اکرانوپلن هیولای دریای خزر: تانک کشتی هواپیمای روسی!

در دهه ۷۰ میلادی وقتی برای اولین بار ماهواره آمریکایی از این کشتی عکس گرفت، به نظر می‌آمد که تنها یک هواپیمای معمولی در حال ساخت باشد. مدتی بعد وقتی عکس آن درون آب گرفته شد، سوال‌ها شدت گرفتند که این وسیله چه چیزی می‌تواند باشد؟ جواب این بود: اکرانوپلن. هیولای ۵۴۰ تنی دریای خزر که با سرعت ۵۰۰ گره دریایی معادل ۹۲۶ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند.

اکرانوپلن (4) اکرانوپلن (2)اکرانوپلن (5)

پروژه بال در زمین یا ساخت اکرانوپلن‌ها در اوایل دهه ۶۰ میلادی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی توسط ارتش شوروی شروع شد و تا سقوط کومونیسیم در اواخر سال ۱۹۸۹ از غرب مخفی نگه داشته شد.

اکرانوپلن یک کلمه روسی هست به معنای شناور دریایی. هواپیما نیست هر چند که کشتی هم نیست. بیشتر شبیه ترکیبی از هر دو تاست. بسیار بزرگ و سریع هستند. این شناور روی بالشتکی از هوا حرکت می‌کند که توسط حرکت رو به جلویش پدید می‌آید. شبیه هواناوی که بالای سطح آب حرکت می‌کند.

اکرانوپلن (1)
به نظر می‌آید که خدمه در حال استراحت روی بالهای شناور هستند. این عکس کمک می‌کند تا اندازه واقعی شناور و همچنین بال‌هایش را بهتر درک کنیم

سرعت باورنکردنی اکرانوپلن‌ها به خاطر این هست که هیچ اصطکاکی بین بدنه و آب وجود ندارد. این دقیقاً وجه تمایز این نوع شناورها با کشتیهای معمولی هست. چون آن‌ها مجبور هستند درون آب حرکت کنند و نه بالای آن.

تمام اکرانوپلن‌ها آب-خاکی هستند، به این معنا که به همان راحتی‌ای که در آب حرکت می‌کنند، بر روی زمین هم پیش می‌روند.

اکرانوپلن (6) اکرانوپلن (7) اکرانوپلن (8) اکرانوپلن (9) اکرانوپلن (10)

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع اصلی Acid Cow

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید