شماره 2 نیروهای navy seals آمریکا
b1
خانه » ۱۰ تا از خطرناک‌ترین نیروهای ویژه جهان!

۱۰ تا از خطرناک‌ترین نیروهای ویژه جهان!

b3

دوستان و همراهان عجیب‌ترین، در کنار شما هستیم به همراه یک مطلب نظامی و البته جذاب دیگر؛ در این مطلب ۱۰ مورد از برترین و خطرناک‌ترین نیروهای ویژه جهان به انتخاب مجموعه “Therichest” را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم.

نیروهای ویژه در سراسر جهان به عنوان نخبه‌های جنگ شناخته می‌شوند؛ هر کشور بنا بر نیازهای امنیتی خود دسته‌هایی کوچک از ارتش و یا پلیس خود را به طور خاص تربیت کرده و امکاناتی منحصربه‌فرد را در اختیار آنها قرار می‌دهد. این نیروها نیز با توجه به وضعیت امنیتی و سیاسی در هر کشور وظایفی ویژه را بر عهده دارند. سرعت واکنش آنها بسیار بالا بوده و مدت‌های زیادی را برای نبردهای مدرن آموزش دیده‌اند. از جلوگیری از شورش‌ها گرفته تا نبردهای نابرابر از جمله وظایف آنها تلقی می‌گردد.

10- نیروهای GIGN فرانسه

شماره 10 نیروهای gign فرانسه

نیروهای GIGN از جمله قدیمی‌ترین نیروهای ویژه در اروپا هستند. به طور حتم نشانه‌هایی از آنها را در بازی کانتراستریک مشاهده کرده‌اید. نیروهای GIGN از جمله زیرشاخه‌های ژاندارمری فرانسه هستند و دلیل ایجاد آنها حوادث تلخ در المپیک ۱۹۷۲ و شورش در زندانی بود که تمامی گروگان‌های آن به قتل رسیدند. این نیروها تابه‌امروز جان حداقل ۴۰۰ انسان را در عملیات گروگانگیری نجات داده‌اند و از جمله دیگر نبردهای مهم GIGN می‌توان به رهایی کودکان در جریان گروگانگیری جیبوتی، دستگیری مجرمان جنگی بوسنی، مبارزه با دزدان دریایی سومالی و نجات گروگان‌های پرواز هواپیمایی فرانسه در سال ۱۹۹۴ در مارسی اشاره کرد. این نیروها با هدف جلوگیری از گروگانگیری، اسکورت مجرمان خطرناک و درگیری‌های مشابه آموزش دیده‌اند. GIGN از جمله بزرگ‌ترین نیروهای ویژه در اروپا است.

9- نیروهای SSG پاکستان

شماره 9 نیروهای ssg پاکستان

کشور پاکستان نیز همواره آبستن حوادث تروریستی است. از سوی دیگر این کشور با دو تن از همسایگان خود نیز روابطی نه چندان دوستانه دارد. پاکستان به دلیل داشتن بمب‌های هسته‌ای از سامانه‌های امنیتی و ضد شورش قدرتمند برخوردار است. با وجود آن‌که حوادث تروریستی بسیاری در این کشور روی می‌دهد، اما کمتر نشانی از عملیات موفق ارتش و نیروهای ویژه در آنها دیده می‌شود. بااین‌وجود SSG در لیست ۱۰ نیروی خطرناک جهان قرار دارد. این نیروها در سال ۱۹۵۶ تشکیل شدند و آرایش آنها بر اساس الگو برداری و آموزش نیروهای SAS انگلستان و نیروهای ویژه آمریکا بود. در ۹ ماه آموزش اولیه تنها ۱ نفر از هر ۴ نفر برای خدمت در این نیرو انتخاب می‌شوند و مبارزه با دست خالی و فیزیک قدرتمند از جمله مهمترین پارامترهای انتخاب نیروهای این دسته است. این نیروها برای شرایط ویژهٔ این کشور آموزش دیده‌اند. به عنوان مثال نبرد در صحرا، کوهستان و شرایط فیزیکی خاص. ادعا شده‌است که برخی از این نیروها در افغانستان و در کنار مجاهدان علیه شوروی جنگیده‌اند. اخیراً SSG تمرکز اصلی خود را بر روی نبردهای تروریستی نهاده است. عملیات گروناگیری مانند حمله به آکادمی پلیس در لاهور، سال ۲۰۰۹. تاکنون چندین گروگانگیری در مناطق نظامی پاکستان روی داده است.

