highgate cemetery
b1
خانه » ۱۰ مقصد معروف گردشگری سیاه در شهر لندن!

۱۰ مقصد معروف گردشگری سیاه در شهر لندن!

b3

شهر لندن از جمله مقاصد گردشگری پرطرفدار کشور انگلستان و چه بسی قارهٔ اروپا است که هر ساله میزبان گردشگران بی‌شماری از اقصی نقاط جهان است. در کنار صدها جاذبهٔ تاریخی چشم‌نواز، این شهر تاریخچه‌ای تلخ و ناخوشایند هم دارد که در شماری از مقاصد گردشگری این کشور نمود یافته و قلمروی گردشگری سیاه را رونق بخشیده است. این بار با مرور ده مقصد گردشگری سیاه این شهر همراه شما خواهیم بود.

عجیب‎ترین در قالب مجموعه مطالب جدید «گردشگری سیاه»، شما را به بازدیدی متفاوت دعوت می‌کند؛ بازدید از دنیایی تیره و تار و آمیخته با بوی مرگ و میر. در این گشت‌وگذار، هدف آن است که با بزرگنمایی فصول سیاه تاریخ بشر و نمایش تلخ درد و رنج همنوع، به انسان گوشزد شود که می‌بایست به هر شکل ممکن از تکرار حوادثی از این دست جلوگیری کند.

شهر لندن اغلب هوایی گرفته و بارانی دارد، اما در کنار این وضعیت آب و هوایی، این شهر با تاریکی نیز آشنایی دیرینه دارد. بخشی از این ماجرا به پایتخت بودن این شهر باز می‌گردد، چرا که در طول قرن‌ها لندن جمیعت زیادی به خود دیده است، مردمانی که لزوماً همگی نیک‌سرشت و خوش‌طینت نبوده‌اند و همین مسئله نیز باعث شده است که این شهر جنایات فجیعی به خود ببیند. به همین خاطر لندن از پتانسیل خوبی برای گشت‌وگذار در عالم گردشگری سیاه برخوردار است.

در ادامه با فهرست شماری از این مقاصد محبوب و پرطرفدار همراه شما خواهیم بود. البته این فهرست تنها بخشی از مقاصد سیاه گردشگری این شهر را در برگرفته است، در حالی که لندن شاید صدها مکان وحشتناک دیگر هم دارد که زیر ابرهای تیره و تار آسمان این شهر دلگیر، از نظر پنهان شده‌اند. مقاصدی که در فرصتی دیگر به بازدیدشان رفته و آنها را نیز به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

10- برج لندن

tower of london with poppies

بی‌شک برج لندن را باید یکی از بزرگ‌ترین و در عین حال تأثیرگذارترین بناهای قدیمی این شهر دانست که جایگاهی خاص و باشکوه را در تاریخ این شهر به خود اختصاص داده است. این برج که به عنوان کاخ و قلعه و استحکامات دفاعی ساخته شد، زمانی در نقش یک زندان، میزبان شخصیت‌های معروفی همچون «آن بولین» (Ann Boleyn) دومین همسر هنری هشتم، سرباز معروف و یکی از برنامه‌ریزان توطئهٔ انفجار پارلمان بریتانیا «گای فاکس» (Guy Fawkes) و خویشاوند بیمار «ریچارد سوم» بوده است.

از سوی دیگر این بنا زمانی به عنوان محل نمایش و نگهداری حیواناتی همچون شیر، ببر، میمون و فیل مورد استفاده بود. حیواناتی که از کشورهای دیگر به انگلستان آورده می‌شدند، آن هم زمانی که استعمار انگلستان در طی دست‌اندازی‌های متعدد خود به سرزمین‌های دیگر، اموال دیگر کشورها را غارت کرده و به عنوان سوغات به انگلستان منتقل می‌کرد. نزدیک‌ترین ایستگاه زیرزمینی به این مکان «تاور هیل» (Tower Hill) نام دارد.

