cover
b1
خانه » ۷ شهر که تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار نگرفته‌اند!

۷ شهر که تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار نگرفته‌اند!

b3

ممکن است هنگامی که وارد یک شهر خارجی می‌شوید و با حیرت در خیابان‌های غریبه برای اولین بار پرسه می‌زنید، با خود بگویید: همه چیز عجیب است، هیچ چیز با عقل جور در نمی‌آید. شهرهایی در سرتاسر دنیا وجود دارند که ردپای فرهنگ غربی در آنها دیده می‌شود. جاهایی که در آنها در حال پیاده‌روی با فروشگاه‌هایی که متعلق به برندهای آشنا هستند روبه‌رو می‌شوید، حرف‌های مردم را می‌فهمید و می‌توانید راه خود را پیدا کنید. اما از سوی دیگر شهرهایی وجود دارند که در آنها هیچ چیز آشنا نیست. جایی که فرهنگ غرب هنوز به آن نفوذ نکرده است. جایی که حس غرب‌زدایی و گیج‌شدگی به حد اعلی خود می‌رسد. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید.

7- هاوانا، کوبا

cuba havana

شما هیچ‌یک از مغازه‌ها در هاوانا را نخواهید شناخت، چون در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسد که هیچ مغازه‌ای در هاوانا وجود ندارد. مخصوصاً در محدودهٔ قدیمی آن، جایی که پر از ساختمان‌های کولونی مانند و خیابان‌هایی است که در آنها گاری‌های قدیمی با تابلوهای میوه بر رویشان صف کشیده‌اند. مدتی طول می‌کشد تا بفهمید فروشگاه‌های محلی غذا در راهروهای لخت آنجا قرار دارند یا اینکه جوامع در حال رشدی پشت این نماهای قدیمی نهفته‌اند. هاوانا به ساز خود می‌رقصد، شما تنها باید با آن کوک شوید.

6- پیونگ‌یانگ، کرهٔ شمالی

north korea

متأسفانه برای نگارنده فرصت دیدار از مقر قدرت کیم جونگ اون فراهم نشده، اما این شهر، شهر شگفت‌انگیزی است. مکان‌های محدودی در دنیا وجود دارند که کاملاً از تأثیرات غرب مصون مانده‌اند. جایی که هیچ چیز آشنایی وجود ندارد و چیزی نیست که شما آن را به عنوان یک پدیدهٔ نرمال بشناسید. برای دیدن این دنیای ایزوله شده که هیچ ردپایی از غرب در آن وجود ندارد باید از پردهٔ آهنین مدرنی که آن را پنهان ساخته عبور کنید. مکان‌های توریستی سنتی محدودی در پیونگ‌یانگ وجود دارند که تنها حضور در آنجا به تنهایی می‌تواند جذاب باشد.

5- چیتاگونگ، بنگلادش

chittagong port

خیلی ساده می‌توانید این فریب را بخورید که توانسته‌اید چیتاگونگ را بشناسید. اینکه این شهر همانند هر شهر دیگری در یک شبه قاره است، اینکه می‌توانید مردمی را ببینید که انگلیسی صحبت می‌کنند، رستوران‌های امن آن، هتل‌های خوب آن، و اینکه به سادگی می‌توانید در شهر تردد کنید و مناظر آن را ببینید. اما شما کاملاً در اشتباهید. چیتاگونگ کاملاً یک دنیای دیگر است، مکانی پرهیاهو و توسعه نیافته که در آن هیچ چیز آنطور که انتظارش را دارید نخواهد بود. خود را آماده کنید.

