cover-Lockheed_Martin_F-22A_Raptor_JSOH.jpg
b1
خانه » ۱۰ جنگنده برتر جهان!

۱۰ جنگنده برتر جهان!

b3

با ما همراه باشید با یک مطلب دیگر از سری مطالب جنگ‌افزار. در این مطلب ۱۰ جنگنده برتر جهان را به شما معرفی می‌کنیم.

10- F-۲۲ Raptor

Lockheed_Martin_F-22A_Raptor_JSOH

بی‌شک F-۲۲ را باید پیشرفته‌ترین جنگنده این لیست محسوب کرد ولی همیشه پیشرفته بودن دلیل بهتر بودن نیست. قرار گرفتن پیشرفته‌ترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده در رتبه دهم شاید تعجب برانگیز باشید. اما با توجه به شاخص‌های درنظر گرفته شده خیلی هم دور از انتظار نیست که جنگنده رادارگریز آمریکا در این رتبه قرار بگیرد. هرچند این هواپیما در فاکتورهای بازدارندگی و نوآوری حائض حداکثر امتیاز می‌شود اما در فاکتورهای دوره سرویس، هزینه نگهداری و آمار شکار تقریباً هیچ امتیازی کسب نمی‌کند و بنابراین در انتهای لیست برترین جنگنده‌های جهان قرار می‌گیرد.

نام: F-۲۲ Raptor
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت: ۱۹۹۷
وضعیت خدمت: در حال خدمت در آمریکا
تعداد ساخته شده: ۱۳۵
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۲۴۱۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۹۸۰۰ متر
برد: ۲۹۶۰ کیلومتر
مهمات: مسلسل ۲۰ میلیمتری، شش موشک آمرام، دو موشک سایدوایندر و ۲۳۰۰ کیلو انواع بمب‌های هدایت شونده

9- Sea Harrier FA۲

sea-harrier-fa2

در بین هواپیماهای ناوپرواز مطمئناً اولین نامی که به ذهن علاقه مندان صنایع هوایی می‌رسد جنگنده هاریر خواهد بود. این جنگنده با ویژگی عمود پرواز بودن خود برای برخاست و فرود بر روی عرشه ناو بسیار ایده آل است و بر روی ناوهای کوچک نیز می‌توان به سادگی از آن استفاده کرد ضمن اینکه از قدرت آتش خوبی برای هدف قرار دادن اهداف زمینی برخوردار است و با تغییر زاویه موتورهای خود قادر به انجام مانورهای پیچیده‌ای در آسمان نیز هست ولی همین عامل پیچیدگی‌های ساخت آن را افزایش و طول دوره سرویس آن را کاهش می‌دهد.

نام: Sea Harrier FA۲
کشور سازنده: انگلستان
سال ساخت: ۱۹۹۳
وضعیت خدمت: در حال خدمت در آمریکا و هند
تعداد ساخته شده: ۱۸۵
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۱۱۸۲ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۶۰۰۰ متر
برد: ۳۶۰۰ کیلومتر
مهمات: دو توپ ۳۰ میلیمتری، موشک‌های سایدوایندر، آمرام، R۵۵۰، مارتل و قابلیت حمل ۲۲۰۰ کیلوگرم بمب

8- Sopwhit Camel

sopwith-camel

این جنگنده قدیمی‌ترین هواپیما در لیست است که در جنگ جهانی اول توسط نیروی هوایی سلطنتی انگلیس استفاده می‌شد و در زمان خود جزو پیشرفته‌ترین جنگنده‌های موجود به حساب می‌آمد. در ساخت این هواپیما از چوب و فلز استفاده شده بود و بالهای آن توسط پارچه پوشیده می‌شدند. قرار داشتن مسلسل این هواپیما در بالای بال مشکل برخورد گلوله به ملخ را برطرف کرده بود هرچند در صورت گیر کردن مسلسل دسترسی به آن برای تعمیر غیر ممکن بود. ولی به هر حال این جنگنده نقش مهمی در پیروزی متفقین در جنگ جهانی اول داشت.

نام: Sopwhit Camel
کشور سازنده: انگلستان
سال ساخت: ۱۹۱۶
وضعیت خدمت: بازنشسته
تعداد ساخته شده: ۵۴۹۰
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۶۴۰۰ متر
برد: ۴۸۵ کیلومتر
مهمات: دو مسلسل ۷٫۷ میلی متری وایکرز

7- Me ۲۶۲

me-262

هرچند آلمان نازی به عنوان شروع کننده جنگ دوم جهانی باعث کشته و زخمی یا بی‌خانمان شدن میلیون‌ها نفر شد اما نباید از اختراعات این کشور در طول جنگ غافل شد. جنگنده مسراشمیت Me ۲۶۲ نخستین جنگنده توربوجت عملیاتی جهان بود که در جنگ جهانی دوم توسط نیروی هوایی آلمان (لوفت وافه) استفاده می‌شد. هرچند ظاهر این جنگنده و حتی محل قرارگیری موتورهای جت آن شبیه هواپیماهای ملخ دار بود اما به وضوح بر سایر جنگنده‌های جنگ جهانی دوم برتری داشت و بعد از جنگ نیز الگوی بسیاری از کشورها برای ساختن جنگنده‌های جت بود.

نام: Messerschmitt Me ۲۶۲
کشور سازنده: آلمان نازی
سال ساخت: ۱۹۴۴
وضعیت خدمت: بازنشسته
تعداد ساخته شده: ۱۴۳۰
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۹۹۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۱۴۵۰ متر
برد: ۱۰۵۰ کیلومتر
مهمات: چهار توپ ۳۰ میلیمتری، ۲۴ راکت ۵۰ میلیمتری R۴M، قابلیت حمل یک تن بمب

6- Spitfire

supermarine-spitfire

جنگنده اسپیت فایر را باید مشهورترین جنگنده جنگ جهانی دوم نامید که ستون اصلی نیروی هوایی انگلیس در این جنگ را تشکیل می‌داد. از اسپیت فایر هم به عنوان یک شکاری برای نبردهای هوایی، هم به عنوان یک بمب افکن برای حمله به اهداف زمینی و هم به عنوان یک جنگنده برای محافظت از بمب افکن‌های سنگین استفاده می‌شد و به خاطر قابلیت‌هایش از تمام آن‌ها به خوبی برمی آمد. بسیاری از جنگنده‌های جنگ جهانی دوم خصوصاً انواع ملخی پس از جنگ کنار گذاشته شدند اما اسپیت فایر تا نزدیک دهه ۶۰ میلادی در نیروی هوایی انگلیس به خدمت مشغول بود و پرتیراژترین جنگنده این لیست هم محسوب می‌شود.

نام: Spitfire
کشور سازنده: انگلستان
سال ساخت: ۱۹۳۶
وضعیت خدمت: بازنشسته در سال ۱۹۵۷
تعداد ساخته شده: ۲۰۳۵۱
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۶۰۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۱۳۰۰ متر
برد: ۱۸۴۰ کیلومتر
مهمات: ۸ مسلسل ۷٫۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۲۶ کیلوگرم بمب

4- (مشترک) MiG ۱۵

mig-15-f-86-sabre

میگ ۱۵ تنها جنگنده ساخت شوروی در این لیست است که برپایه تجربیات به دست آمده در جنگ جهانی دوم و البته تکنولوژی آلمان ساخته شد. اصلی‌ترین نبرد این جنگنده در جنگ کره بود ولی تعدادی از آن‌ها در جنگ ویتنام نیز به کار گرفته شدند. این هواپیما با داشتن دوره سرویس طولانی و همچنین فناوری ساخت ساده از قدرت آتش و کارایی بالایی نیز برخوردار بود و ضعف کارایی خود در برخی موارد را نیز با تعداد زیاد پوشش می‌داد. بدنه این هواپیما کماکان شبیه جنگنده‌های ملخی بود ولی با بالهای پیکان شکل و محل قرارگیری موتور نیز از زیر بال‌ها به جلوی دماغه انتقال یافته بود.

