عکس-کاور-آرامگاه-میرزا-کوچک-خان
b1
خانه » ۱۰ تفرجگاه زيبا از تهران تا اردبيل!

۱۰ تفرجگاه زيبا از تهران تا اردبيل!

b3

عید همیشه دارای حال و هوای خاصی است و بازار مسافرت‌ها نیز در این مدت بسیار داغ می‌شود و مسافران به دنبال بازدید از آثار باستانی هستند اما همیشه کمبود زمان مشکل اصلی گردشگران است. کافی است بدانیم در طول راه تا رسیدن به مقصد چه تفرجگاه هایی دیدنی در راه ما قرار دارد تا بتوانیم مدیریت بهتری برای زمان داشته باشیم.

در طول هر سفر از شهرهای مختلف رد می‌شویم و گاهی اوقات بدون توجه به آثار باستانی از این شهر‌ها عبور می‌کنیم. در اینجا سعی داریم تا شما را با آثار باستانی برخی از راه‌های شلوغ در طول عید آشنا کنیم.

مسافران نقاط شمالی کشور بسیار زیاد هستند و این افراد معمولا به استان‌هایی مانند مازندران و گیلان می‌روند. اما در شمال کشور استان‌هایی مانند اردبیل و آذربایجان‌های شرقی و غربی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید.

شما می‌توانید از مسیر قزوین، رشت، اردبیل بروید و هم می‌توانید از مسیر زنجان مسافرت کنید. راه قزوین رشت بسیار زیبا‌تر است و در بین مسیر می‌توانید از آثار باستانی و مناظر طبیعی بیشتری لذت ببرید.

قزوین
شهر قزوین‌ در فاصله‌ ۱۴۴ کیلومتری‌ غرب‌ تهران در دشت‌ وسیعی‌ استقرار یافته‌ است‌. بنای‌ اولیه‌ شهر قزوین‌ به‌ منظور جلوگیری‌ از تهاجمات‌ دیالمه‌ در زمان‌ شاپور اول‌ ساسانی‌ (معروف‌ به‌ شادشاپور) ایجاد شده‌ و به‌ مرور توسعه‌ یافته‌ و هسته‌ اصلی‌ شهر قزوین‌ را به‌ وجود آورده‌ است‌.

10- سردر عالی قاپو

سردر-عالی-قاپو

یکی‌ از بناهای‌ مهم‌ دوره‌ صفوی‌ قزوین حیاط‌ نادری‌ با عمارت‌ها و باغ‌های‌ بسیار زیبا بود که‌ هفت‌ در داشته‌ است‌ و یکی‌ از آن‌ها را عالی‌ قاپو می‌نامیدند. سردر عالی‌قاپو درگاه‌ بلندی‌ دارد که‌ به‌ هشتی‌ بزرگی‌ متصل‌ است‌. در عالی‌ قاپو جلوخانی‌ دارد که‌ در دو طرف‌ آن‌، دو سکوی‌ پهن‌ با سنگ‌ ساخته‌ شده‌ است‌. ازاره‌های‌ سردر با کاشی‌ و بقیه‌ قسمت‌های‌ آن‌ با گچ‌ پوشیده‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ میانی‌ سردر و بالای‌ در، کتیبه‌ای‌ به‌ خط‌ ثلث‌ جَلی‌ (به‌ قلم‌ علیرضا عباسی‌، نقاش‌ معروف‌) بر روی‌ کاشی‌ معرق‌ نوشته‌ شده‌ است‌. امروزه‌ سردر عالی‌ قاپو و حیاط‌ و ساختمان‌های‌ شمالی‌ آن‌، محل‌ اداره‌ شهربانی‌ قزوین‌ است‌.

