abraham lake
b1
خانه » ۱۳ تا از مکان‌هایی که قبل از مرگ در کانادا باید دید!

۱۳ تا از مکان‌هایی که قبل از مرگ در کانادا باید دید!

b3

کانادا دومین کشور بزرگ جهان و مستقر در شمال قاره آمریکا است. این کشور برای خارجی‌ها بیشتر به سبب وجود موقعیت‌های اقتصادی و تحصیلی و مهاجرتی مناسب مورد توجه است؛ ولی طبیعت زیبای این کشور آن‌طور که باید، برای مردم دیگر کشورها معرفی نشده‌است. در ادامه همراه عجیب‌ترین باشید تا خارق‌العاده‌ترین مکان‌های دیدنی کانادا را به شما معرفی کنیم.

13- دریاچه جادویی آبراهام

abraham lake

آبراهام یک دریاچه مصنوعی واقع در نزدیکی ایالت «آلبرتا» کاناداست که هر زمستان آب آن یخ می‌زند و یک پوشش یخی، سطح آن را می‌پوشاند و زیر این سطح، ستون‌های سفیدی ایجاد می‌شود که متشکل از حباب‌های یخ زده‌ای است که از عمق به سطح گسترش یافته است.

دریاچه آبراهام یکی از زیباترین مناظر را در زمستان دارد. این دریاچه در زمستان به دریاچه حباب‌ها شناخته می‌شود چراکه با یخ بستن سطح آب، دیگر راهی برای خروج گازهایی که گیاهان کف دریاچه ایجاد می‌کنند نیست و آن‌ها قبل از رسیدن به سطح آب، یخ می‌زنند و همین باعث شده‌است که سطح زیرین این دریاچه تماما از حباب‌های یخ زده پر شده باشد. دریاچه آبراهام قدیمی‌ترین و همچنین عمیق‌ترین دریاچه دنیا است. محققان سن آن را ۲۵ میلیون سال و همچنین عمقش را نیز به ۷۴۴ متر تخمین می‌زنند.

این پدیده عجیب و طبیعی یک مکان جادویی را به وجود آورده و بسیاری از گردشگران را جذب خود کرده است؛ اما این مجسمه‌های طبیعی با این که جذاب هستند بسیار خطرناک و قابل اشتعال نیز هستند. درواقع این لوله‌ها از گاز متان اعماق آب پر شده‌اند که از تجزیه مواد آلی مانند بقایای گیاهان یا جسد حیوانات ساطع‌شده به وجود آمده است و با حفر کردن یکی از این ستون‌ها و روشن کردن کبریت، شعله از درون آن بیرون می‌زند.

12- خلیج فاندی

bay of fundy

خلیج «فاندی» که در بخش ساحل آتلانتیک کانادا واقع شده، بیشتر به خاطر جزر و مدهایش به شهرت رسیده است. به اعتقاد گروهی نام فاندی تغییر شکل یافته لغت «فن دو» به معنای شکاف است، اما گروهی می‌گویند اشاره به لغت پرتغالی فوندو به معنای قیف است که شاید به دلیل شکل این خلیج باشد. به دلیل ساختار و شکل ویژه این خلیج اختلاف سطح آب بین جزر و مد می‌تواند تا ۱۶ متر باشد.

یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای این جزر و مد، صخره‌های «هوپ ول» است. این صخره‌ها که خود توسط امواج جزر و مدی شکل گرفته‌اند، تعدادی برج سنگی هستند که به‌وسیله درختان پوشیده شده‌اند. پایه این اشکال صخره مانند در طی روز دو مرتبه توسط آب پوشیده شده و زمین آن هنگامی‌که آب عقب می‌نشیند قابل مشاهده است.

نام خلیج فاندی در کتاب رکوردهای گینس به‌عنوان پر جزر و مدترین خلیج دنیا ثبت شده‌است. البته این تنها دلیل حضور گردشگران در آن نیست؛ این خلیج مناظر بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی نیز دارد و می‌توانید در ساحل آن پرواز پرنده‌ها را مشاهده کنید.

