ohio class usa
b1
خانه » ۱۰ مورد از برترین زیردریایی های جهان!

۱۰ مورد از برترین زیردریایی های جهان!

b3

زیردریایی ها یکی از مهم‌ترین تسلیحات نظامی در جهان هستند که به عنوان یک جنگ‌افزار استراتژیک شناخته می‌شوند. زیردریایی‌ها امروزه در نقش اسکورت ناو و ناوشکن‌های جنگی، حفاظت از آب‌های اختصاصی، حفاظت از سواحل مهم، گشت، عملیات اتمی، رهگیری و... مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف‌گیری یک زیردریایی پیشرفته آنچنان که نشان می‌دهد نیز ساده نیست. زیردریایی‌های پیشرفته امروزه به سامانه‌های بسیار پیشرفته رهگیری موشک پیش از برخورد، رادارهای بسیار پیشرفته، سیستم‌های صوتی دریافت ارتعاش و... مجهز هستند که از آنها محافظت می‌کند. در این مطلب شما عزیزان را با ۱۰ زیر دریایی برتر جهان در بخش تهاجمی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا سلاطین خاموش اما قدرتمند دریاها را بشناسیم. شایان ذکر است که این لیست توسط مجموعه Military Today تهیه شده‌است.

10- Oscar II class Russia

oscar ii class russia

پروژه 949A ANTEY، در ناتو به عنوان کلاس اسکار دوم شناخته‌شده‌است. این زیردریایی سومین در جهان از نظر جابه‌جایی و طول است. اسکار دو بزرگ‌ترین زیردریایی تهاجمی جهان است. ۱۱ فروند از ۱۹ فروندی که برای تولید آن برنامه‌ریزی شده بود، تولید گشته است و تنها ۴ فروند از آنها در خدمت هستند. عمق قابل نفوذ آنها ۵۰۰ متر است و ۲۴ لوله پرتاب افقی اژدر در آن نصب است. کلاس اسکار دوم موشک‌های P-700 را حمل می‌کنند. یکی از بدترین خاطرات جهان مربوط به یک فروند از زیردریایی‌های این کلاس است. ک-۱۴۱ کورسک یک زیردریایی کلاس اسکار ۲ اتمی در نیروی دریایی روسیه بود. این زیردریایی در ۱۲ آگوست ۲۰۰۰ در دریای بارنتز غرق شد. این زیردریایی در پنج سال اول خدمت تنها یک مأموریت شش‌ماهه در تابستان ۱۹۹۹ انجام داد. این مأموریت عبارت بود از زیرنظر گرفتن ناوگان ششم آمریکا در مدیترانه. گفته می‌شد ملوانان این زیردریایی به خاطر عدم فعالیت در پنج سال توان جنگی کافی ندارند و به همین دلیل روسیه تصمیم گرفت آن را در مانوری شرکت دهد. در اولین روز تمرین Summer-X، کرسک موشک گرانیت با کلاهک مشقی را با موفقیت شلیک کرد. دو روز بعد در ۱۲ آگوست خدمه آماده پرتاب دو موشک دیگر می‌شدند که انفجاری در داخل زیردریایی رخ داد و ۱۳۵ ثانیه بعد انفجار دیگری زیردریایی را لرزاند. این انفجار سوراخی بزرگ در بدنه ایجاد کرد و همه به جز ۲۳ نفر از ۱۱۸ خدمه را کشت و زیردریایی را به اعماق دریا فرستاد. هرچند که آمریکا، بریتانیا و نروژ پیشنهاد کمک خود برای نجات زیردریایی مطرح کردند، روسیه آن‌ها را رد کرد و در نهایت تمام ۱۱۸ خدمه زیردریایی در انفجار اول و روزهای آتی مردند.

9- Ohio class USA

ohio class usa

در جایگاه نهم لیست، یک آمریکایی است. کلاس اوهایو (Ohio-class submarine) یک کلاس از زیردریایی است که طول آن ۵۶۰ فوت (۱۷۰ متر) است. عمق حرکت آن می‌تواند به ۳۰۰ متر می‌رسد. این کلاس در سال ۲۰۰۶ وارد خدمت شده‌است و ۴ اژدر انداز ۵۳۳ میلی‌متری در اطراف آن نصب است. اژدرهای MK-48، تاماهاوک و کروز نیز برای آن قابل شلیک است. این کلاس موشک قاره پیمای SSBNS را حمل و شلیک می‌کند. این زیردریایی برای حمل نیروهای ویژه نیز مناسب است و یک اتاقک برای حمل ۹ نفر در آن به کار گرفته شده‌است. نسخه‌های به‌روز شده اوهایو که در سال ۲۰۰۶ وارد خدمت شدند، مقداری سریع‌تر و با هزینه نگه‌داری کمتر هستند. زیر دریایی لویزیانا آخرین زیر دریایی کلاس اوهایو سال ۱۹۹۷ است. یک راکتور ۲۲۰ مگاواتی اتمی اس ۸ جی با وزن ۲۷۵۰ تن در این زیر دریایی دو موتور توربینی ۴۵ مگاواتی را تغذیه می‌کند که ۶۰۰۰۰ اسب بخار قدرت فراهم می‌کنند و یک موتور یدک ۳۲۵ اسب بخاری نیز وجود دارد. راکتور هر ۹ سال یک بار نیاز به تغذیه توسط اورانیوم دارد. اوهایو یک کلاس تهاجمی است و بیشتر برای نقش‌های حفاظت و درگیری برنامه‌ریزی شده‌است.

8- Soryu class Japan

soryu class japan

در جایگاه هشتم لیست به کشور ژاپن می‌رویم. این کشور در شروع جنگ جهانی دوم، قدرتمندترین نیروی دریایی در بین کشورهای درگیر جنگ را دارا بود. بااین‌حال این نیرو در جنگ متحمل شکست‌های فراوانی شد. کلاس سوزیو (به Sōryū-class submarine) یک کلاس از زیردریایی است که طول آن ۸۴ متر (۲۷۵ فوت ۷ اینچ) است. این زیردریایی در سال ۲۰۱۳ وارد خدمت شد و عمق آن به ۲۵۰ متر می‌رسد. شش جایگاه پرتاب اژدر ۵۳۳ میلی‌متری برای این ماهی دفاعی ژاپن نصب شده‌است. این زیردریایی موشک Type 89 را حمل می‌کند و البته موشک‌های دیگری مانند هارپون و ضد کشتی را حمل می‌نماید. جالب است بدانید که این زیردریایی از پیشرانه اتمی استفاده نمی‌کند و از یک موتور محرکه دیزل استفاده می‌کند. ژاپن تنها کشوری است که از این سیستم استفاده می‌کند. کلاس سوریو ویژگی بسیار پیشرفته‌ای دارد و آن هم قابلیت شناور ماندن در سطح برای طولانی‌مدت است. یک سیستم نیروی محرکه بدون هوا، آن را شناور نگاه می‌دارد. بخش‌های داخلی زیردریایی از بدنه جدا شده‌اند و طراحی هیدرودینامیک و با پوشش بدون پژواک نیز برای آن در نظر گرفته شده‌است. با تمام این موارد این زیردریایی فاقد پرتاب گرهای عمودی است و به اژدراندازهای خود محدود می‌شود که البته این یک زیردریایی اتمی نیست. این زیردریایی یک خطر جدی برای ناوهای جنگی است.

7- Akula class Russia

akula class russia

شماره هفت، به کلاس آکولا از کشور روسیه مربوط می‌شود. کلاس آکولا (Akula-class submarine) یک کلاس از زیردریایی است که طول آن ۱۱۰٫۳ متر است. این کلاس در سال ۱۹۸۰ آماده و در سال ۱۹۸۶ وارد خدمت شد. آکولاها می‌توانند تا عمق ۳۰۰ متری در آب فرو روند. ۸ جایگاه اژدر انداز در ابعاد ۶۵۰ و ۵۳۳ میلی‌متر نیز در آن به کار رفته است. در تولید کلاس آکولا تمرکز مهندسان شوروی سابق بر روی کاهش صدا بود. در نسخه دوم از کلاس آکولا، صدای سونار در آنها برای اولین بار به یک کلاس غربی نزدیک شد و هر فروند قادر به حمل ۴۰ موشک است. امروزه کلاس آکولا نیمی از ناوگان روسیه را تشکیل می‌دهند که رو به اتمام است. این کلاس بسیار تهاجمی است و ۶۲ مرد در آن‌جای می‌گیرند. کلاس آکولا حتی در مدل‌های دوم خود نیز نسبتاً قدیمی اما هم‌چنان قدرتمند هستند. ۱ توربین بخار و یک راکتور اتمی برای پیشرانه آن در نظر گرفته شده‌است.

6- Improved Los Angeles class USA

improved los angeles class usa

زیردریایی‌های کلاس لس‌آنجلس که در خدمت ارتش آمریکا هستند، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین زیردریایی‌های آن شناخته می‌شوند که در سال ۱۹۸۸ وارد خدمت شد اند. در مجموع ۴۰ فروند از این کلاس در اختیار ارتش قرار دارد و بهبودهایی روی آن صورت گرفته است که باعث سکوت بیشتر تا ۷ برابر به نسبت گذشته شده‌است. عمق قابل نفوذ در این کلاس به ۴۵۰ متر می‌رسد و تسلیحات نظامی آن نیز شامل موشک‌های MK-48، هارپون، کروز و تاماهاوک می‌گردد. این زیردیایی می‌تواند به مکان‌هایی برسد که در زیر یخ شاهد حرکت زیردریایی‌های بالستیک روسیه هستیم. ۴ جایگاه اژدر انداز ۵۳۳ میلی‌متری نیز در آن نصب شده‌است. این زیردریایی می‌تواند تا ۱۳۳ خدمه را به کار گیرد و طول آن به بیش از ۱۱۰ متر است. این کلاس به ۱۲ خروجی افقی مجهز است.

5- Sierra II class Russia

sierra ii class russia

پنجمین انتخاب مجموعه Military Today نیز یک زیردریایی روسی است. سری دوم از زیردریایی‌های کلاس سیرا در سال ۱۹۹۲ به خدمت ارتش درآمدند. آن‌ها قادر به نفوذ در عمق ۴۰۰ متری هستند و یکی از متمایزترین نکات حائز اهمیت در این زیردریایی‌ها، استفاده از متریال های خاص فلزی مانند تیتانیوم قوی است. به همین علت این زیردریایی‌ها می‌توانند در عمق بسیار زیاد و با سونار صوتی پایین حرکت نمایند. فن آوری استفاده از تیتانیوم در سیستم‌های نظامی کشور روسیه حتی از غرب هم قدیمی‌تر است، بااین‌وجود استفاده آن در غرب به طور بهبود یافته‌تری انجام می‌شود. زیردریایی‌های سیرای دو دارای هزینه‌های بسیار بالایی هستند بااین‌حال نیروی دریایی روسیه آنها را در حالت عملیاتی حفظ کرده است. در مجموع ۸ جایگاه اژدر برای آن تعبیه شده‌است که در مدل‌های ۶۵۰ و ۵۳۳ میلی‌متری است. زیردریایی‌های جدید سیرا موشک‌های Torpedoes, SS-N-15 Starfish یا SS-N-16 Stallion anti-submarine missiles, SS-N-21 Samson حمل می‌کنند. این زیردریایی می‌تواند تا ۱۰۰ روز در عملیات باقی بماند و تا ۶۱ خدمه را در خود حمل می‌کند. در برخی از آزمون‌ها عمق نفوذ آن به ۵۵۰ متر می‌رسد. علاوه بر پیشرانه اتمی، این زیردریایی یک موتور اضطراری دارد که در صورت نیاز به آن شیفت می‌کند. طول آن ۱۰۷ متر و سرعت آن ۳۴ گره است.

4- Graney class Russia

graney class russia

روسیه در سال‌های اخیر به دنبال تولید یک کلاس از زیردریایی‌هایی بوده است که قادر به حمل تسلیحات بسیار زیاد، فاصله ماموریتی بالا و قیمت مناسب باشند. در همین راستا پروژه 885 Yasen معرفی شده بود که منجر به تولید زیردریایی Graney گشت. این زیردریایی می‌تواند تا عمق ۳۰۰ متری پایین برود و از انواع مختلفی اژدر و موشک ضد کشتی استفاده می‌کند. Yasen زیردریایی‌های گران قیمتی هستند که نخستین بار در سال ۲۰۱۳ به طور رسمی مورد استفاده قرار گرفتند. برنامه‌ریزی برای ۶ فروند از آنها انجام شده‌است که جایگزین زیردریایی‌های کلاس آکولا خواهند شد. با وجود تمامی پیشرفت‌ها، اما قیمت نهایی این زیردریایی‌ها هم‌چنان مسئله‌ساز است اما روسیه برای تولید آنها مصمم شده‌است. زیردریایی Severodvinsk دارای ۲۴ لوله پرتاب عمودی است و موشک P800 Oniks به عنوان یکی از مهم‌ترین سلاح‌های آن شناخته می‌شود. برد موشک‌های آن می‌تواند به ۳۰۰ کیلومتر برسد. همچنین ۸ لوله ۶۵۰ میلی‌متری نیز در قسمت اژدرهای کناری وجود دارد. این زیردریایی‌ها قادر به حمل حداکثر ۳۰ موشک خواهند بود.

3- Astute class United Kingdom

astute class united kingdom

انگلستان کشوری بسیار بزرگ با مرزهای آبی به همان اندازه عظیم است. در نتیجه حفاظت از مرزهای آبی آن با قدرت توسط یک نیروی دریایی ترکیبی انجام می‌شوند. زیردریایی‌های کلاس Astute می‌توانند در نقش حمله اتمی و دفاعی ظاهر شوند. عمق قابل نفوذ این کلاس بیش از ۱۵۰ متر است و زیردریایی کلاس استیوت جایگزین زیردریایی‌های Swiftsure می‌شوند. این کلاس قابلیت حمل بیشتر سلاح را به نسبت مدل‌های ترافالگر دارد. نخستین زیردریایی استیوت در سال ۲۰۱۰ وارد خدمت شده‌است و تاکنون ۷ فروند از آنها در اختیار ارتش انگلستان قرار داده شده‌است. این زیردریایی موشک‌های متعارفی همچون هارپون، SPEARFISH، کروز و تاماهاوک را حمل می‌کند. شش جایگاه پرتاب اژدر به قطر ۵۳۳ میلی‌متر برای آن در نظر گرفته شده‌است و موشک‌های متعارف آن بیشتر در نقش حمله به اهداف سطحی و خاکی طراحی شده‌اند. این زیردریایی می‌تواند ترکیبی از ۳۶ موشک را در خود حمل نماید. در برخی از نمونه‌ها تجهیزات جنگ الکترونیک برای درگیری با ناوها در آن تعبیه خواهد شد.