9- قلعه لمبسر

قلعه-لمبسر

دژ لمبسر یکی‌ از عظیم‌ترین‌ و وسیع‌ترین‌ دژهای‌ استان‌ است‌ که‌ نینه‌ رود و لمه‌در در دوسوی‌ آن‌ جریان‌ دارند. قلعه‌ لمبسر از سه‌ جهت‌ شرق‌، جنوب‌ و شمال‌ به‌ پرتگاه‌های‌ مخوفی‌ منتهی‌ می‌شود. باروی‌ جنوبی‌ و شرقی‌ قلعه‌ هنوز باقی‌ است‌. دروازه‌ جنوبی‌ قلعه‌ شامل‌ دو دَر پی‌درپی‌ است‌ که‌ ۶ متر اختلاف‌ سطح‌ دارند. در دو طرف‌ دَر اول‌ برج‌های‌ بلندی‌ با ارتفاعی‌ بیش‌ از ۶ متر به‌جامانده‌ است‌. دیوار و تاق‌ درگاه‌ دوّم‌ از سنگ‌ تراشیده‌ ساخته‌ شده‌ است‌. ساختمان‌های‌ مهم‌ این‌ دژ در کنار دروازه‌ شمالی‌ قرار داشته‌اند که‌ برجی از‌ آن‌به‌جامانده‌ است‌.

8- آرامگاه حمد ا… مستوفی

آرامگاه-حمد-مستوفی

این‌ آرامگاه‌ در محله‌ پنبه‌ ریسه‌ قزوین قرار دارد و به‌ گنبددراز نیز معروف‌ است‌. حمدالله مستوفی‌ جغرافی‌دان‌ معروف‌ که‌ از خاندان‌ مستوفیان‌ بود، در سال‌ ۶۸۰ ه.ق‌ در این‌ شهر به‌ دنیا آمد و تاحدود سال‌ ۷۵۰ ه.ق‌ زیست‌. این‌ آرامگاه‌ از آثار دوره‌ مغول‌ است‌. نقشه‌ بنا در خارج‌ مربع‌ است‌ که‌ در بالا به‌هشت‌ ضلعی‌ و سپس‌ استوانه‌ای‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. بخش‌ استوانه‌ای‌ بنا، مقرنس‌کاری‌ شده‌ است‌. این‌ بنا از آجرساخته‌ شده‌ و گنبدی‌ مخروطی‌ بر روی‌ آن‌ استوار شده‌ است‌.

رودبار
شهرستان‌ رودبار در فاصله‌ ۲۶۸ کیلومتری‌ تهران واقع‌ شده‌ است‌. شهرستان‌ رودبار در دامنه‌ کوه‌ واقع ‌شده‌ است‌ و آب‌ و هوای‌ متغیری‌ دارد. «سفیدرود» از آن‌ می‌گذرد. تمدن‌ رودبار و نواحی‌ پیرامون‌ آن‌ به‌ دو هزار سال‌ پیش‌ از میلاد مسیح‌ می‌رسد. پس‌ از اسلام‌، طوایفی‌ از شام‌ و حلب‌ به‌ رودبار مهاجرت‌ کردند و در آن‌ ساکن ‌شدند. بعد‌ها در زمان‌ نادرشاه‌ افشار، گروهی‌ از کردهای‌ قوچان‌ و نواحی‌ شمال‌ خراسان‌ در این‌ شهر سکونت ‌گزیدند. رودبار را می‌توان‌ دروازه‌ ورودی‌ گیلان‌ از مرکز کشور دانست‌. زمین ‌لرزه‌ سال‌ ۱۳۶۹، این‌ شهر زیبا را تخریب‌ نمود و علیرغم‌ بازسازی‌هایی‌ که‌ صورت‌ گرفته‌ هنوز رونق‌ سابق‌ را بازنیافته‌ است‌.

7- پل تاریخی لوشان

پل-تاریخی-لوشان

این‌ پل‌، پیش‌ از احداث‌ شاهراه‌ کنونی‌ قزوین‌ – رشت‌ و پل‌ جدید بتونی‌، تنها راه ‌ارتباطی‌ دو سوی‌ رودخانه‌ شاهرود بود. برخی‌ پژوهندگان‌ ساختمان‌ این‌ پل‌ آجری‌ را به‌ خسروخان‌ گرجی، ‌حکمران‌ گیلان‌ در زمان‌ فتحعلی‌ شاه‌ نسبت‌ می‌دهند، ولی‌ بنظر می‌رسد که‌ این‌ پل‌ در قرن‌ نهم‌ هجری‌ ساخته‌ شده‌ است‌. پل‌ لوشان‌ ۱۰۲ متر طول‌ و چهار چشمه‌ دارد که‌ دو چشمه‌ آن‌ بزرگ‌ و دو چشمه‌ آن‌ کوچک‌ است‌.