11- پارک ملی جَسپر

jasper national park

پارک ملی جسپر (Jasper) بزرگ‌ترین پارک ملی درون رشته‌کوه‌های کانادا است که مساحتی حدود ۱۰۸۷۸ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. این پارک در ایالت آلبرتا واقع در شمال غرب شهر «ادمونتون» مستقر شده‌است. این ناحیه شامل یخچال‌های سرزمین‌های یخی کلمبیا، رودهای آب‌گرم، دریاچه‌ها، آبشارها و کوه‌های فراوانی است. حیواناتی مانند انواع گوزن‌های آمریکای شمالی، آهوی کوهی، آهوی دم سفید، بز کوهی، گوسفند کوهی آمریکای شمالی، خرس خاکستری، سگ آبی، خرگوش بی دم کوهستانی، موش خرمای سفید، گرگ خاکستری و شیر کوهی حیات‌وحش این ناحیه را تشکیل می‌دهند.

پارک جاسپر به‌افتخار جاسپر هاوز (Jasper Hawes) به این اسم نامیده شد که در این منطقه از کشور برای کمپانی تجاری شمال غربی مشغول به‌کار بود؛ ولی قبل از آن با نام فیتژو (Fitzhugh) شناخته می‌شد. در ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۰۷ این پارک به‌عنوان پارک جنگلی جاسپر افتتاح شد و در سال ۱۹۳۰ پس از قبول «قوانین حمایت از حیات‌وحش کانادا» توانست به لقب پارک ملی دست یابد. در سال ۱۹۸۴ به همراه سایر پارک‌های ملی و ایالتی که پارک کوهستانی رشته‌کوه کانادا را تشکیل می‌دهند، از سوی یونسکو به‌عنوان میراث جهانی شناخته‌شد. زیبایی خارق‌العاده این منطقه در فصل پاییز و با تغییر رنگ برگ‌های درختان بیشتر نمایان می‌شود.

10- جزیره هایدا گوای

queen charlotte islandshaida gwaii

مجمع‌الجزایر «هایدا گوای» در شمال بریتیش کلمبیا، در فهرست «بیست مکان دنیا که باید حتماً آنها را دید» قرارگرفته است. این فهرست را مجله نشنال‌جئوگرافیک برای سال ۲۰۱۵ ارائه داده است. ارنی گلدستون یکی از اهالی این منطقه که در عرصه حفظ میراث آن هم فعالیت می‌کند، در این خصوص به نشنال‌جئوگرافیک گفته است:

«سکوت اینجا باعث می‌شود حس شنوایی‌تان را بیشتر به‌کار بگیرید. صدای آب که روی ساحل می‌دود را می‌شنوید، همین‌طور صدای عقاب‌ها و پرندگان آوازه‌خوان جنگل را.»

مجمع‌الجزایر هایدا گوایی بانام جزایر «کویین شارلوت» هم شناخته می‌شود. این جزایر از خاک اصلی بریتیش کلمبیا جدا هستند. این مجمع‌الجزایر از دو جزیره بزرگ‌تر «گراهام» در شمال و جزیره کوچک‌تر «مورزبی» در جنوب تشکیل‌شده و ۱۵۰ جزایر کوچک دیگر هم بین آن‌ها واقع شده‌اند. باستان‌شناسان می‌گویند به احتمال قوی اولین انسان‌هایی که به قاره آمریکا رسیدند، از طریق تنگه «برینگ» به هایدا گوایی آمدند و آنجا ساکن شدند. محققان با وسایل روبوتیک زیردریایی مشغول یافتن شواهد بیشتر در این خصوص هستند و احتمال می‌دهند سابقه سکونت در این منطقه به ۱۴ هزار سال پیش برگردد.