8- نیروهای Sayeret Matkal اسرائیل

شماره 8 نیروهای sayeret matkal اسرائیل

تمرکز اصلی این دسته بر روی رهایی گروگان در خارج از اسرائیل است. این نیروها در سال ۱۹۵۷ برای پر کردن یک خلاء در نیروهای ارتش این کشور تأسیس شد. انتخاب نیروهای این دسته بر اساس فیزیک بدنی و هوش فکری بالا است. نامزدهای Sayeret Matkal به مدت هجده ماه در آموزش‌های سخت مانند پیاده نظام، چتربازی، مبارزه با تروریسم و آموزش‌های شناسایی شرکت می‌کنند. این نیروها در جریان عملیات رهایی اوگاندا به شهرت رسیدند. در این عملیات تمامی گروگان‌ها آزاد شدند.

7- نیروهای EKO-Cobra اتریش

شماره 7 نیروهای eko cobra اتریش

پس از حملات تروریستی در جریان المپیک ۱۹۷۲ مونیخ، اتریش نیز دستهٔ EKO-Cobra را ایجاد کرد. در این دسته نزدیک به ۴۵۰ مرد به خدمت گرفته شدند و آنها از نیروهای فدرال اتریش هستند. آموزش‌های آنها شامل یادگیری زبان‌های دیگر، تیراندازی دقیق و آموزش‌های تاکتیکی تجاوز است. تنها تعداد معدودی از نیروهای داوطلب پس از گذراندن تست‌های روحی روانی و جسمی سخت به کبری وارد می‌شوند. برخی از آنها آموزش‌هایی مانند غواصی، مواد منفجره خاص و چتربازی را نیز پشت سر می‌گذارند. رهایی گروگان‌ها از زندان گراتس و پایان دادن به هواپیماربایی در سال ۱۹۹۶ توسط تنها ۴ عضو از کماندوهای EKO-Cobra از جمله پیروزی‌های مهم این نیرو است. اتریش از جمله کشورهایی است که در مسابقات ارتش همواره مقام آور بوده است.

6- نیروهای Delta Force آمریکا

شماره 6 نیروهای delta force آمریکا

نیروی دلتا، یک یگان ضد تروریسم در ارتش ایالات متحده است که زیر نظر فرماندهی مشترک عملیات ویژه (JSOC) قرار دارد. نیروی دلتا در سال ۱۹۷۷ ایجاد شد. اعضای نیروی دلتا مهارت‌های ویژه در زمینه ضد شورش، تاکتیک‌های یگان کوچک و تکنیک‌های گوناگون نفوذ دارند. آموزش اولیه این نیروها توسط نیروهای ویژه هوابرد انگلیس انجام شد و از آن پس این نیرو کار خود را به طور مستقل آغاز کرد. این نیروها در نبردهای بسیاری شرکت کرده و دارای تجارب بسیاری هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به گروگانگیری در خطوط هوایی خاورمیانه – کویت، انهدام گروهی از کمونیست‌ها در ویتنام، رهایی گروهی از گروگان‌های آمریکایی که در پاناما اسیر شده بودند، انهدام کامل یک سایت موشکی و مرکز راداری در شمال عراق و ترور یکی از سران القاعده به نام محمد فرح در موگادیشو. این نیروها هم اینک در عراق و افغانستان مشغول به خدمت هستند. حداقل سن ورود به نیروهای دلتا فورس ۲۱ سال است و آنها در مرحله آموزش قرار می‌گیرند. این دوره آموزشی ۶ ماه به طول می‌انجامد و جالب است بدانید که از بسیاری از عملیات این نیرو اطلاعات چندانی در دست نبوده و برخی از آن‌ها کاملاً مخفیانه است.

5- نیروهای JTF2 کانادا

شماره 5 نیروهای jtf2 کانادا

کانادا کشوری نسبتاً آرام و بدون حاشیه است؛ بااین‌وجود شرایط بحرانی برای تمامی جهان وجود دارد. این نیروها در سال ۱۹۹۳ ایجاد شدند و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا، کار مشترک خود با واحد ضد تروریسم را آغاز کردند. از جمله فعالیت‌های این نیرو می‌توان به اسکورت نیروهای مهم ارتش در افغانستان، هدف گیری تک تیراندازان در بوسنی، تأمین امنیت در حوادث ورزش‌های زمستانی سال ۲۰۱۰، جلوگیری از حوادث تروریستی به صورت مخفیانه در خارج از خاک کانادا، نجات گروگان در عراق و... اشاره کرد. اطلاعات این نیروها به حدی محرمانه است که در زمان درگیری در افغانستان نخست‌وزیر آگاه نبود. آن‌ها با نیروهای ویژه ایالات متحده نیز همکاری مستقیم دارند. نیروهای JTF2 برترین نیروهای ویژه کانادا هستند.

4- نیروهای Alpha Group روسیه

شماره 4 نیروهای alpha group روسیه

نیروهای آلفا در کشور روسیه فعال هستند. تأسیس آنها به اواسط دهه ۱۹۷۰ باز‌می‌گردد؛ این نیروها پس از هجوم به کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان به شهرت رسیدند. پس از این کشتار آنها در سال ۱۹۸۵ به یک گروه در بیروت حمله کرده و سعی در نجات دیپلمات‌های شوروی داشتند. برخی منابع از حمله این نیروها به بستگان گروگان گیرها اشاره کرده‌اند. این نیروها در جریان عملیاتی مانند تئاتر مسکو در سال ۲۰۰۲ و مدرسه بسلان در سال ۲۰۰۴ حضور داشتند. هدف اصلی این نیروها در آزاد سازی گروگان، عملیات خارج از کشور، مبارزه با باندهای مافیایی بزرگ، مبارزه با پولشویی و... است.

3- نیروهای Shayetet 13 اسرائیل

شماره 3 نیروهای shayetet 13 اسرائیل

سومین نیروی خطرناک انتخابی از لیست Therichest، شایتت است. این نیرو با نیروهای دریایی اسرائیل در ارتباط است و یکی از مطرح‌ترین نیروهای ویژه در جهان است. از آنجایی که اسرائیل همواره در نبرد به سر می‌برد، نیروهای ویژه آن نیز یکی از پر عملیات‌ترین نیروهای ویژه در جهان هستند. این نیروها در سال ۱۹۴۸ تأسیس شدند. وظیفه اصلی Shayetet 13 در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، جمع‌آوری اطلاعات پیش از حمله و انجام زیرساخت‌های درگیری است. این نیروها به مدت ۲۰ ماه در یک دوره آموزشی شرکت می‌کنند و جنگ زیر آب، تخریب، چتربازی، رهایی گروگان، عملیات در تاریکی شب و تاریکی مطلق، درگیری با سلاح سرد و ...را آموزش می‌بینند. حمله به یک کشتی و تصرف آن از جمله آموزش‌های آنها است. این نیروها پس از حمله به المپیک ۱۹۷۲ به ردیابی مسئولان این حمله پرداخته و آنها را از بین بردند.

2- نیروهای Navy SEALs آمریکا

شماره 2 نیروهای navy seals آمریکا

نیروهای سیل از جمله برترین‌های جهان هستند که به خشونت بالا در کنار استقامت معروف هستند. این نیروها در سال ۱۹۶۲ آغاز به کار کردند و یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های آنها در سال ۲۰۱۱ و با کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده صورت گرفت. آموزش اصلی این نیروها به مدت ۱ سال به طول می‌انجامد و بسیاری از آنها حتی در روزهای نخست از این آموزش حذف می‌شوند. برخی معتقدند که نیروهای Navy SEALs سخت‌ترین آموزش‌های جهان را از نظر فیزیکی خواهند دید. آن‌ها از نظر جسمی یکی از بی‌نظیرترین‌های جهان هستند. در تاریخ ۱ مه (۲ مه به ساعت محلی پاکستان) ۲۰۱۱ میلادی، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که تیم ششم از یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا طی عملیاتی اسامه بن لادن، بنیان‌گذار و رهبر گروه القاعده و عامل حملات یازده سپتامبر را در یک ویلا در ابیت آباد پاکستان کشته‌اند. بنا به گفته مقامات رسمی ایلات متحده، این عملیات توسط ۲۰-۲۵ سرباز یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تحت فرماندگی ستاد مشترک عملیات ویژه و با همکاری سیا انجام پذیرفت. این نیروها وظیفه حملات دریایی ضربتی، عملیات پنهانی و مخفی در عمق خاک دشمن و قابلیت حملات هم‌زمان را دارند.