6- دریاچه اوان

دریاچه-اوان

قله‌ اوان با ۳۷۵۰ متر ارتفاع‌ در خط‌ الرأس‌ اصلی‌ رشته‌ کوه‌ البرز و در شمال‌ رودبار واقع‌ شده‌ و به‌ خشته‌ چال‌ نیز معروف‌ است‌. این‌ کوه‌ در جهت‌ جنوب‌ غربی‌ به‌ گردنه‌ و قله‌ سیالان‌ و از جهت‌ شمال‌ غربی‌ به‌ قله‌های‌ بزاکوه‌ و پارچ‌ کوه‌ متصل‌ است‌. رودخانه‌های‌ ازگین‌، سفید آب‌ و اوان‌ از ارتفاعات‌ جنوبی‌ و رودخانه‌چالک‌ رود از ارتفاعات‌ شمالی‌ این‌ کوه‌ سرچشمه‌ می‌گیرند. در دامنه‌ جنوبی‌ این‌ کوه‌، دریاچه‌ زیبای‌ اوان‌ قراردارد که‌ آب‌ آن‌ از چشمه‌های‌ درون‌ آن‌ تامین‌ می‌شود.

رشت
رشت‌ یکی‌ از شهرهای‌ مهّم‌ و مرکز استان‌ گیلان‌ است‌. این‌ شهر در فاصله‌ ۳۰ کیلومتری‌ دریای‌ خزر واقع‌ شده‌ است‌. آب‌ و هوای‌ آن‌ مرطوب‌ و متغیر است‌ و باران‌ سالیانه‌ آن‌ تحت‌ تأثیر بادهای‌ دریای‌ خزر نسبتاً زیاد است‌. شهر رشت‌ پیش‌ از اسلام‌ و در دوره‌ ساسانیان‌ نیز وجود داشته‌ است‌. در زمان‌ صفویه‌ و به‌ ویژه‌ در دوره ‌شاه ‌اسماعیل‌ صفوی‌، سرزمین‌ گیلان‌ به‌ دو بخش‌ «بیه‌ پس‌» به‌ مرکزیت‌ رشت‌ و «بیه‌ پیش‌» به‌ مرکزیت‌ لاهیجان‌ تقسیم‌ می‌شد. حکومت‌ هر دو ناحیه‌ به‌ دستور شاه‌ طهماسب‌ اوّل‌ صفوی‌ به‌ دست‌ «خان‌ احمد گیلانی‌» سپرده ‌شده‌ بود. در سال‌ ۱۰۴۵ هجری‌ قمری‌ شهر توسط‌ «استپان‌ رازین‌» دریانورد شورشی‌ روسی‌ غارت‌ شد. روس‌ها تا سال‌ ۱۷۳۴ میلادی‌ رشت‌ را اشغال‌ کردند.

5- بازارهای قدیمی

بازار-قدیمی

بازارهای‌ قدیمی‌ از جمله‌ نقاط‌ پر جنب‌ و جوش‌ نقاط‌ شهرهای‌ گیلان‌ هستند. این‌ بازار‌ها، اعم‌ از سرپوشیده‌ یا روباز، کانون‌ هایی‌ برای‌ خرید و فروش‌ کالا هستند و معمولاً در بخش‌ مرکزی‌ شهر قرار دارند. یکی‌ از ویژگی‌های ‌شهرهای‌ گیلان‌، ارتباط‌ تنگاتنگ‌ آنان‌ با پس‌ کرانه‌های‌ روستایی‌ و حوزه‌های‌ نفوذ آن‌هاست‌. از این‌ رو بازارهای ‌همیشگی‌ شهرهای‌ گیلان‌ متناسب‌ با سلیقه‌ مشتریان‌ آراسته‌ شده‌اند. در این‌ بازار‌ها، همه‌ گونه‌ کالا برای‌ فروش‌عرضه‌ می‌شود. بازارهای‌ همیشگی‌ رشت‌، آستارا، تالش‌، رودسر و صومعه‌سرا جنب‌ و جوشی‌ دائمی‌ دارند. در استان‌ گیلان‌ روز بازار‌ها نیز وجود دارند که‌ محصولات‌ روستائیان‌ در آن‌ها عرضه‌ می‌شود.

