bryggen
b1
خانه » ۱۰ جاذبه گردشگری نروژ!

۱۰ جاذبه گردشگری نروژ!

b3

زمانی که اسم نروژ به گوشمان می‌خورد بلافاصله یاد جنگاوری وایکینگ‌ها و آبدره‌های زیبا و باشکوه این کشور می‌افتیم. اما این کشور علاوه بر این‌ها جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری مانند سواحل چشم‌نواز، کلیساهای چوبی و مسیرهای پیاده‌روی زیبا دارد. شهرهای قرون وسطایی با امکانات مدرن منتظر پذیرایی از شما هستند. در این لیست با ده جاذبهٔ گردشگری برتر نروژ آشنا می‌شویم.

10- شهر معدنی Roros

roros

این شهر چند قرن پیش مکانی برای استخراج مس بوده است. استخراج مس از قرن هفدهم در این شهر آغاز شد و بیشتر از ۳۰۰ سال یعنی تا سال ۱۹۷۷ ادامه داشت. این شهر در حدود ۲۰۰۰ خانهٔ چوبی دارد که با ظاهر اصلی خود حفظ شده‌اند و ظاهری قرون وسطایی به این منطقه بخشیده‌اند. زمین‌های کشاورزی، این محدودهٔ انجام عملیات استخراج را احاطه کرده‌است.

9- کلیسای چوبی Urnes

urnes stave church

این کلیسا، انواع مختلف معماری را با کلیسای قرون وسطایی در آمیخته است و بعد از ۹۰۰ سال همچنان پا بر جاست. آنچه که دربارهٔ این کلیسا جالب‌توجه است، موادی است که در ساخت آن به کار گرفته شده؛ استفاده از چوب به جای سنگ. این کلیسا که در ساحل غربی نروژ واقع شده، ترکیبی از سبک سلتیک، رومی و وایکینگی را در چوب به نمایش می‌گذارد. این کلیسا یکی از ۲۸ کلیسای چوبی نروژ و قدیمی‌ترین آنها است که در قرن دوازدهم ساخته شده‌است. اثری هنری که فرهنگ نورس قبل از مسیحیت را با مسیحیت قرون وسطایی پیوند می‌دهد.

8- آبشار ورینگفوسن (Voringfossen)

voringfossen

آبشار ورینگفوسن مشهورترین آبشار نروژ است که با ۱۸۰ متر ارتفاع در ردهٔ هشتادوسوم فهرست بلندترین آبشارهای نروژ قرار دارد. این آبشار که در درهٔ Mabodelen، بین اسلو (Oslo) و برگن (Bergen) واقع شده، ۲۰۰ سال است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. برای رسیدن به هتلی که در سال ۱۸۸۰ بر بالای آن ساخته شده، مهمانان باید ۱۵۰۰ پله را بالا بروند. یک نیروگاه برق آبی در بالای این آبشار احداث شده‌است.

7- کلیسای جامع Nidaros

historic cathedral in trondheim

زمانی که ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶ سرگرم حمله به بریتانای کبیر بود، وایکینگ‌ها مشغول ساخت کلیسای جامع Nidaros، در شهر تروندهایم (Trondheim) بودند. اکنون بعد از گذشت نزدیک به هزار سال، این کلیسا مهم‌ترین کلیسای نروژ و بزرگ‌ترین ساختمان قرون وسطایی اسکاندیناوی است. این بنا به افتخار الاف (Olav)، سردستهٔ وایکینگ‌ها که بعدها به پادشاهی رسید، ساخته شد. الاف در جنگی در سال ۱۰۳۰ در نزدیکی تروندهایم کشته شد و برادرزاده‌اش در سال ۱۰۶۶ ساخت این کلیسا را آغاز کرد. ساخت آن در سال ۱۰۹۰ به پایان رسید ولی گسترش آن تا سال ۱۳۰۰ به طول انجامید و بلافاصله به یک مقصد زیارتی در نروژ تبدیل شد.

