی

visit basilica cistern visit basilica cistern1 visit basilica cistern2stitched panorama

این آب‌انبار باستانی در قرن سوم یا چهارم پس از میلاد ساخته‌شده و اصلی‌ترین مخزن ذخیره آب شهر به شمار می‌آمده است. این بنای منحصربه‌فرد در قلب شهر و در فاصله ۱۵۰ متری از مسجد ایاصوفیه قرار دارد.

8- مسجد ایاصوفیه

hagia sophia hagia sophia2 hagia sophia1

مسجد ایاصوفیه، یکی از زیباترین اماکن مذهبی جهان و درعین‌حال یکی از شاهکارهای معماری است و قطعاً اصلی‌ترین جاذبه شهر استانبول نیز به شمار می‌رود. این بنا از ابتدای تأسیس در قرن ششم به ترتیب کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدوکس و سپس مسجد مسلمانان بوده است. البته این شاهکار معماری و تاریخی امروزه به موزه تبدیل شده‌است.

7- حمام ترک

relax in hammam relax in hammam1 kilic ali pasa hammam, karakoy, istanbul relax in hammam3

حمام ترک دارای شهرتی جهانی است. این سنت در طول قرن‌ها از نسلی به نسل دیگرمنتقل شده و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است. هدف اصلی این روش استحمام کسب آرامش است که با ارائه ماساژ به مشتریان انجام می‌شود.

6- پیاده‌روی در پارک امیرگان (Emirgan)

have a walk in the emirgan park have a walk in the emirgan park1 have a walk in the emirgan park2 have a walk in the emirgan park3 have a walk in the emirgan park4

پارکی تاریخی که شاهد کلیه وقایع مهم سیاسی قرن هفدهم بوده است. در دهه ۱۹۴۰ این منطقه وارد محدوده شهری شده و به پارکی زیبا با چشم‌اندازی سرسبز و بی‌نظیر، آبشارها و استخرها تبدیل شد. در صورت سفر به استانبول، فرصت پیاده‌روی در این طبیعت عالی و رمانتیک را از دست ندهید.

5- بازدید از موزه باستان‌شناسی استانبول

visit the istanbul archaeology museums visit the istanbul archaeology museums1 visit the istanbul archaeology museums2 visit the istanbul archaeology museums3

این موزه در نزدیکی قصر توپکاپی قرار دارد و دارای مجموعه بی‌نظیری از اشیای به جای مانده از دوران باستان است. از جمله یادگارهای ارزشمند موزه می‌توان به تابوت اسکندر مقدونی، اشیای سفالی و کاشی‌ها، تصاویر درب ایشتار بابل و سایر اشیای متعلق به یونان باستان، امپراطوری عثمانی و .... اشاره کرد.

4- خرید در بازار بزرگ

shop in the grand bazaar shop in the grand bazaar1 shop in the grand bazaar2 shop in the grand bazaar3

قدیمی‌ترین مرکز خرید در جهان که در سال ۱۴۵۵ تأسیس شده‌است! در بازار بزرگ استانبول در حدود ۳۰۰۰ مغازه وجود دارد و تقریباً روزانه ۴۰۰٫۰۰۰ نفر از آنجا بازدید می‌کنند. در این بازار اجناس خاصی مانند ادویه‌جات، چای، صنایع‌دستی، انواع روغن و هر آنچه که به ذهن خطور کند، در دسترس مشتریان قرار دارد.

3- قصر دلماباهچه (Dolmabahce)

dolmabahce palace1 dolmabahce palace2 dolmabahce palace3 dolmabahce palace4

این قصر یکی از مهم‌ترین مراکز دولتی امپراطوری عثمانی در سال‌های ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۲ بوده است. این قصر در قسمت اروپایی شهر استانبول قرار دارد و بزرگ‌ترین قصر در ترکیه محسوب می‌شود. ساختار این قصر ترکیبی از معماری اسلامی با سبک‌های معماری باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است.

2- مسجد سلیمانیه

süleymaniye mosque süleymaniye mosque1 süleymaniye mosque2

در سراسر کشور ترکیه مسجدها و عبادتگاه‌های متعددی وجود دارد و مسجد جامع سلیمانیه یکی از پرآوازه‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. این مسجد در فاصله سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ به دستور سلطان سلیمان اول توسط سینان، معمار معروف دوران عثمانی، ساخته‌شده‌است.

1- مسجد کبود

view the blue mosque view the blue mosque2 view the blue mosque3 view the blue mosque4

یکی دیگر از زیباترین مسجدهای شهر استانبول که در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار دارد و از لحاظ ظاهری و معماری نیز شباهت بسیاری به آن دارد. ویژگی بارز معماری این مسجد دارابودن شش مناره است. این مسجد در قرن هفدهم بنا شده و به هنگام عبور از دریا با قایق تماشای منظره منحصربه‌فرد آن را نباید از دست داد.

منبع فارسیکجارو


مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1