نام: MiG ۱۵
کشور سازنده: شوروی
سال ساخت: ۱۹۴۷
وضعیت خدمت: در حال خدمت به صورت آموزشی در چین
تعداد ساخته شده: ۱۲۰۰۰ + ۶۰۰۰ فروند تحت لیسانس
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۱۰۷۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۵۰۰ متر
برد: ۱۹۷۵ کیلومتر
مهمات: دو مسلسل ۲۳ میلیمتری، یک توپ ۳۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۰۰ کیلوگرم بمب

4- (مشترک) F-۸۶ Sabre

mig-15-f-86-sabre

جنگنده ترانس سونیک آمریکا با میگ ۱۵ به رتبه چهارم مشترک این لیست دست پیدا کردند که این به خاطر شباهت‌های بسیار این دو بود. اولین نبرد مهم F-۸۶ هم در جنگ کره بود. خلبان‌های ماهر آمریکایی با این هواپیما تعداد زیادی از جنگنده‌های دشمن را سرنگون کردند و از این حیث و طول دوره سرویس حداکثر امتیاز را کسب می‌کند. پروفیل بالهای F-۸۶ از جنگنده‌های جت آلمانی جنگ جهانی دوم اقتباس شده بود. این جنگنده در بیشتر کشورهای بلوک غرب و از جمله ایران استفاده می‌شد و به قدری کاربرپسند بود که تا اواسط دهه ۹۰ نیز در نیروی هوایی کشورهای مختلف مشغول خدمت بود.

نام: F-۸۶ Sabre
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت: ۱۹۴۷
وضعیت خدمت: بازنشسته (آخرین کشور بولیوی در سال ۱۹۹۴)
تعداد ساخته شده: ۹۸۶۰
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۱۰۷۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۵۰۰۰ متر
برد: ۱۹۷۵ کیلومتر
مهمات: دو مسلسل ۲۳ میلیمتری، یک توپ ۳۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۰۰ کیلوگرم بمب

3- F-۴ Phantom

f4-phantom

جنگنده افسانه‌ای فانتوم عنوان سومین جنگنده برتر جهان را از آن خود کرده است. برای فانتوم انگار نمی‌توان هیچ پایانی متصور شد. در دورانی که تکنولوژی لحظه به لحظه پیشرفت می‌کند این جنگنده بیش از ۵۰ سال است که در ارتش‌های بسیاری از کشورها حضور فعال دارد. در دوران جنگ ویتنام فانتوم اصلی‌ترین جنگنده بمب افکن آمریکا برای بمباران مواضع ویتنام شمالی بود و در جنگ شش روزه و همچنین جنگ تحمیلی نیز عملیات ماندگاری از خود به جای گذاشت. علی رغم سنگین بودن از فانتوم به عنوان جنگنده ناوپرواز نیز استفاده می‌شد که مدیون قابلیت‌های بالا و دوره سرویس طولانی آن است.

نام: F-۴ Phantom
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت: ۱۹۵۸
وضعیت خدمت: ۶۳۱ فروند فعال (در سال ۲۰۰۸ در آمریکا کاملاً کنار گذاشته شد)
تعداد ساخته شده: ۵۱۹۵
خدمه: ۲ نفر
سرعت: ۲۳۷۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۸۳۰۰ متر
برد: ۲۶۰۰ کیلومتر
مهمات: یک توپ ۲۰ میلیمتری، ۴ راکت انداز هر کدام شمال ۱۸ راکت ۶۸ میلیمتری، ۸ موشک شامل انواع موشک‌های اسپارو، سایدوایندر، آمرام، ماوریک و سایر موشک‌های هوا به زمین و قابلیت حمل ۶ تن بمب

2- F-۱۵ Eagle

f-15c-eagle

جنگنده تاکتیکی دوموتوره نسل چهار و نیم F-۱۵ جنگنده‌ای است که برای تمام فصول. این جنگنده معمولاً در نبردهای هوایی به کار می‌رود و در حال حاضر یکی از بهترین‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. F-۱۵ از قدرت بازدارندگی زیادی برخوردار است و به خوبی توانایی حفاظت از آسمان کشورهایی را که از آن استفاده می‌کنند را دارد. مانورپذیری بالا، توانایی رهگیری مناسب، حمل مهمات کافی و در کنار آن‌ها قیمت مناسب و ساخت ساده نسبت به همرده‌های خود F-۱۵ را میان جنگنده‌های نوین منحصر به فرد ساخته است و کمتر هواپیمایی قادر به مقابله با آن است. این جنگنده قرار است تا سال ۲۰۲۵ در نیروی هوایی آمریکا خدمت کند و به غیر از این کشور در اسراییل، ژاپن، عربستان و کره جنوبی هم خدمت می‌کند.

نام: F-۱۵ Eagle
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت: ۱۹۷۲
وضعیت خدمت: فعال
تعداد ساخته شده: ۱۱۹۸
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۲۶۶۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۲۰۰۰۰ متر
برد: ۵۵۵۰ کیلومتر
مهمات: یک توپ ۲۰ میلیمتری، قابلیت حمل موشک‌های آمرام، اسپارو و سایدوایندر و ۷۲۰۰ کیلوگرم بمب

1- P-۵۱ Mustang

p-51d-mustang

و اما رتبه اول و بهترین جنگنده تاریخ هوانوردی جنگنده‌ای نیست جز P-۵۱ موستانگ. جنگنده‌ای که بسیاری از پیروزی‌های متفقین در جنگ جهانی دوم مدیون شاهکارهای آن می‌باشد. دو عامل تیراژ بالا و قابلیت‌های خارق العاده در این جنگنده دست به دست هم دادند تا از آن یک شکارچی تمام عیار بسازند که هم در نبردهای هوایی و هم در حمله‌های زمینی وظیفه خود را به نحو احسن انجام می‌داد. حملات موستانگ را باید یکی از عوامل اصلی تسلیم آلمان و ژاپن در جنگ جهانی دوم دانست و پس از این جنگ کماکان موستانگ در جنگ کره نیز اصلیترین جنگنده آمریکا خصوصاً در حملات زمینی به شمار می‌آمد و به همین دلیل با شایستگی رتبه اول را از ان خود می‌سازد.

نام: P-۵۱ Mustang
کشور سازنده: آمریکا
سال ساخت: ۱۹۴۰
وضعیت خدمت: بازنشسته (در سال ۱۹۸۰ هنوز در ماموریت‌های غیرنظامی به کار می‌رفت)
تعداد ساخته شده: ۱۵۸۷۵
خدمه: ۱ نفر
سرعت: ۷۰۳ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز: ۱۲۷۷۰ متر
برد: ۲۷۷۵ کیلومتر
مهمات: شش مسلسل ۱۲٫۷ میلیمتری، ۵۰ راکت ۱۲۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲ تن بمب

منبع خارجیAmerican Heroes Channel

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
9 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محسن
محسن
۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ۲۱:۴۶

جنگنده های که تو جنگ بودن رو دهره مقایسه میکنه نصبت به افتخارهتشون ولی اف۱۵ توجنگ بخصوصی شرکت نکرده باید تامکت رو اول میزاشتی

رضا
رضا
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۳:۵۳

حالت خوبه رپتور رو با این اشغال های جنگ جهانی دوم قیاس میکنی

علی
علی
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲

این مطالب اشتباهه اف 22 بهترین جنگنده ساخته شده است بعد الان گذاشتینش دهم به جای اول به نظرم یه سر به سایت جنگاوران بزنید

فري
فري
۲ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۲۹

سوخو ٥٧ روسي هم رقيب اف ٢٢ و اف ٣٥ است سال ٢٠١٩ وارد خدمت ميشود سرچ كنيد مياره

معین
معین
۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۵۹

عالی

b1