1- نیروهای SAS انگلستان

شماره 1 نیروهای sas انگلستان

و در نهایت آخرین انتخاب از لیست مجموعه Therichest به یکی از برترین و معروف‌ترین نیروهای جهان اختصاص داد. نیروهای SAS در جریان جنگ جهانی دوم آغاز به کار کردند. S.A.S مخفف سرویس هوایی ویژه Special Air Service واحد نیروهای ویژه ارتش بریتانیا است که در ۱۰ خرداد ۱۳۲۰ خورشیدی تشکیل شد. این نیرو به عنوان یکی از الگوهای نیروهای ویژه برای سایر کشورها تلقی می‌شود. وظایف این نیرو شامل مبارزه با تروریسم, عملیات شناسایی و مبارزه با گروگانگیری است. آموزش‌های این نیرو بسیار سخت است؛ به عنوان مثال پیاده‌روی طولانی‌مدت به تنهایی با آذوقه کم، زنده ماندن در شرایط سخت، بازجویی ۳۶ ساعته، تحمل درد و شکنجه، شنا کردن‌های طولانی‌مدت و چتربازی در شرایط غیر عادی از جمله آنها هستند.

منبع فارسیسخت افزار

منبع خارجیThe Richest

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
13 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیر
امیر
۸ فروردین ۱۴۰۱ ۱۷:۰۲

سلام ببخشید نوپو های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چه رده ای هست ممنون میشم بگین

حسین
حسین
۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ۰۰:۲۷
Reply to  امیر

برا سپاه یگان صابرین هست.نوپو واسه پلیسه.درنهایت همشون از ارتش اموزش میبینن

شهنام
شهنام
۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ۰۰:۵۴
Reply to  امیر

سلام نیروهای صابرین و نپو عضو گوزو ترین نیروها هستن .این نیروها فقط به افراد عادی و کودکان توان حمله و کشتن دارند

سیگار
سیگار
۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۶:۵۲

یگان صابرین که یکی از زیر مجموعه های سپاه پاسداران است یکی از حرفه ایی ترین نیروهای نظامی در جهان است.

نصرت
نصرت
۲۸ مرداد ۱۴۰۰ ۲۲:۵۵
Reply to  سیگار

:evilgrin: :evilgrin: :evilgrin:

چریکی
چریکی
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۱۷

کماندو های حزب الله در نبرد های زیادی نیروهای ویژه اسرائیل رو قتل عام کردن همچنین در جنگ سوریه به شدت موثر بودن و تیمی که تونست خلبان روسی رو از دل تروریست ها بیرون بکشه همین حزب الله بود و این که این تیم رو توی لیست شما نیست چیزی از ارزش اونا کم نمیکنه ولی بی انصافیه اسرائیل رو دوبار اوردین توی لیست اما حزب الله رو نیوردین در ضمن ایران و روسیه در مسابقه ارتش های جهان معمولا رتبه های کم تر از 5 رو میارن و بی انصافیه توی لیست نباشن

ایران
ایران
۶ خرداد ۱۴۰۱ ۰۳:۳۲
Reply to  چریکی

داداش تو اون مسابقات نهایتا ۷ کشور حضور دارن که شامل ارمنستان و قزاقستان و ایران و روسیه بلاروس چن تای دیگه میشن

مبین ذوالفقاری
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸

کپی کردن ما عیب داره ولی مال شما نه؟؟؟؟

علی
علی
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰

این دقیقا تو یوتیوب بود

b1