4- آرامگاه میرزا کوچک‌خان

آرامگاه-میرزا-کوچک-خان

آرامگاه‌ میرزا کوچک‌خان‌ جنگلی‌ معروف‌ به‌ سردار جنگل‌ در جنوب‌ رشت‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ آرامگاه‌ کوچک‌ و با اهمیت‌ مورد عنایت‌ و توجه‌ مسافران‌ و مردم‌ است‌ که‌ با سادگی‌ و زیبایی‌ بر روی‌ قبر میرزا کوچک ‌خان‌ جنگلی‌ احداث‌ شده‌ است‌.

بندر انزلی
شهرستان‌ بندر انزلی‌ تا تهران‌ ۳۸۸ کیلومتر فاصله‌ دارد. آب‌ و هوای‌ این‌ شهرستان‌ معتدل‌ و مرطوب ‌است‌ و رودخانه‌های‌ «چاک‌ رود»، «ماسال‌» و «خمام‌ رود» آن‌ را آبیاری‌ می‌کنند. قدیمی‌ترین‌ زمانی‌ که‌ در متن‌های‌ تاریخی‌ از انزلی‌ یاد شده‌، سال‌ ۸۶۳ ه.ق‌ است‌ که‌ در آن‌ زمان‌ یک‌ دهکده‌ کوچک‌ بوده‌ است‌. از اوایل‌دوره‌ صفوی‌، این‌ ناحیه‌ مورد توجه‌ انگلیسی‌ها، روس‌ها و دولت‌ مرکزی‌ ایران‌ که‌ پایتخت‌ آن‌ قزوین‌ بود، قرارگرفت‌.

3- محوطه فانوس دریایی

محوطه-فانوس-دریایی

در ساحل بندر انزلی در دل دریا فانوسی دریایی دیده می‌شود که در سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ ه.ق در زمان ناصرالدین شاه توسط خسرو خان گرجی حاکم وقت ساخته شده است. این فانوس دریایی با روغن چراغ روشن می‌شد و برای راهنمایی دریانوردان به کار می‌رفت. این سازه قدیمی دارای ساعتی هندلی است. در سال ۱۳۰۸ به دستور پهلوی اول مهندس آلمانی آن را با مصالح جدید مرمت کردند. فانوس دریایی دارای ۲۰ متر ارتفاع و ۱۴۸ پلکان از کف تا قسمت برج فوقانی است.

2- تالاب انزلی

تالاب-انزلی

از جمله زیبا‌ترین مناظر آبی گیلان است. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. در داخل تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای انزلی و آب کنار در ساحل آن قرار دارند. از دیدنی‌های چشم نواز تالاب می‌توان از گل‌های نیلوفر آبی نام برد که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب بر آورده و سطح وسیعی از تالاب را می‌پوشاند. رویش نی در تالاب هم هر چند از نظر اکولوژیکی مشکلات زیادی ایجاد کرده است، اما در جای خود یکی از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی تالاب به شمار می‌آید.

آستارا
شهرستان‌ آستارا در ۵۳۴ کیلومتری‌ تهران قرار دارد و در ساحل‌ غربی‌ دریای‌ خزر واقع‌ شده‌ و از یک‌طرف‌ به‌ دریا و از طرف‌ دیگر به‌ جنگل‌ و کوه‌ محدود است‌. آب‌ و هوای‌ نسبتاً گرم‌ و مرطوب‌ دارد. آستارا، شمالیترین‌ بندر ایران‌ و یکی‌ از نقاط‌ مهّم‌ مرزی‌ کشور است‌. منطقة‌ آستارا به‌ سبب‌ بسط‌ تجارت‌ و موقعیت‌نظامی‌، اهمیّت‌ پیدا کرد.

1- بقعه پیر قطب الدین

بقعه-پیر-قطب-الدین

بقعه پیر قطب االدین در ۳ کیلومتری جاده آستارا – اردبیل در دهکده باغچه سرا واقع است. این بنا سده ۱۰ ه.ق پلانی مستطیل شکل به اندازه ۳۰.۱۱ در ۶ متر دارد. نمای بقعه آجری و بام آن سفال پوش است. سنگ مرمر سفیدی با نوشته‌های آیات قرآنی از سوره آل عمران و آیت الکرسی و نیز تاریخ وفات میرزا محمد بن قباد جان در سال ۹۴۲ ه.ق در بقعه وجود دارد.

منبع فارسیمشرق

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1