4- لاپاز، بولیوی

la paz

هیچ شهری همانند لاپاز وجود ندارد. واقع در دره‌ای پرشیب در کوه‌های آند، با خیابان‌هایی که پر از زنانی است که با کلاه‌های لبه‌داری با نام «کولاس» و لباس‌های محلی رفت‌وآمد می‌کنند. اتوبوس‌های قدیمی با رنگ‌های درخشان که مدام بوق می‌زنند و دود خود را به هوای کوهستانی آنجا تزریق می‌کنند. با چرخ زدن در خیابان‌های آنجا مغازه‌های ابزار جادوگری یافت می‌کنید که در آنان جنین خشک‌شدهٔ ایلما به فروش می‌رسد. همینطور با اسباب‌های مکانیکال عجیب روبه‌رو خواهید شد و در انتها ممکن است از مغازه‌های متزلزل و رستوران‌هایی که غذاهایی کاملاً ناآشنا سرو می‌کنند، سر در بیاورید. علاوه بر تمام این موارد غریب، این واقعیت را هم درنظر بگیرید که شما در ارتفاع ۴۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارید و شاید حتی نفس کشیدن در این ارتفاع برایتان مشکل باشد. با دیدار از این شهر تجربه‌ای متفاوت در پیش خواهید داشت.

3- باکو، آذربایجان

baku

چیزهای کمی در باکو وجود دارد که برای شما آشنا خواهند بود. در آنجا یک فروشگاه بولگاری، یک فروشگاه گوچی و یک فروشگاه تام فورد وجود دارد. حتی با یک نمایندگی لامبورگینی هم روبه‌رو خواهید شد. اما جاهای دیگر شهر کمتر برایتان منطقی خواهد بود. خیابان‌ها مملو از ترافیک هستند. ساختمان‌ها در آن، ابتدا پاریزیَن، سپس انگلیسی، سپس فوق مدرن هستند و در انتها می‌توان ردیف‌های پی‌درپی آپارتمان‌های کمونیستی را در آن یافت کرد. آلودگی آن ممکن است شما را ناراحت کند و بی‌میل کند. مردم در خیابان‌ها خاویارهای بازارسیاه را می‌فروشند. شکاف طبقاتی بسیار عمیق است و در کل ممکن است به هیچ‌وجه نتوانید خودتان را در این وضعیت تثبیت کنید.

2- توکیو، ژاپن

tokyo japan

توکیو بسیار مدرن و پر زرق‌وبرق است و از غرب شدیداً تأثیر پذیرفته است. بااین‌حال این شهر کماکان شهر جداافتاده‌ای است. از چگونگی استفاده از خطوط مترو تا سفارش دادن غذا، موارد زیادی هستند تا یک بازدیدکنندهٔ تازه‌وارد را دچار سردرگمی بکنند. توکیو بسیار بزرگ و ناشناخته است و کماکان مردم آن سخت با غریبه‌ها خو می‌گیرند. با اینکه این شهر بسیار شلوغ و پرهیاهوست، کماکان می‌توانید در چایخانه‌های کوچک و بارها یک پناهگاه آرام برای خودتان دست‌وپا کنید. زمان زیادی طول خواهد کشید تا از توکیو سردربیاورید.

1- فاس، مراکش

fez

سر یک شتر واقعی که قبلاً زنده بوده، بر سر یک قلاب در مغازه است، زبان آن نیز به طرز ناراحت کننده‌ای به یک سمت آویزان است. این سر به این معناست که قصاب در این مغازه گوشت شتر می‌فروشد. در قسمت قدیمی شهر فاس مناظر غریبی یافت خواهید کرد. انتقال اجناس با خر و گاری صورت می‌پذیرد. ادویه‌ها بسیار تند هستند. تکه‌های بزرگ جگر و گوشت بر روی ماهیتابه‌های داغ جلز و ولز می‌کنند. بوی غلیظ دباغ‌خانه‌های چرم در فضا می‌پیچد. قرن‌های متمادی است که مردم با لباس‌های محلی در دخمه‌های تودرتو و شلوغ این شهر رفت‌وآمد می‌کنند. فاس تا جایی که ممکن است از فضای شهرهای مدرن به‌دور است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTraveller

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1