9- پارک ملی بَنف

banff national park lake louise

پارک ملی «بَنف» نام قدیمی‌ترین پارک ملی در کشور کانادا است. این پارک ملی با وسعتی در حدود ۶ هزار و ۶۴۱ کیلومتر مربع در میان رشته‌کوه راکی در نزدیکی شهر بنف در ایالت آلبرتا واقع شده‌است. عواملی از جمله وجود یخچال‌های طبیعی، دشت‌های یخی و جنگل‌های مخروطی و مناظر زیبا باعث شده تا این پارک هرساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر جهان باشد.

در ابتدا تنها وسیله برای رفت‌وآمد به این پارک راه‌آهن کانادا بود که اوایل باعث جذب گردشگران به این پارک می‌شد اما در اوایل قرن بیستم در این پارک شروع به جاده‌سازی شد. از این جاده‌ها تا سال ۱۹۶۰ که پارک به‌طور کامل افتتاح شد استفاده نشد. بعد از بازگشایی پارک اعلام شد که پارک ملی بنف در طول سال بازدیدکننده می‌پذیرد، به همین دلیل تعداد زیادی گردشگر به سمت این پارک روانه شد به‌طوری‌که در سال ۱۹۹۰ بیش از ۵ میلیون گردشگر از این پارک دیدن کردند. پارک ملی بنف به‌عنوان یکی از پربازدید ترین پارک‌های ملی جهان شناخته می‌شود.

8- آبشار نیاگارا

آبشارنیگارا

آبشارهای نیاگارا به مجموعه سه آبشار گفته می‌شود که در مرز آمریکا و کانادا در استان «انتاریو» از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا جای دارد. این آبشارها در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارند.

این آبشارها از بزرگ به کوچک به ترتیب عبارتند از: آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس. آبشار نعل اسب در بخش کانادایی و آبشار آمریکایی در بخش آمریکایی جای دارند که به‌وسیله جزیره «گوت» از هم جداشده‌اند. آبشار کوچک‌تر یا همان نقاب عروس هم در سوی آمریکایی این مجموعه آبشار است. مرز بین‌المللی دو کشور در اصل از سال ۱۸۱۹ از میان آبشار نعل اسبی می‌گذرد اما این مرز به دلیل فرسایش زمین و ساخت‌وسازها مورد مناقشه است.

این آبشار بر روی رود نیاگارا جای دارد و آب دریاچه ««ایری» را زهکشی می‌کند و به دریاچه انتاریو می‌ریزد. این آبشارها روی‌هم رفته بالاترین سرعت جریان در میان تمام آبشارهای جهان را دارند و بلندی هرکدامشان بیش از ۵۰ متر است. آبشار نعل اسبی با توجه به ارتفاع سقوط آب و شدت جریان، قوی‌ترین آبشار در آمریکای شمالی است.

7- پل معلق کاپیلانو

capilano suspension bridge

پل معلق «کاپیلانو» یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های توریستی بریتیش کلمبیا در ونکوور است. دلیل آن نیز بسیار ساده است؛ زیرا دیدنی‌های فراوان و فعالیت‌های زیادی برای انجام دارد. در فاصله کمی دورتر از شلوغی‌های ونکوور، خواهید توانست در مخلوطی از ماجراجویی، تاریخ کهن و فرهنگی که این پل در خود جای‌داده غرق شوید و زندگانی مردم این منطقه را با تمام وجود حس نمایید.
این پل معلق که اولین بار در سال ۱۸۸۹ ساخته شده، ۱۳۷ متر طول دارد و در فاصله ۷۰ متری از سطح رودخانه کاپیلانو قرار گرفته است. از آن زمان تاکنون حدود ۱۲۰ مترمربع دیگر به این پارک اضافه شده‌است. پیاده‌روی روی صخره‌ها از جدیدترین فعالیت‌هایی است که در اینجا انجام می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند از روی مسیری بسیار باریک که بر روی دره کاپیلانو ساخته شده صخره‌نوردی کنند.