6- نردکپ (Nordkapp)

north cape (nordkapp), norway

اگر می‌خواهید از دیدن خورشید در نیمه‌های شب لذت ببرید، نردکپ مقصد مناسبی برای سفر شما خواهد بود چرا که در این منطقه بین ۱۴ ماه مه تا ۲۹ جولای، خورشید غروب نمی‌کند. این منطقه شمالی‌ترین نقطهٔ اروپا است که با شبکهٔ جاده‌ای بین‌المللی در ارتباط است. نردکپ یک مقصد گردشگری تابستانی است که سالانه ۲۰۰۰۰۰ بازدیدکننده دارد. در سفر به نردکپ از دیدن منظره‌های چشم‌نواز و طوطی‌های دریایی در زیستگاه اصلی‌شان لذت خواهید برد.

5- یخچال طبیعی Jostedalsbreen

jostedalsbreen glacier

برای توصیف بزرگ‌ترین یخچال طبیعی اروپا همین دو کلمه کافی است؛ پوشیده از یخ و چشم‌نواز. این یخچال در جنوب نروژ و در پارک ملی Jostedalsbreen Glacier قرار دارد. شما در این منطقه اجازهٔ پیاده‌روی و اسکی روی یخ خواهید داشت اما باید توجه کنید که تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید تا هنگام انجام این فعالیت‌های ورزشی، خطری تهدیدتان نکند. بهتر است از تورهایی که برای این منظور در نظر گرفته شده، استفاده کنید.

4- موزهٔ کشتی وایکینگ‌ها

viking ship museum

قرن‌ها پیش از این، وایکینگ‌ها در دریاهای شمالی سفر می‌کردند و موجب ایجاد ترس و وحشت در اهالی مناطقی که قصد حمله به آنجا را داشتند، می‌شدند. امروزه گردشگران می‌توانند در موزهٔ اسلو برخی از کشتی‌های متعلق به وایکینگ‌ها و مربوط به قرن نهم را بازدید کنند. یکی از این کشتی‌ها، کشتی اوزبرگ است که در گورپشته‌ای در نزدیکی اوزبرگ یافت شده‌است. این موزه همچنین مجموعه‌ای از منسوجات، ابزارها، وسایل خانه و اشیایی که در مقبره‌های وایکینگ‌ها یافت شده‌است را به نمایش گذاشته‌است.

3- کلیسای چوبی Heddal

heddal stave church, norway

این کلیسا که بر طبق افسانه‌های محلی تنها در سه روز و توسط ۵ کشاورز و تماماً از چوب، ساخته شده، بزرگ‌ترین کلیسای چوبی نروژ است. پس از بازسازی و ترمیم‌هایی که در قرون ۱۹ و ۲۰ میلادی بر روی این بنا انجام شده، این کلیسا هم اکنون نیز برای انجام مراسم ازدواج و روزهای یکشنبه در ماه‌های تابستان، استفاده می‌شود. این کلیسا که در نوتودن (Notodden) قرار دارد به مریم باکره تقدیم شده‌است.

2- Bryggen

bryggen

این ساختمان‌های قدیمی و قایق‌های زیبا که در کنار دریا قرار گرفته‌اند و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارند، جلوهٔ بی‌نظیری به این منطقه داده‌اند. Bryggen که در نزدیکی برگن که برای مدت ۴۰۰ سال یک مرکز تجاری مهم در قرون وسطا و بخشی از پیمان هانزایی بود، قرار دارد. امروزه نیز بازرگانان می‌توانند از خرید و گشت‌وگذار در کوچه‌های آن لذت ببرند.

1- آبدرهٔ Geirangerfjord

geiranger fjord, norway

شاید مشهورترین جاذبه‌های گردشگری نروژ، آبدره‌ها باشند. زیباترین آنها Geirangerfjord است که در جنوب غربی نروژ و در نزدیکی شهر ساحلی السوند (Ålesund) واقع شده و نزدیک به ۱۵ کیلومتر طول دارد. این آبدره یک شگفتی طبیعی است که با صخره‌های بلند و باشکوه و کوه‌های سرسبزی به ارتفاع ۱۰۰۰ متر، احاطه شده‌است. آبشارهای زیبا و مزارع و چشم اندازهای بی‌نظیر، به زیبایی این منطقه افزوده‌است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTouropia

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1