cover c15ta armoured truck
b1
خانه » ۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم!

۱۰ ماشین عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم!

b3

خودروهای نظامی در صد سال اخیر همواره از اصلی‌ترین ابزارهای هر جنگی بوده و بخش مهمی از جنگ افزارهای نظامی را تشکیل می‌داده است. در این مطلب به لیستی از ماشین های عجیب نظامی در جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵) می‌پردازیم.

10- کرگدن؛ ماشین سنگین زره پوش

rhino heavy armoured car
کرگدن٬ نوعی ماشین زره پوش بود که در استرالیا و طی جنگ جهانی دوم طراحی شد. با توجه به فعالیت دشمن و برنامه‌های طراحی مربوط به آن٬ این پروژه هیچ وقت از مرحله نمونه اولیه فراتر نرفت. این ماشین دارای یک برجک جوش داده شده با ضخامت محافظتی ۳۰ میلی متر شبیه ساختار کلی بدنه ماشین برای سرباز جنگی بود. تجهیزات آن متشکل از اسلحه Mk IX کوبنده QF 2 و یک مسلسل نوع Vickers 303 اینچی دوگانه است.

9- روباه؛ ماشین زره پوش

fox armoured car
این ماشین زره پوش معروف به روباه (Fox Armoured Car) یک وسیله جنگی چرخ دار و زره پوش بوده که توسط کشور کانادا در جنگ جهانی دوم تولید شد. این ماشین در کمپانی جنرال موتورز در کانادا ساخته شد و بر ماشین زره پوش بریتانیایی هامبر بر اساس موقعیت بدنه ضدانفجاری آن قرار گرفته است. این برجک متحرک به طور دستی بر روی ماشین می‌چرخد و در مسلسل تنظیم می‌شود. چهار نفر سرنشین آن متشکل از فرمانده٬ راننده٬ یک تفنگدار و یک بی‌سیم‌چی است. حدود ۱۵۰۶ عدد از این ماشین تولید شده است.

8- هامبر LRC Mk IIIA

humber light reconnaissance car
ماشین شناسایی سبک هامبر که آن را به نام Humberette و یا Ironside می‌شناسند٬ یک ماشین زره پوش بریتانیایی در جنگ جهانی دوم بود. این ماشین بر روی بدنه ماشین Humber Super Snipe قرار گرفته است. این ماشین مجهز به یک دستگاه رادیو شماره ۱۹ است. از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۳ حدود ۳۶۰۰ واحد از آن ساخته شد.

7- GM Mark I کانادایی

canadian gm mark i
این ماشین که آن را به نام ماشین گشت سبک اوتر هم می‌شناسند٬ یک ماشین زره پوش سبک است که توسط کشور کانادا در طول جنگ جهانی دوم برای کشورهای مشترک المنافع بریتانیا و ایالت‌های آمریکا تولید شد.

«اوتر» بر روی یک بدنه کامیون با الگوی نظامی شورلت C15 کانادایی سوار شده و از بسیاری از مؤلفه‌های یک نارنجک انداز در آن استفاده شده است. این ماشین متشکل از تفنگ ضدتانک سوار بر بدنه و یک مسلسل سبک مارک Bren در برجک باز بالای ماشین است. اگرچه دارای موتوری بسیار قویتر از Humebr است٬ اما بزرگ‌تر و سنگین‌تر (حدود یک تن) از آن بوده اما میزان عملکرد کلی آن کمتر از Humber است.

6- BA-64

ba 64
این ماشین٬ زره پوش سبکی به ابعاد ۴٫۴ بود که توسط ارتش شوروی از سال ۱۹۴۲ تا اوائل دهه ۶۰ میلادی برای گشت و امور ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گرفت. سرنشینان این ماشین نام کوچک آن را Bobik گذاشته بودند. تعداد ثبت شده تولید این ماشین حتی در منابع روسی هم با هم فرق دارد. کثیرترین آمار چیزی حدود ۹۱۱۰ ماشین است که در مرکز تأسیسات اتومبیل GAZ ساخته شدند.

5- Beaverette استاندارد

standard beaverette
ماشین استاندارد سبک زرهپوش را بیشتر به نام Beaverette می‌شناسند و یک ماشین زره پوش ساخت بریتانیا بود که در جنگ جهانی دوم ساخته شد.

4- ماشین دیده وری S1

s1 scout car
این زره پوش در استرالیا برای ارتش ایالات متحده طی جنگ جهانی دوم ساخته شد. این ماشین بر روی یک فورد F15 بر روی بدنه ۴٫۲ متر آن سوار است. (البته یک ماشین تکی ۴٫۴ متری هم ساخته شده بود).

این زره پوش با برجک باز شبیه ماشین دیده وری مدل M3 است. این ماشین متشکل از یک مسلسل سنگین ۵۰ اینچی و دو مسلسل ۳۰ اینچی بر روی ریل‌های لغزان آن است و پنج نفر را می‌تواند حمل کند.

3- کامیون زره پوش مدل C15TA

c15ta armoured truck
این کامیون نوعی کامیون باربری زره پوش بوده که توسط کشور کانادا در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. این کامیون همزمان با ایده تولید ماشین‌های دیده وری آمریکایی مدل M3 طراحی و از روی مدل ماشین‌های سبک گشت زنی اوتر (یا همان Otter Light Reconnaissance) که توسط جنرال موتورز در کانادا تولید می‌شده ساخته شد. این وسیله با استفاده از طرح شاسی الگوی نظامی شورلت C15 کانادایی برای کامیون ساخته شد.

2- 39M Csaba

39m csaba
این ماشین٬ یک ماشین زره پوش دیده وری بود که برای کمپانی Royal Hungarian Army در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. این ماشین دارای توپ ۲۰ میلیمتری و مسلسل ۸ میلیمتری بوده که دقیقاً در مرکز برجک متحرک و با روکش فلزی ۹ میلیمتری روی آن سوار می‌شد. همچنین این وسیله مجهز به یک مسلسل سبک ۸ میلیمتری جداشدنی بوده که از طریق دریچه عقبی می‌توانست به سوی اهداف ضدهوایی شلیک کند. سرنشینان آن می‌توانستند از آن پیاده شده و این مسلسل را زمانی که درگیری به شکل پیاده ادامه پیدا می‌کرد٬ حمل کنند. از طرفی این ماشین دارای دو حالت راندن است، یکی در قسمت جلو به شکل عادی و دیگری در قسمت عقب.

1- ماشین زره پوش T27

t27 armored car
ماشین زره پوش T27 نمونه نخستین ماشین زره پوش بوده که در سال ۱۹۴۴ توسط ارتش ایالات متحده و از سوی کمپانی Studebaker Corporation ساخته شد. این ماشین هشت چرخه بوده که جفت چرخ های اول٬ دوم و چهارم آن قابلیت محرکه پیدا می‌کرد. سرنشینان آن چهار نفر بوده و مسلح به دو مسلسل کالیبر ۲۰ و یک توپ ۳۷ میلیمتری بود. این ماشین با موتور ۸ سیلندری گازوئیل خور کادیلاک تقویت شده و دو تا از آن در سال ۱۹۴۴ تولید شد.

منبع فارسیپایش

منبع خارجیWonderlist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Reza
Reza
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

عالـــــــــــــــــــــــــی👍

b1