9- تور گردشگری قاتل معروف جک درنده (Jack the Ripper)

jack the ripper tour 5 e1389638275630

داستان قاتلان معروف و محبوبیت آنها در دنیای گردشگری سیاه آن قدرها هم عجیب و غیر منتظره نیست، جک قاتل نیز از این قاعده مستنثی نبوده و در همین راستا شهرتی به هم زده است. هر کسی که در اطراف ناحیهٔ «وایت‌چپل» (Whitechapel) و مناطق اطراف آن زندگی می‌کند، قادر است چیزهای جالبی در مورد این تور گردشی متفاوت تعریف کند. داستانی از خوی اهریمنی مردی که زنانی شب‌گرد را یکی بعد از دیگری به طرزی دلخراش و وحشیانه به قتل می‌رساند. سبعیتی که او در این کشتار به خرج می‌داد، باعث شد که او را با نام «جک درنده» بشناسند.

در قالب این تور، بازدیدکنندگان شب هنگام به بازدید مکان‌هایی می‌روند که این قاتل بی‌رحم جنایت‌های خود را در آنجا مرتکب شده بود و با نحوهٔ قتل هر یک از قربانیان و شیوه‌های استفاده شده توسط قاتل آشنا می‌شوند. البته باز هم کاملاً برای ما مشخص نیست که چه چیز یک قاتل بی‌رحم که قربانیان جوان خود را سلاخی می‌کرد تا این اندازه برای مردم و گردشگران جالب توجه است، اما رونق این تور گردشگری نشان می‌دهد که ظاهراً هنوز هم چیزهای زیادی برای متعجب شدن وجود دارد. هنرپیشهٔ معروف «جانی دپ» در فیلمی با عنوان «از جهنم» (From Hell) در نقش یک مأمور پلیس به بررسی این جنایت‌ها پرداخت که تماشای آن برای آشنایی بیشتر با این قاتل معروف خالی از لطف نخواهد بود.

دو ایستگاه «الگیت ایست» (Aldgate East) و «وایت‌چپل»، نزدیک‌ترین ایستگاه‌های متروی زیر زمینی به این محل هستند.

8- موزهٔ آسیب‌شناسی بارت (Bart’s Pathology Museum)

bart’s pathology museum

در شهر لندن تعداد اندکی موزه جالب توجه وجود دارد که با نمایش قسمت‌های مختلف بدن، اسکلت و اجساد مردگان پر شده است. دو عدد از این موزه‌ها مختص پاتولوژی انسانی است. یکی از این دو «موزه آسیب‌شناسی بارت» است و دیگری «موزه هانترین» (Hunterian Museum) نام دارد، یکی دیگر از این موزه‌ها تنها به نمایش حیوانات اختصاص داشته و با نام «موزه بزرگ جانورشناسی» (Grant museum Zology) شناخته می‌شود.

موزه آسیب‌شناسی بارت در واقع مکانی جالب است که شاید بتوان هم گردشگری سیاه و هم گردشگری وحشت را یک جا به تماشا نشست. این موزه شامل نمونه‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به اسکلت دوقلوهای به‌هم‌چسبیده، جمجمهٔ جان بلینگهام (John Bellingham)، کسی که عامل ترور وزیر امور خارجه انگلستان «اسپنسر پرسیوال» (Spencer Perceval) بود اشاره کرد.

دروازه‌ای که بازدیدکنندگان برای ورود به موزه از آن عبور می‌کنند با لوحی آذین بسته شده است. لوحی که یادبودی است بر مرگ «ویلیام والاس» (William Wallace)، آزادی‌خواه و استقلال‌طلب معروف اسکاتلندی که جان خود را بر سر اعتقاداتش از دست داد و به همین مناسبت به نام «شجاع دل» (BraveHeart) شناخته می‌شود. این لوح با پرچم اسکاتلند مزین شده است. والاس درست در نزدیکی همین محل مورد شکنجه قرار گرفت و در نهایت سرش از بدن جدا شد. «مل گیبسون» کارگردان و هنرپیشه معروف هالیوودی در قالب فیلمی به همین نام، داستان زندگی و مرگ ویلیام والاس را به زیبایی به تصویر کشیده است.

البته خون ویلیام والاس تنها خونی نبود که در این مکان بر زمین ریخته شد، بسیاری دیگر نیز درست در همین جا با سرانجام خود روبه‌رو شدند. از سوی دیگر این مکان در نزدیکی «بازار اسمیت‌فیلد» (Smithfield) واقع شده است، مکانی معروف که شاهد سوزانده شدن افراد مرتد بود.