2- Virginia class USA

virginia class usa

دومین انتخاب مجموعه Military Today زیردریایی‌های کلاس Virginia هستند. زیردریایی کلاس ویرجینیای (Virginia-class submarine) یک کلاس از زیردریایی است که طول آن ۳۷۷ فوت (۱۱۵ متر) است. کلاس ویرجینیا جایگزین زیر دریایی‌های کلاس لس‌آنجلس شده‌است و آنها نمونه سریع، ارزان و پیشرفته‌تر هستند. در مجموع برنامه‌ریزی برای در اختیار گرفتن ۳۰ زیردریایی کلاس ویرجینیا انجام گرفته است. نخستین ویرجینیا در سال ۲۰۰۴ تحویل ارتش شد. عمق قابل نفوذ آن ۲۵۰ متر است و می‌تواند قابلیت حمله اتمی را دارا باشد. سازه خارجی در این کلاس از بدنه جدا شده‌است. آمریکا از نوعی فناوری خاص استفاده کرده است که ارتعاشات صوتی ویرجینیا را به شدت کاهش داده و به سی‌ولف نزدیک می‌کند. این کلاس دارای ۱۲ جایگاه پرتاب عمودی VLS است که موشک‌های آن می‌توانند تا ۷۰۰ کیلومتر را پوشش دهند. اژدرهای MK-48، هارپون، کروز و تاماهاوک نیز در این زیردریایی استفاده شده‌اند. ۴ لوله کناری به قطر ۵۳۳ میلی‌متر نیز می‌تواند برای پرتاب اژدر مورد استفاده قرار گیرد. یکی دیگر از کاربردهای کلاس ویرجینیا شرکت در عملیات نیروهای ویژه است. این زیردریایی می‌تواند ۹ مرد مسلح را حمل کرده و آنها را پشتیبانی نماید.

1- Seawolf class USA

seawolf class usa

ایالات متحده به عنوان قدرتمندترین نیروی نظامی جهان در شناخته می‌شوند و زیردریایی‌های کلاس Seawolf به عنوان مخوف‌ترین ماشین‌های جنگی زیر آب شناخته می‌شوند. این کلاس در دو زیردریایی یواس‌اس سی‌ولف (اس‌اس‌ان-۲۱) و یواس‌اس کنتیکت (اس‌اس‌ان-۲۲) خلاصه می‌گردد. کلاس سیاولف درعین‌حال به عنوان گران‌ترین زیردریایی‌های جهان نیز شناخته می‌شوند و تولید آنها در ابتدا به دلیل مراقبت از شوروی سابق بود. این زیردریایی‌ها تهدیدات بالستیک شوروی را رصد کرده و آمادگی پاسخ سریع به آنها را داشتند. کلاس سیاولف شامل ۳ فروند است. در ابتدا برنامه‌ریزی برای تولید ۲۰ عدد از این کلاس آغاز شده بود که به دلیل هزینه تولید نگه‌داری بسیار بالا و همچنین فروکش کردن جنگ سرد، تنها ۳ فروند از آنها تولید شد که هم اینک در خدمت آمریکا هستند. Seawolf ها در سال ۱۹۹۷ وارد خدمت شدند و هم اینک از اژدرهای MK-48، هارپون، کروز و تاماهاوک استفاده می‌کنند. این زیردریایی‌ها قادر به حمله سریع به ناوهای جنگی نیز خواهند بود. اما یکی از ویژگی‌های Seawolf در تولید صدای بسیار سونار است. این زیردریایی آرام‌ترین شناور زیر سطحی جهان است به طوری که حتی در سرعت ۲۵ گره دریایی، سونار ایجاد شده توسط آن از کلاس لس‌آنجلس نیز کمتر است! عمق قابل نفوذ آن ۴۸۷ متر است و ۸ جایگاه پرتاب اژدر برای آن نصب شده‌است که قطر آنها ۶۶۰ میلی‌متر است. Seawolf می‌تواند در مناطق قطبی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منبع فارسیسخت افزار

منبع خارجیMilitary Today

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
داریوش
داریوش
۱۷ دی ۱۳۹۹ ۱۵:۰۴

واو
شاید یکی ساختم cool

حامد
حامد
۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۱۲

جالب بود ولی بزرگترین و مهیب ترین زیردریایی که تا به حال تولید شده یعنی تایفون تو این لیست نبود :mindblown-alt:

مانی
مانی
۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۱۵

جالب بود اگه به روز باشند مطالبتون

b1