هایپرلوپ
b1
خانه » ۶ طرح برتر برای آینده حمل و نقل عمومی!

۶ طرح برتر برای آینده حمل و نقل عمومی!

b3

درحالی‌که خودروهای الکتریکی و سوپراسپرت ها با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت هستند، باید به این نکته نیز توجه داشت که تازمانی‌که سیستم حمل‌ونقل عمومی نیز به همین مقدار مدرن و مجهز نشود، بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی کره زمین نیز پا برجا باقی خواهند ماند. در هر حال ورود تکنولوژی‌هایی مانند اتومبیل‌های الکتریکی به کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته چندین سال طول خواهد کشید و حتی پس از این اتفاق نیز قیمت بالای این ماشین‌ها آنها را از دسترس عموم مردم خارج می‌کنند. به همین دلیل توسعه راهکارهایی برای مدرن کردن حمل‌ونقل عمومی اهمیت بسیار بالایی برای دولت‌ها خواهد داشت. وب سایت Engadget فهرستی از شش طرح برتر برای آینده حمل‌ونقل عمومی را معرفی کرده که پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه آن با عجیب‌ترین همراه باشید.

6- cTrain

ctrain

این طرح که برنده جوایز متعددی نیز شده‌است در اصل با نام Caterpillar Train شناخته می‌شود و با هدف استفاده در مراکز پر تجمع پیشنهاد شده‌است. ویژگی اصلی این قطار استفاده از ساختارهای قوس مانندی به جای ریل‌های زمینی است که فضا را برای عبور خودروها نیز حفظ می‌کند. همچنین بر خلاف سایر طرح‌های مشابه مانند مونوریل که باعث آلودگی بصری در شهرها می‌شوند، قوس‌های به کار رفته برای حرکت cTrain چنین مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

5- اتوبوس روگذر چین

اتوبوس روگذر چین

این قطار که ویدئوهای آن در ماه‌های گذشته باعث معروف شدن دو چندان آن شده بود، پیش‌تر در سال ۲۰۱۰ به عنوان یک طرح مفهومی توسعه پیدا کرده بود. با این که به نظر می‌رسید چنین وسیله عجیبی هیچ‌وقت نتواند نور روز را ببیند مهندسین چینی نمونه اولیه از آن تولید کردند و آن را برای آزمایش به خیابان‌های چین فرستادند. نحوه کار این اتوبوس نیز به این ترتیب است که در زمان حرکت فضایی در زیر آن ایجاد می‌شود که ماشین‌ها می‌توانند بدون منتظر ماندن در ترافیک از آن به مسیر خود ادامه دهند. عرض این اتوبوس به اندازه دو لاین استاندارد در خیابان است و می‌توان چهار عدد از آنها را به یکدیگر متصل کرد تا ظرفیت کل آنها به ۱۲۰۰ نفر برسد.

4- اتوبوس خودران مرسدس بنز

weltpremiere: mercedes benz future bus mit citypilot – meilenstein auf dem weg zum autonom fahrenden stadtbus

اوایل سال ۲۰۱۶ بود که کمپانی مرسدس بنز از یک اتوبوس خودران رونمایی کرد. این ماشین که semi-autonomous Future Bus نام گرفته از چندین دوربین و رادار برای مسیریابی در جاده‌ها استفاده می‌کند. همچنین قابلیت پیش‌بینی رویدادهای جاده باعث مصرف پایین‌تر آن نیز می‌شود. مرسدس مدل مفهومی این اتوبوس را در آزمایشگاه‌های خود تست کرده است اما عنوان کرده برای عرضه نهایی به بازار باید چند سال بیشتر منتظر ماند.

3- هایپرلوپ

هایپرلوپ

هایپرلوپ یکی دیگر از تجهیزات ایلان ماسک برای آینده حمل‌ونقل بشر است. این قطار قرار است با سرعت ۱۱۲۰ کیلومتر بر ساعت به جابه‌جایی مسافران بپردازد. درک آلبورن مدیر عامل هایپرلوپ سال گذشته عنوان کرده بود که این شرکت قصد دارد حمل‌ونقل مسافران به وسیله این قطار را به صورت رایگان انجام دهد و در عوض هزینه‌های مورد نیاز خود را از جابه‌جایی فوق سریع بسته‌ها و محموله‌ها در مسیر خود جبران کند. گفته می‌شود این سیستم در سال ۲۰۱۹ آماده بهره‌برداری خواهد شد و پس از آن طی کردن مسافت ۶۰۰ کیلومتری سان فرانسیسکو تا لس‌آنجلس تنها ۳۰ دقیقه به طول خواهد انجامید.

2- تونل‌های شناور نروژ

تونل های شناور نروژ

نروژ قصد دارد اولین تونل زیر گذر آبی و شناور جهان را به عنوان راهکاری برای حل مشکلات حمل‌ونقل بسازد. بسیاری از مردم در نروژ از قایق برای رفت‌وآمد در مسیرهای آبی این کشور استفاده می‌کنند که زمان زیادی را برای این افراد هدر می‌دهد. تونل شناور نروژ قرار است در عمق ۳۰ متری آب قرار گیرد و دو لاین برای عبور خودروها از آن طراحی خواهند شد. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، هزینه ساخت این تونل به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و قرار است در سال ۲۰۳۵ افتتاح شود.

1- سامانه حمل‌ونقل ماژولار Clip-Air

سامانه حمل‌ونقل ماژولار clip air

کیلپ ایر یک سیستم حمل‌ونقل ماژولار است که از چندین کپسول برای جا به جایی محموله‌های تجاری و مسافران استفاده خواهد کرد. این ماژول‌ها از روی یدک کش به هواپیما متصل خواهند شد و به این ترتیب مسافران برای انجام مسافرت‌های طولانی حتی به پیاده شدن از اتوبوس و سوار شدن به هواپیما نیز نیازی ندارند. Clip-Air قصد دارد حمل‌ونقل در مسافت‌های بسیار طولانی را بدون صرف زمان‌های اضافی برای سوخت گیری و تعویض هواپیما امکان‌پذیر کند.

منبع فارسیسخت‌افزار

منبع خارجیEngadget

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Immortality unlimited
۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۳:۳۵

عالی بود…خیلی لذت بردم! heart heart heart

b1