دیگر موزهٔ معروف یعنی «هانترین» نیز از وضعیتی مشابه برخوردار است. البته این جا کمی حال و هوای حاکم تغییر کرده و به سمت عالم طب و پزشکی سوق پیدا کرده است. اما این موزه هم دارای نمونه‌های جالب توجه بسیاری است که از جمله باید اسکلت‌های غول‌مانند و یا کوچک اشاره کرد. اینجا هم شاهد حجمی وسیعی از جنین‌های ناقص‌الخلقه هستیم که بازدید از آنها به ویژه برای کودکان و افراد نازک‌نارنجی و رقیق‌القلب ناخوشایند و نامناسب به نظر می‌رسد. در نهایت موزه بزرگ جانورشناسی نیز به نمونه‌های معروف خود می‌نازد که در میان شیشه‌های بزرگ نگهداری می‌شوند و شاید معروف‌ترین آنها نمونه‌های مربوط به موش کور باشد. همچنین مارمولک و ظرفی پر شده با اعضای کوچک قلمروی حیوانات از این جمله‌اند.

ایستگاه‌های زیرزمینی نزدیک موزه بارت شامل «باربیکن» (Barbican)، «فارینگتون» (Farrington) و «سنت پاول» (St Paul) است.

7- پیکر جرمی بنتام (Jeremy Bentham)

bentham

«جرمی بنتام» فیلسوف، حقوقدان و اطلاح‌طلب اجتماعی معروف انگلیسی است، فردی که او را به عنوان پدر سودمندگرایی مدرن و نیز عامل خوش‌یمنی دانشگاه لندن می‌دانند. بنا بر وصیت او، پس از مرگ، بدنش را درون کابینی قرار داده و در معرض دید عموم قرار دادند. اقدامی که به موجب آن در واقع هیچ‌کس نمی‌تواند او را فراموش کند. البته بعدها یک سر مومی جایگزین سر اصلی او شد، چرا که سر او توسط دانشجویان کالج دزدیده شد.

نزدیک‌ترین ایستگاه به این مکان «وارن استریت» (Warren Street) نام دارد.

6- گورستان کراس بونز، ساوت‌وارک (Southwark)

cross bones 19

این گورستان نتیجهٔ تلاش‌های مردی است که می‌خواست خاطره هزاران انسان بی‌کس‌وکار و بی‌خانمان را گرامی بدارد. افرادی که بدون برگزاری مراسم مذهبی و درخواست آمرزش به خاک سپرده شدند. اینجا بازدیدکنندگان شاهد دروازه‌های متعددی هستند که با پاپیون‌های رنگی، بدلیجات کوچک و یادداشت‌های دلسوزانه و ترحم برانگیز آذین بسته شده‌اند.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، «ساوت‌وارک» (Southwark)، «بارو» (Borough) و «لاندن بریج» (London Bridge) است.

5- گورستان های‌گیت (High Gate)

highgate cemetery

این گورستان، مدفن شخصیت‌های معروفی است که دوست‌داران فراوانی دارند. پاریس به گورستان معروف خود“Pere Lachise” می‌بالد که آرامگاه ابدی افرادی همچون اسکار وایلد (Oscar Wilde) نویسندهٔ معروف ایرلندی، خوانندهٔ معروف «ادیث پیاف» (Edith Piaf) و جیم موریسون (Jim Morrison) است. گورستان «های‌گیت» لندن نیز آخرین آرامگاه شخصیت‌های معروفی همچون «کارل ماکس» (Karl Marx)، «جرج الیوت» (George Eliot) و «داگلاس آدامز» (Gouglas Adams) است.

البته اگر بازدیدکنندگان مایل به بازدید از مدفن دیگر شخصیت‌های معروف لندنی نیز باشند، بد نیست سری هم به گورستان «بون‌هیل» (Bone Hill) بزنند جایی که «دنیل دفو» (Daniel Defo)، «جان بانیان» (John Bunyan) و «ویلیام به لیک» (William Blake) به خاک سپرده شدند.