اگر وارد این پارک شوید، با گذشتن از ۳ پرتگاه و ۷ پل معلق به ارتفاع ۳۰ متری بالاتر از جنگل‌ها خواهید رسید و همانند پرنده کوچکی در برابر منظره‌ای عظیم از جنگل‌های بارانی قرار خواهید گرفت.

6- رودخانه وسترن بروک

western brook pond

رودخانه «وسترن بروک» به طول ۱۵ کیلومتر واقع در پارک ملی «گروس مورس» یک شاهکار طبیعی محسوب می‌شود. گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در کنار این رود، به‌خودی‌خود می‌توانند نظر هر گردشگری را به خود جذب کنند؛ حال این زیبایی را با آبی زلال و روان ادغام کنید تا یکی از بهترین مناظر کل عمرتان را ببینید. البته رسیدن به این مکان هم خود چالشی به شمار می‌رود و از نزدیک‌ترین اقامتگاه تا لب رودخانه، چیزی حدود به ۳ ساعت پیاده‌روی لازم است.

5- ساحل کاوندیش

cavendish beach

جزیره «شاهزاده اِدوارد» خانه زیباترین مکان‌های بکر و دست‌نخورده در کانادا است. یکی از بهترین مناطق این جزیره ساحل «کاوندیش» است. این ساحل به خانه درختان بلند و صخره‌های بزرگ شهرت دارد. آب این ساحل برای ماهیگیری و انواع ورزش‌های آبی مخصوصاً موج‌سواری عالی است.

4- جاده دامستر

dempster highway

«دامستر» یکی از عجیب‌ترین و درعین‌حال زیباترین بزرگراه‌های جهان است. این جاده ۵۰۰ کیلومتر طول دارد و از بین کوهستان و جنگل «ریچاردسون» عبور کرده و چند شهر را به هم متصل می‌کند. هنگام عبور از این جاده، در عین لذت بردن از مناظر، حواستان را هم به اطراف جمع کنید چون در نزدیکی بعضی نقاط این بزرگراه، خرس‌های گریزلی زندگی می‌کنند.

3- کوه کَسل بات

castle butte

زمانی که به منطقه «ساسکاچوان» نزدیک می‌شوید، امکان ندارد این غول سنگی را نبینید. در دشتی پر از گل‌های وحشی، یک صخره عظیم از زمین سر برآورده تا زیبایی این مکان را کامل کند. «کسل بات» حدوداً ۷۰ متر ارتفاع دارد و در خود غارهای کوچکی هم دارد که درگذشته به‌عنوان یک مقر دیدبانی از آن‌ها استفاده می‌شد.

2- آبشار مونتمورسی

montmorency falls

«مونتمورسی» آبشاری در ایالت «کِبِک» است که در پارکی به همین نام قرار دارد. بر روی این آبشار پل معلقی ساخته شده تا بازدیدکنندگان نهایت لذت را از دیدن این مکان ببرند. سعی کنید در فصل تابستان به این منطقه سفر کنید؛ مسابقات آتش‌بازی در این فصل برگذار می‌شود که البته مراسم باشکوهی هم هست و دیدن آن خالی از لطف نیست.

1- پارک ملی آیوتوک

auyuittuq national park

معنای لغوی آیوتوک، «سرزمین گل‌های یخ‌زده» است. با گفتن همین جمله مشخص می‌شود که با رفتن به این منطقه، انتظار دیدن چه چیزهایی را داشته باشید. تقریباً تمام این پارک پوشیده از صخره، برف و یخ است که مکانی مناسب را برای اسکی‌بازان کوهستانی فراهم می‌کند. البته به‌واسطه وجود کوه ۱۳۰۰ متری «آزگارد» در این منطقه، محل خوبی برای کوهنوردان غیرحرفه‌ای هم به‌شمار می‌رود.

1 rating5/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!