نزدیک‌ترین ایستگاه متروی لندن به این نقطه «الد استریت» (Old Street Tube) نام دارد، اما دو ایستگاه «شوردیچ های استریت» (Shoreditch High Street) و ایستگاه «خیابان لیورپول» هم در همان حوالی واقع شده‌اند. اما بهترین ایستگاه برای سفر به گورستان‌های گیت «آرچ وی» (Archway) نام دارد.

4- سنت مارتین در «فیلد کریپت کَفِی» (Fields Crypt Café)

st martins e1413746193531

بهتر است در همان ابتدا به این نکته اشاره کنیم که این کافه جایی است دنج و راحت که بی‌شک روشنی را به این مقاصد گردشگری تیره‌وتار هدیه می‌کند. همچنین برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که سری به مقاصد اشاره شده در این فهرست زده‌اند، این کافه جایی مناسب برای صرف چای و شیرینی و زدودن خستگی از جسم و روح است. کف این کافه با مخلوطی از سنگ‌های پیاده‌رو و سنگ مقابر تزئین شده است، به علاوه سقف این کافه نیز شبیه به طاق‌های رومی است. در یک گوشهٔ کافه مسیری تعبیه شده است که می‌توان حین گذر از آن به تماشای سنگ‌قبرهای افراد سرشناس نشست. از جمله لوحی که یاد «جان هانتر» (John Hunter) مؤسس «موزه هانترین» را گرامی داشته و متعلق به همان زمان تدفین او است.

بهترین مسیر برای رسیدن به این کافه از ایستگاه «کاونت گاردن» (Covent Garden)، «چرینگ کراس» (Charing Cross) و «لیسستر اسکوئر» (Leicester Square) عبور می‌کند.

3- موزه بیمارستان لندن (London Hospital Museum)

london hospital museum

بازدیدکنندگان این موزه البته قادر به بازدید از نمونه‌های اصلی اسکلت افراد مشهوری همچون «جان (جوزف) مریک» (John Merrick) یا همان «مرد فیل نمای» معروف نیستند، اما در مقابل شاهد یک نمایش قابل تقدیر از او و دکتری خواهند بود که او را از زندگی در فروشگاهی در پایین همین خیابان و نزدیک به ایستگاه وایت چپل نجات داد. برای همذات‌پنداریِ بهتر، یک اسکلت مصنوعی با قد و اندازه اصلی ساخته شده است که کلاه و لباس‌های او را به تن دارد. در این مجموعه همچنین چاقویی قرار داده شده که ممکن است «جک قاتل» برای کشتن قربانیان خود از آن استفاده کرده باشد.

باز هم ایستگاه «وایت چپل» بهترین راه برای رسیدن به این موزه است. البته بهتر است گردشگران نقشه این منطقه را با خود داشته باشند چرا که خیابان‌های قسمت پشتی بیمارستان شبیه به یک مارپیچ بزرگ است. از سوی دیگر آنها باید به دنبال یک کلیسا باشند، چرا که موزه در واقع داخل سردابه کلیسا واقع شده است.

2- Tyburn Tree

tyburn tree plaque

در یک محل کوچک و کم‌ترافیک، یک صفحهٔ فلزی نصب شده که علامت محلی است که روزگاری مرگ‌ومیر زیادی به چشم دیده است. در واقع این جا بیش از هر نقطه دیگر انگلستان شاهد به دار آویخته شدن مردم بوده است. جایی که بدن «الیور کرامول» (Oliver Cromwell) پس از مرگ در آنجا آویخته شد.

در مسیر خود به «هاید پارک» (Hyde Park) به این نقطه خواهید رسید و ایستگاه «ماربل آرک» (Marble Arch) بهترین گزیته برای سفر به این نقطه است.

1- یادبود آتش‌سوزی بزرگ لندن

the monument to the great fire of london

این علامت یادبود نقطه‌ای است در نزدیکی جایی که آتش‌سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶ از نانوایی در همان نزدیکی آغاز شد. اینجا نقطه پایانی تور گردشگری ما است و بهترین راه برای رسیدن به آن ایستگاه «مانیومنت» (Monument) است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Darkly

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
b1